Jak gotować wykorzystując gazowaną wodę?

Butelkowana woda gazowana z reguły przeznaczona jest do bezpośredniego spożycia. Nie ma potrzeby jej gotowania, ponieważ zawarte w niej składniki odżywcze, zwłaszcza tak korzystne dla zdrowia sole mineralne, najlepiej się przyswajają właśnie w stanie surowym. W niektórych sytuacjach jednak gotowanie wody gazowanej może mieć swoje uzasadnienie. Jak się okazuje, skutecznie redukuje ona procesy utleniania oraz denaturacji pigmentów karotenoidowych i chlorofilowych, a to pomaga zachować kolor warzyw. Gotując więc na wodzie sodowej takie warzywa jak zielony groszek, fasolka czy marchew, będziesz mieć pewność, że zachowają one świeżość i piękny, naturalny kolor. Dodatkowo woda sodowa szybciej je zmiękczy, co pozwoli skrócić czas gotowania i w efekcie zapobiec utracie cennych witamin. Nie zapominajmy również o tym, że woda gazowana, dzięki zawartości wodorowęglanu sodu, ma lekko słony smak, a to pozwala na ograniczenie ilości soli dodawanej do potraw.

Dodawaj wodę gazowaną do potraw

Woda gazowana sprawdza się również jako ciekawy dodatek do wielu potraw, ponieważ wzbogaca ich smak i nadaje im nową, lepszą jakość. Można w ten sposób urozmaicić nawet prostą potrawę, taką jak naleśniki czy jajecznica. Woda sodowa Soda Stream dodana do ciasta na naleśniki sprawi, że nabiorą one puszystości, gładkości i bardziej wyrazistego smaku. Podobnych walorów nabierze jajecznica, jeśli zamiast mleka wymieszamy z jajkami Sodę Stream. Poza tym wodę sodową można wykorzystać także do pieczenia ciast. Chciałbyś przyrządzić pyszne ciasto czekoladowe? Nic prostszego! Wystarczy wymieszać jajka, olej, mąkę i kakao, a następnie dodać odrobinę Sody Stream i piec przez 30 – 35 minut. Dzięki uzupełnieniu przepisu o ten jeden, dodatkowy składnik, ciasto nie tylko nabierze odpowiedniego nawilżenia, ale też będzie cudownie miękkie i puszyste.

Czy woda gazowana tuczy?

Woda gazowana jest bez wątpienia bardzo dobra dla naszego zdrowia, ponieważ zawiera wiele cennych składników odżywczych. A czy jest też dobra dla naszej figury? Jeśli jesteś na diecie, nie musisz się martwić, woda sodowa Soda Stream nie sprawi, że przybędzie Ci kilogramów. Mit o tym, że wody gazowane tuczą wziął się stąd, że niektóre z nich zawierają duże ilości cukrów takich jak sacharoza, a cukier, jak wiadomo, nie ułatwia odchudzania. Woda gazowana Soda Stream nie jest jednak kaloryczna, jest za to bardzo smaczna i zdrowa. Dlatego też szefowie kuchni coraz częściej sięgają po Sodę Stream w restauracjach i chętnie eksperymentują dodając ją do przepisów lub wykorzystując do gotowania, aby urozmaicać i udoskonalać swoje potrawy. Ty też spróbuj!