Jak samodzielnie przygotować naturalne środki do czyszczenia?

Większość z nas używa chemicznych detergentów podczas domowych porządków, bo choć zdajemy sobie sprawę, że mogą się w nich znajdować potencjalnie szkodliwe substancje, wydaje nam się, że tylko one są w stanie poradzić sobie z uporczywym brudem. Nie jest to jednak prawda. Własnoręcznie przygotowane naturalne środki do czyszczenia potrafią być równie skuteczne co ich chemiczne odpowiedniki, a dodatkowo mają tę zaletę, że nie podrażniają i nie uczulają, są więc całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Takie naturalne preparaty są też ekologiczne, nie szkodzą środowisku naturalnemu, stanowią dużą oszczędność pieniędzy i mają banalnie prostą recepturę. Przygotowanie domowego środka czyszczącego zajmuje zaledwie kilka minut i sprowadza się do połączenia wybranego składnika z naszej spiżarni z wodą. Możemy w tym celu użyć wody gazowanej Soda Stream – jej wysoka zawartość CO2 jeszcze bardziej wzmocni działanie takiej mikstury

Z czego można stworzyć naturalne środki czystości?

Do przygotowania naturalnych środków do czyszczenia można wykorzystać wiele składników, które każdy z nas z pewnością posiada w swoim domu. Dobrym przykładem jest chociażby ocet. Używamy go z powodzeniem do marynowania grzybów czy gotowania ryżu, ale znajduje on też zastosowanie w porządkach domowych. Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1 i mamy doskonały środek czyszczący. Podobnie jest z cytryną – może ona stanowić smaczny dodatek do potraw, ale możemy też wykorzystać ją w sprzątaniu łącząc sok z cytryny z sodą oczyszczoną w proporcjach umożliwiających stworzenie pasty czyszczącej lub mieszając szklankę oliwy z oliwek z ½ szklanki octu i umieszczając gotową miksturę w butelce ze spryskiwaczem. W domowych porządkach sprawdza się też doskonale woda utleniona – jeśli połączymy ją ze zwykłą wodą uzyskamy uniwersalny środek czyszczący o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.

Do czego warto wykorzystać naturalne środki czyszczące?

Naturalne środki do czyszczenia powstałe w oparciu o wodę utlenioną, ocet czy cytrynę to tani, prosty i skuteczny sposób na zaprowadzenie porządku w domu. Możemy ich użyć do mycia różnego rodzaju powierzchni – od podłóg i okien przez sprzęty AGD po armaturę kuchenną i łazienkową. Woda z octem stanowi bardzo dobry odkamieniacz, dlatego warto użyć tej mieszanki do czyszczenia czajnika, ekspresu do kawy, kabiny prysznicowej, żelazka, a nawet pralki. Woda z cytryną doskonale poradzi sobie z zabrudzonym piekarnikiem, kuchenką mikrofalową, zlewem kuchennym czy drewnianymi meblami. Z kolei wodę utlenioną polecamy przede wszystkim do walki z plamami na dywanie, osadem na umywalce i smugami na szybach. Każdy z tych naturalnych środków do czyszczenia jest warty wypróbowania – gwarantujemy, że dzięki nim Twój dom będzie lśnił czystością!