Zamówienia do 22.12 wyślemy przed Świętami. Po tej dacie zamówienia będą realizowane od 02.01.2025r.
Zamówienia do 22.12 wyślemy przed Świętami. Po tej dacie zamówienia będą realizowane od 02.01.2025r.

Czy można pić wodę z kranu? Czy jest lepsza od butelkowanej?

Okazuje się, że ponad 80% Polaków nie pije wystarczającej ilości wody¹. A przecież mamy do niej tak łatwy dostęp. Wystarczy odkręcić kran. Dlaczego tego nie robimy? Czy stronienie od kranówki wynika z obawy o zdrowie? Czy można pić wodę z kranu? Podchodzimy do tego tematu nieufnie, choć niepotrzebnie. Czym może zaskoczyć cię kranówka? W artykule obalamy powszechnie mity i udowadniamy, że picie wody z kranu to mądra decyzja.

Woda z kranu – czas obalić mity

Czy można pić wodę z kranu? To pytanie, które dość często pojawia się w naszych głowach. Podejście ugruntowane w przeszłości wpływa na nasze podejście do kranówki. Nie wzięło się to znikąd. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku jakość wody pitnej z kranu pozostawiała wiele do życzenia. Normy nie były tak rygorystyczne i często kontrolowane, jak jest obecnie². Dziś nie ma podstaw, by obawiać się picia wody z kranu.

To czyste fakty – normy jakości wody pitnej

Skąd pewność, że możemy śmiało korzystać z wody z kranu? Ponieważ obecnie kranówka jest stale kontrolowana. Nadzór nad jej jakością sprawuje między innymi Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS)³. Woda z kranu musi też odpowiadać wymaganiom w ustawach i rozporządzeniach. Jej jakość jest regulowana między innymi na podstawie:

  • rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294)⁴;

  • ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 7 czerwca 2001 r. (Dz. U. z 2020 r. poz.2028)⁵.

Według norm przedstawionych w wyżej wymienionych dokumentach kranówka nie może być gorszej jakości niż woda butelkowana. Sprawdza się między innymi takie parametry jak:

  • odczyn pH;

  • klarowność;

  • barwa;

  • smak;

  • zapach;

  • twardość;

  • obecność jonów, azotanów, azotynów, pestycydów, żelaza, manganu;

  • obecność drobnoustrojów (liczba bakterii grupy coli, Escherichia coli, enterokoki kałowe, Clostridium perfingers, liczba mikroorganizmów w 22±2℃ po 72 godzinach).

Oprócz tego w wielu miastach można uzyskać informacje na temat stanu wody wodociągowej. Przykładowo – stolica dysponuje stroną internetową, na której są podawane dane dotyczące jakości wody kranowej każdego miesiąca, ze wszystkich stołecznych zakładów wodociągowych⁶.

Jak sprawdzić jakość wody z własnego ujęcia? Możesz zanieść próbkę do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty oddział wykona badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody.

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Niemal co 4. Polak uważa, że woda z kranu jest niezdrowa i niskiej jakości. Kategorycznie nie podają jej dzieciom, niemowlętom i gościom. Jednak co 5. osoba nie widzi różnicy między kranówką i wodą butelkowaną. Oprócz tego chętniej wypilibyśmy kranówkę zaproponowaną w restauracji w krajach zachodnioeuropejskich⁷.

Nieufność wobec wody z kranu w Polsce wynika, jak już wcześniej wspomnieliśmy, z zakorzenionych w dzieciństwie w naszej świadomości obaw co do jej jakości. Uparcie wmawiano nam, że wodę z kranu można jedynie wypić po przegotowaniu. Obawy mogą też budzić stany techniczne rur wodociągowych w starym budownictwie.

Obecnie kranówka jest zdatna do picia. W większych miastach jej jakość jest kontrolowana nawet codziennie⁸, w mniejszych – raz w miesiącu, ale oczywiście przy stałym zachowaniu norm.

Woda z kranu może bez obaw stać się podstawą diety. A dzięki temu, że jest łatwo dostępna, pomoże w zachowaniu regularnego nawadniania organizmu.

Sprawdź, dlaczego woda jest ważna dla człowieka >>


Z czego składa się kranówka? W zasadzie nie różni się niczym od wody butelkowanej. Jest jak ona dobrym źródłem minerałów (magnez, sód, wapń, chlor, fluorki, siarczany czy wodorowęglany). Co ciekawe, woda z kranu może nawet zawierać ich więcej niż mineralna czy źródlana⁹.

Woda z kranu – przewaga nad wodą butelkowaną

Kranówka ma naprawdę wiele zalet. Oprócz tego, że jest równie dobrym źródłem minerałów, jak butelkowana, ma nad nią pewną przewagę. A nawet kilka.

Picie wody z kranu to mądre posunięcie – ekonomiczne i ekologiczne

Woda z kranu ma szereg zastosowań. Może być bezpośrednio pita oraz wykorzystywana do gotowania, przygotowania kawy, herbaty, lodu, a także do podlewania czy zraszania kwiatów. Jest powszechnie dostępna, a jej wykorzystanie generuje niskie koszty.

Dlaczego picie wody z kranu jest ekologiczne? Korzystanie z kranówki znacząco minimalizuje produkcję odpadów. Większość plastikowych butelek ląduje na wysypiskach śmieci. Jedynie niewielki procent jest ponownie przetwarzany¹⁰. Oczywiście z roku na rok to się zmienia, ponieważ dystrybutorzy wody butelkowanej coraz częściej korzystają ze zrecyklingowanych tworzyw PET. Nie da się jednak ukryć, że produkcja plastikowych opakowań i ich transport pozostawiają po sobie ogromny ślad węglowy¹¹.

Korzystanie z wody kranowej to także duża oszczędność pieniędzy w skali roku. W zależności od zarządzania budżetem i częstotliwości picia kranówki, można zmniejszyć wydatki nawet o kilkaset złotych.

Jeszcze jedna przewaga wody z kranu nad butelkowaną? Oszczędność miejsca, czasu i… siły mięśni. Jedna zgrzewka wody to przeważnie 9-10 kilogramów. Aby mieć ją w zasięgu w mieszkaniu, musi być gdzieś przechowywana. Musimy ciągle być w gotowości i reagować, gdy jej zapasy zaczynają się kończyć. W przypadku kranówki ten problem nie istnieje – zawsze jest dostępna (pomijając oczywiście rzadkie przypadki przerwy w dostawie wody).


A co z fanami bąbelków?

Jeśli w życiu duży nacisk kładziesz na ekologię, ale troska o środowisko przegrywa z upodobaniem do bąbelków w wodzie, mamy dla ciebie rozwiązanie. Saturator SodaStream daje możliwość uzyskania świeżej wody gazowanej z kranówki. Nasyca ją bąbelkami (CO₂), dając podwójną radość:

  • gwarantuje dobry smak – wodę możesz dodatkowo wzbogacić specjalnym syropem, zmieniając ją w ulubiony pyszny napój;

  • uspokaja sumienie – pozwala na ograniczenie zużycie plastiku.

Przy użyciu jednego cylindra CO₂, który otrzymasz w zestawie z saturatorem, możesz przygotować nawet 60 l pysznej wody gazowanej ze zwykłej kranówki, bez wychodzenia z domu.



¹ http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/1017/0/odwodnieni-polacy.html

² https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2-s77-87/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2-s77-87.pdf

³ https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2-s77-87/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2-s77-87.pdf

⁴ https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf

⁵ https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20010720747

⁶ https://mpwik.com.pl/view/jakosc-wody/

⁷ https://docplayer.pl/36735639-Bariery-i-uprzedzenia-zwiazane-z-woda-z-kranu-i-woda-w-butelkach.html

⁸ https://um.warszawa.pl/-/warszawska-kranowka-bezpieczna-i-czysta

⁹ https://www.pijwode.pwik.oswiecim.pl/Mineraly-w-naszej-wodzie-26.html

¹⁰ https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2-s77-87/Studia_i_Prace_Wydzialu_Nauk_Ekonomicznych_i_Zarzadzania-r2017-t47-n2-s77-87.pdf

¹¹ https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C33690%2Cslad-weglowy-plastiku.html