Czasy, gdy każdy Polak miał w mieszkaniu identyczną meblościankę, dywan i stolik, dawno już minęły. Od przeszło trzydziestu lat mamy większy wybór niż w poprzednich dekadach, więc urządzenie własnego „M” wydaje się ciekawą przygodą. Nie oznacza to, że solidny design XX wieku odszedł w zapomnienie. Nic z tych rzeczy! Obecnie projekty mebli i dodatków z lat 50., 60. i 70. królują w polskich domach – jednak nie w wersji total look, lecz jako niezwykle modny styl retro nowoczesny. W jaki sposób zaaranżować kuchnię modern retro, by nie trąciła myszką? Oto kilka sprytnych porad.
Kuchnia nowoczesna i kuchnia retro – jak je połączyć?
Chociaż styl nowoczesny i retro wydają się od siebie odległe, można połączyć je w ciekawy sposób. Miksowanie tak różnych elementów aranżacyjnych sprawia, że wnętrze nabiera indywidualnego charakteru, a stylizacja jest ciekawa i niebanalna.
W jaki sposób można połączyć oba te style, by kuchnia wyglądała spójnie i modnie?
Po pierwsze konieczny jest umiar. Meble w stylu retro nie powinny stanowić większości – raczej ciekawy akcent. To nowoczesna zabudowa jest najlepszą bazą. Dobrze jest wybrać fronty w neutralnych barwach: czerni, bieli, beżu, szarości. Na ich tle dobry design z ubiegłego wieku będzie mógł naprawdę błyszczeć. Ponadto ciepłe drewno komody, barku czy kredensu przełamie chłód stylu nowoczesnego.
Aby kuchnia modern retro wyglądała elegancko, potrzebne są prawdziwe perełki designu. Nie każdy mebel sprzed kilku dekad będzie wyglądał dobrze we współczesnym wnętrzu. Na jakie modele zwrócić szczególną uwagę?
komoda jamnik,
krzesło patyczak z fabryki Fameg w Radomsku,
krzesło Muszelka projektu Teresy Kruszewskiej,
metalowe krzesło projektu Henryka Sztaby[1].
Popularność stylu retro nowoczesnego sprawiła, że na znalezienie wymarzonego mebla sprzed lat w świetnym stanie trzeba poświęcić nieco czasu. Gdzie szukać tych najpiękniejszych, designerskich okazów? Miejsca, w które warto zaglądać, to m.in.:
sklepy stacjonarne i internetowe z meblami vintage,
targi staroci, które organizowane są cyklicznie niemal w każdym mieście,
portale aukcyjne,
grupy tematyczne w portalach społecznościowych,
wśród rodziny i znajomych, którzy nieświadomie mogą przechowywać najpiękniejszy polski design na strychach i w piwnicach.
Dodatki w dobrym stylu – przepis na retro nowoczesną kuchnię
Kuchnia w stylu retro nowoczesnym to nie tylko meble. Bez odpowiednich dodatków, z jednym, samotnym meblem z połowy XX wieku, pomieszczenie nie będzie wyglądało stylowo, lecz po prostu nudno. Dlatego tak ważne są dekoracje, które nie tylko wprowadzą do kuchni atmosferę dawnych lat, lecz również pięknie podkreślą niebanalny styl wnętrza.
Nowoczesne sprzęty kuchenne z nutą vintage
Modern retro to też stylizowane sprzęty. Toster o obłych kształtach czy kolorowa lodówka będą wyglądać wspaniale na tle nowoczesnej zabudowy kuchennej. Podobnie jak król lata z połowy wieku – saturator do gazowania wody. Choć te z dawnych lat nie wyglądały zbyt stylowo, saturator SodaStream Art świetnie wpisze się w konwencję wnętrza retro. To nieduże, lecz praktyczne urządzenie w kilka chwil ze zwykłej kranowej wody sporządzi pyszny i orzeźwiający napój gazowany. Do tego świetny design nawiązujący do sprzętów kuchennych sprzed lat. To doskonałe połączenie nowoczesnej technologii i ponadczasowego wyglądu.
Ponadto zaoszczędzisz sobie wysiłku – dzięki saturatorowi i syropom SodaStream nie musisz już dźwigać zgrzewek z napojami. Zarówno napoje o owocowych smakach, jak i popularne Pepsi, 7Up czy Mirindę przyrządzisz teraz w domu. Będziesz też żyć bardziej ekologicznie, generując mniej śmieci z jednorazowego plastiku.
Sprawdź, czy saturator do wody gazowanej SodaStream jest ekologiczny? >>
Sztuka retro w kuchni nowoczesnej
Styl retro nowoczesny najłatwiej jest uzyskać, dekorując ściany i meble sztuką z lat 50., 60. i 70. Świetnie sprawdzą się w tej roli plakaty – zarówno oryginalne, jak i stylizowane. Doskonale wyglądać będą te przedstawiające ulubione filmy gospodarzy albo nawiązujące do tras koncertowych modnych wówczas zespołów.
Kolejny niezawodny dodatek to polska ceramika – jest naprawdę piękna! Dzięki niej wprowadzenie odrobiny retro do kuchni jest niezwykle proste. Wzorem poprzednich pokoleń można ozdobić ściany talerzami, np. z Fabryki Fajansu Włocławek. To niedroga, ale bardzo efektowna dekoracja. Dobrym pomysłem jest także korzystanie na co dzień z serwisów rodzimych zakładów ceramicznych. Picie herbaty w pięćdziesięcioletniej filiżance z Bolesławca to niezwykła przyjemność!
Kuchnia nowoczesna retro – wzory i kolory
W stylu nowoczesnym stosowanie wzorów jest rzadkością. Wnętrza urządzone w ten sposób są chłodne i minimalistyczne. Zupełnie inaczej jest w przypadku retro dodatków. Tutaj wzory, kolory i faktury pojawiają się na niemal każdym elemencie. Wśród barw, które królują w stylizacjach tego typu są przede wszystkim:
pomarańcz,
brąz,
musztardowy żółty,
ciepły brzoskwiniowy róż,
czerwień,
kremowy.
Projektanci śmiało łączą te kolory z zielenią, turkusem czy granatem, tworząc niebanalne kompozycje.
Wśród wzorów najbardziej charakterystyczne są te geometryczne i nawiązujące do natury:
zmultiplikowane kwiaty,
liście,
słońce,
koła (okręgi i pawie oko),
pasy,
kwadraty.
Aby nie uzyskać zbyt staroświeckiego efektu, warto użyć tych wzorów i kolorów z rozwagą. Doskonałym rozwiązaniem będą ściereczki kuchenne czy obicia krzeseł nawiązujące do designu połowy XX wieku. Świetnie sprawdzą się nowoczesna podłoga z żywicy z dywanem retro, minimalistyczne szafki z kolorowym kwietnikiem z PRL-u i geometryczne linie mebli ze smukłym saturatorem SodaStream Art.
W kwestii materiałów użytych do aranżacji kuchni retro nowoczesnej jest wiele stylizacyjnej wolności. Lakierowane drewno, surowa sklejka, kafelki na wysoki połysk, mięsiste tkaniny, ceramika i metal – w tym stylu można śmiało wszystko miksować i tworzyć wnętrza swoich marzeń.
Czy kuchnia retro nowoczesna pasuje do każdego domu?
Bez względu na to, czy mieszkasz w nowoczesnym apartamencie w centrum miasta, czy też w rustykalnym domu na wsi, elementy retro można z powodzeniem wpleść w aranżację kuchni, dodając jej niepowtarzalnego charakteru.
Jak wybrać odpowiednie elementy retro do kuchni nowoczesnej?
Najlepiej wybrać kilka kluczowych elementów, takich jak meble, dodatki czy sprzęty AGD, które nawiązują do stylistyki retro, a następnie zestawić je z nowoczesnymi akcentami. Może to być na przykład kolorowa lodówka vintage w połączeniu z minimalistycznymi szafkami kuchennymi.
Gdzie można znaleźć meble i dodatki w stylu retro do kuchni?
W sklepach stacjonarnych i internetowych specjalizujących się w sprzedaży mebli vintage oraz na targach staroci. Warto także poszukać unikatowych okazów wśród znajomych i rodziny lub na portalach aukcyjnych.
Czy styl retro nowoczesny jest trudny do utrzymania w czystości?
Nie, pod warunkiem odpowiedniego wyboru materiałów i, rzecz jasna, dbałości o regularne porządki. Ważne jest, aby wybierać łatwe w czyszczeniu powierzchnie i materiały odporne na zabrudzenia.
Jak połączyć nowoczesne technologie z retro stylem w kuchni?
Można to zrobić poprzez wybór nowoczesnych sprzętów AGD o klasycznych kształtach lub stylizowanych na te z minionych dekad, takich jak tostery, blendery czy saturator do wody gazowanej SodaStream. Te nowoczesne urządzenia mogą być ciekawym akcentem w retro kuchni, łącząc funkcjonalność z oryginalnym stylem.
Materiały źródłowe:
[1] https://czasnawnetrze.pl/wnetrza/pomieszczenia/salon/51263-meble-z-prl-u-ktore-warto-kupic