Zamówienia do 22.12 wyślemy przed Świętami. Po tej dacie zamówienia będą realizowane od 02.01.2025r.
Zamówienia do 22.12 wyślemy przed Świętami. Po tej dacie zamówienia będą realizowane od 02.01.2025r.

Czy woda z kranu ma składniki mineralne?

Może myślisz o tym, żeby zacząć pić kranówkę zamiast wody mineralnej lub robisz to od pewnego czasu. Obawiasz się jednak, że nie zapewnisz organizmowi potrzebnych pierwiastków. Czy na pewno? Sprawdzamy, czy woda z kranu ma minerały.

Jakość wody kranowej w Polsce w ostatnich latach znacząco się poprawiła. Mimo to nadal więcej osób wybiera wodę butelkowaną. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ABR Sesta, po wodę z kranu do picia sięga co piąty Polak, zaś wodę w butelce wybiera co trzeci mieszkaniec Polski [1].

Co decyduje o popularności tej drugiej? Przede wszystkim przekonanie o wyższej wartości i walorach prozdrowotnych, a co za tym idzie – również bogactwie w minerały [2]. Czy badania wody kranowej to potwierdzają? Bierzemy pod lupę słuszność powszechnego twierdzenia.

Czy picie wody z kranu jest bezpieczne? 

Zacznijmy od tego, czego w wodzie w kranie na pewno nie ma. Zgodnie z wymogami sanitarnymi, aby kranówkę uznać za zdatną do picia, nie mogą się w niej znajdować: mikroorganizmy chorobotwórcze, pasożyty ani wszelkie substancje w ilości, która mogłaby stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego[3].

Pod względem bezpieczeństwa kranówka spełnia te same wymagania co jej butelkowana odpowiedniczka. Czuwają nad tym przedsiębiorstwa wodociągowe i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj, czy można pić wodę z kranu.

Czy woda z kranu ma minerały?

Brak szkodliwych substancji to jedno. Ale czy woda z kranu zawiera minerały? Tak! Badania prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowe potwierdzają obecność elektrolitów i minerałów w wodzie z kranu.

Ich zawartość nie wszędzie jest jednak taka sama. Dla przykładu, w Krakowie [4] i Łodzi [5] wynosi ona ponad 300 mg/l, w Gdańsku nawet 500 [6], a w Warszawie – 583 [7].


Co daje picie wody z kranu? Skutki dla zdrowia

Minerały występujące w kranówce to tzw. pierwiastki życia, czyli: magnez, wapń, potas, sód. Te same składniki dominują w wodzie mineralnej i źródlanej. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz dobrego samopoczucia.

Magnez wspiera pracę układu nerwowego, mięśniowego i kostnego. Pomaga zachować odpowiedni poziom cukru we krwi [8]. Wapń buduje tkankę kostną. Uczestniczy m.in. w procesie krzepnięcia krwi i regulacji ciśnienia. Wspiera prawidłową pracę mięśni [9]. Potas wpływa na sprawne funkcjonowanie układu nerwowego – odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych. Pomaga także w transporcie składników odżywczych do komórek [10]. Natomiast sód odpowiada m.in. za regulację ciśnienia krwi, skurcze mięśni i utrzymanie równowagi płynów [11].

Czy wiesz, że najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na ich przyswojenie jest właśnie picie wody?

Ile jest minerałów w wodzie mineralnej i kranowej?

Możesz się jednak zastanawiać, czy woda z kranu zawiera minerały w wystarczającej ilości jak woda butelkowana. Odpowiedź zaskakuje!

Przypomnijmy, że w największych miastach w Polsce notuje się zawartość pierwiastków na poziomie od 300 do prawie 600 mg/l. Natomiast w wodzie mineralnej (w zależności od stopnia zmineralizowania) znajduje się następująca ilość minerałów:

  • między 250 a 500 mg/l w wodzie niskozmineralizowanej;

  • od 500 do 1500 mg/l w wodzie średniozmineralizowanej;

  • powyżej 1500 mg/l w wodzie wysokozmineralizowanej.

 

Oznacza to, że w większości dużych miast w Polsce woda z kranu jest tak samo wartościowa jak woda nisko- lub średniozmineralizowana.

Kranówka co prawda nieco ustępuje wodzie mineralnej pod względem bogactwa w magnez (różnica wynosi średnio 7-13 mg/l w zależności od stopnia zmineralizowania) [12]. Jednak w niektórych przypadkach woda z kranu zawiera więcej wapnia. W litrze wody butelkowanej o niskiej zawartości minerałów znajdują się średnio 44 mg tego pierwiastka [13]. W Łodzi jest ich 73,5 [14]; podobnie we Wrocławiu – 77 [15], a w Krakowie 88 [16]. Różnice są znaczące.


Woda źródlana a woda kranowa. Ile mają minerałów?

Woda z kranu podobnie lub korzystniej wypada również na tle wody źródlanej. Ten rodzaj wody ma zbliżoną zawartość składników mineralnych co woda niskozmineralizowana (do 500 mg/l). Dokładna liczba zależy jednak od miejsca, z którego pochodzi.

Jeśli chodzi o wapń, jego średnia ilość wynosi 33 mg/l [17] – jeszcze mniej niż w wodzie mineralnej o najmniejszej zawartości pierwiastków i… kranówce. Natomiast w przypadku magnezu szacowana zawartość to 6 mg/l. Tyle samo wykazano w łódzkiej wodzie kranowej. Ale już w Krakowie [18] i Warszawie [19] tego pierwiastka jest 10 mg/l, w Gdańsku 11,5 [20], a we Wrocławiu – 13 [21].

Wniosek? Picie wody z kranu dostarcza zbliżoną ilość minerałów co większość rodzajów wód butelkowanych dostępnych na rynku. Mowa tu o wodach źródlanych, nisko- i średniozmineralizowanych.

Im więcej w wodzie minerałów, tym lepiej?

A teraz najciekawsze: dietetycy do codziennego nawadniania zalecają właśnie tego rodzaju wody. Z kolei wody o wyższej zawartości składników mineralnych są przeznaczone do zmniejszenia niedoborów pierwiastków oraz wsparcia zdrowia w innych szczególnych przypadkach.

 

Po wodę mineralną powinny sięgać przede wszystkim osoby:

  • aktywne fizycznie,

  • pracujące w wysokiej temperaturze (powyżej 30 stopni),

  • zmagające się z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego,

  • cierpiące na osteoporozę, nadczynność tarczycy i inne choroby.

 

Z kolei dla osób chorujących na nadciśnienie, choroby serca czy nerek nadmiar minerałów w wodzie jest niekorzystny[22].

Picie wody z kranu? To się opłaca!

Wniosek płynie z tego taki: najbezpieczniejsze w codziennym spożyciu są te wody, które zawartością składników mineralnych odpowiadają kranówce. Piłeś dotąd wodę w butelkach ze względu na jej wartość, a nie masz szczególnych wymagań zdrowotnych? Śmiało sięgaj po wodę z kranu do picia.

Nie zawiera mikroplastiku, ftalanów i bisfenoli. Te związki chemiczne przenikają do wody z plastikowych opakowań, a przy regularnym spożyciu mogą zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego [23]. Ale to niejedyna zaleta kranówki. Woda z kranu do picia jest tania i przyjazna środowisku. Zastępując nią wodę butelkowaną, możesz zapomnieć o dźwiganiu ciężkich zgrzewek i stosach odpadów do wyrzucenia.


Woda gazowana z kranu? Z saturatorem SodaStream to możliwe!

No dobrze, ale co z wodą gazowaną? Też możesz mieć ją z kranu! Wystarczy saturator do gazowania wody SodaStream, aby cieszyć się ulubioną wodą bez ograniczeń. Nasycenie CO2 nie wpływa na zawartość składników mineralnych. Gazowana woda z kranu nadal może więc konkurować z butelkowaną pod względem wartości odżywczej.

Jak ją przygotować? To proste! Napełniasz butelkę kranówką, montujesz w ekspresie, wypuszczasz dowolną ilość CO2 i gotowe. Woda lekko gazowana, średnio albo mocno nasycona? Nie jesteś już zdany na standardy producentów. Teraz woda z bąbelkami ma dokładnie tyle gazu, ile potrzebujesz. A ty nie generujesz przy tym ani grama plastiku!

 


A to wciąż jeszcze nie wszystko. Bo dodając odrobinę syropu smakowego SodaStream, jednym wstrząśnięciem zamieniasz wodę gazowaną z kranu w Pepsi, Mirindę, 7Up, lemoniadę albo napój owocowy. Dodaj do tego sok, owoce czy zioła i zaskocz gości oraz domowników smacznym moktajlem. Na dobry początek łap: 5 przepisów na proste drinki bezalkoholowe

To mit, że kranówka nie zawiera minerałów. Ma ich podobną ilość co woda butelkowana! Do tego jest tańsza, dostępna bez ograniczeń i przyjazna środowisku. Możesz nawet nasycić ją gazem i wymieszać z syropem, a jej smak nieprędko ci się znudzi.

Czy woda z kranu ma składniki mineralne?
Czy woda z kranu ma minerały?

Tak. Woda z kranu zawiera składniki mineralne: magnez, wapń, sód i potas. To te same pierwiastki, które występują w wodzie butelkowanej.

Ile minerałów ma woda z kranu w porównaniu z butelkowaną?

Woda z kranu ma zbliżoną zawartość minerałów co woda nisko- i średniozmineralizowana oraz źródlana. W niektórych przypadkach zawiera nawet więcej korzystnych składników. Dokładne dane różnią się w zależności od miasta i producenta wody w butelce.

Jakie skutki ma picie wody z kranu?

Picie wody z kranu pozwala dostarczyć organizmowi cennych składników mineralnych, które odpowiadają za jego prawidłowe funkcjonowanie. Do tego jest tanie, wygodne i przyjazne środowisku. Nie wiąże się z generowaniem plastikowych odpadów

Jak zrobić wodę gazowaną z kranu?

Można przygotować gazowaną wodę z kranu za pomocą saturatora SodaStream. Wystarczy napełnić butelkę kranówką, zamontować w ekspresie i wypuścić CO2. Dodatek syropu smakowego pozwoli uzyskać popularne napoje gazowane (Pepsi, Mirindę, 7Up), lemoniadę, napoje owocowe oraz bazę pod moktajle i koktajle.


Źródła:

[1] https://abrsesta.com/pl/spozycie-wody-wsrod-polakow-2024/

[2] Z badania przeprowadzonego przez agencję SW RESEARCH w 2022 r. wynika, że 55% respondentów wybiera wodę butelkowaną, bo uważa ją za najbezpieczniejszą i najbardziej jakościową. 

[3] https://www.gov.pl/web/psse-pyrzyce/woda-z-kranu--twoj-codzienny-plyn-zycia

[4] https://prostozkranu.krakow.pl/pl/kranowianka/mineraly-w-kranowiance

[5] https://zwik.lodz.pl/pl/artykuly/271/lodzka-woda-najlepsza

[6] https://hydromisja.pl/woda-w-gdanskich-kranach,138,pl

[7] https://um.warszawa.pl/waw/wiemcojem/-/jak-zachowac-dobra-jakosc-wody-w-kranie

[8] https://www.healthdirect.gov.au/magnesium

[9]https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/wapn-znaczenie-zrodla-przyklady-realizacji-z-diety/

[10] https://www.healthdirect.gov.au/potassium

[11] https://www.health.com/sodium-8637548

[12] https://prostozkranu.krakow.pl/pl/kranowianka/mineraly-w-kranowiance

[13] https://prostozkranu.krakow.pl/pl/kranowianka/mineraly-w-kranowiance

[14] https://zwik.lodz.pl/pl/artykuly/271/lodzka-woda-najlepsza

[15] https://www.mpwik.wroc.pl/csr-2/pij-kranowke/

[16] https://prostozkranu.krakow.pl/pl/kranowianka/mineraly-w-kranowiance

[17] https://prostozkranu.krakow.pl/pl/kranowianka/mineraly-w-kranowiance

[18] https://prostozkranu.krakow.pl/pl/kranowianka/mineraly-w-kranowiance

[19] https://um.warszawa.pl/waw/wiemcojem/-/jak-zachowac-dobra-jakosc-wody-w-kranie

[20] https://hydromisja.pl/woda-w-gdanskich-kranach,138,pl

[21] https://www.mpwik.wroc.pl/csr-2/pij-kranowke/

[22] https://instytutdietetyki.pl/woda-mineralna-czy-zrodlana/

[23] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7068600/