Jak uwolnić swoje życie od plastiku? Zbiór sprawdzonych porad!

Plastik to niemal idealne tworzywo – tanie, lekkie, praktyczne i długotrwałe. Ale jest to też niestety główna przyczyna alarmującego w tej chwili zanieczyszczenia środowiska, a ponieważ los naszej planety leży nam sercu, zależy nam na tym, aby ograniczyć jego użycie. Choć może się to wydawać trudne, w rzeczywistości pozbycie się plastiku ze swojego życia jest możliwe, wymaga jedynie trochę cierpliwości i konsekwencji. Zacznijmy od prostych kroków – zrezygnujmy z sięgania po plastik w sytuacjach, gdy możemy się bez niego spokojnie obejść, na przykład podczas zakupów. Jeśli kupujesz warzywa lub owoce, nie pakuj ich w foliowe torebki, ani nie wybieraj tych zapakowanych w plastikowe pojemniki. Możesz je przecież wziąć luzem. Jeśli kupujesz kawę na wynos, miej przy sobie własny kubek. Zamawiając drinka, poproś, aby nie dodawano do niego plastikowej słomki.

Co wybrać zamiast plastiku?

Choć plastik jest dziś praktycznie wszechobecny, tak naprawdę wcale nie jest niezastąpiony. Możemy więc walczyć z jego zalewem sięgając po ekologiczne zamienniki wykonane ze szkła, metalu czy innego, bardziej przyjaznego dla środowiska materiału. Dobrym przykładem jest torba na zakupy – sklepy często oferują plastikowe reklamówki, za które dodatkowo trzeba płacić, a przecież możemy zabierać na zakupy własną płócienną torbę. Taka torba jest wygodniejsza i bardziej wytrzymała, do tego nie musimy każdorazowo za nią płacić, więc jest to duża oszczędność. Podobnie możemy postąpić z pojemnikami na żywność (zamiast plastikowych wybierając szklane), deską do krojenia (kupując drewnianą zamiast plastikowej) czy foremkami do lodu (zastępując plastik silikonem). Nawet kupując worki na śmieci możemy sięgnąć po ekologiczny odpowiednik plastiku.

Postaw na butelki wielokrotnego użytku

Plastikowe, jednorazowe butelki to jedna z głównych przyczyn problemu szybko postępującej degradacji środowiska naturalnego. Każdej minuty na świecie sprzedaje się ich ponad milion, ale tylko nieznaczna część z nich jest przetwarzana i ponownie wykorzystywana do produkcji nowych butelek. Dlatego kupując wodę w sklepie warto zamiast plastikowych wybierać szklane butelki lub po prostu zainwestować w butelkę wielorazowego użytku i pić przefiltrowaną wodę z kranu. A co, jeśli lubisz wodę gazowaną? Nie martw się, nie musisz z niej rezygnować. Wystarczy, że zainwestujesz w domowy ekspres do wody gazowanej i butelki wielorazowego użytku Soda Stream. W ten sposób nadal będziesz mógł cieszyć się swoim ulubionym napojem, a jednocześnie nie będziesz się przyczyniać do zanieczyszczania środowiska – to przyniesie wiele korzyści nie tylko naszej planecie, ale też Twojemu portfelowi.