Mity i ciekawostki o wodzie gazowanej – czy znasz je wszystkie?
Jest niezdrowa, osłabia kości, tuczy. To kilka negatywnych opinii, jakie mogłeś słyszeć o wodzie gazowanej. Może niektóre z nich skutecznie zniechęcają cię do jej picia. Woda gazowana u wielu osób powoduje obawy o zdrowie. Musisz jednak wiedzieć, że większość niepokojących przekonań na jej temat mija się z prawdą. Czy woda gazowana jest szkodliwa? Czy się od niej tyje? Pora obalić popularne mity na temat wody z bąbelkami! Poznasz też kilka krótkich ciekawostek o wodzie, które mogą cię zaskoczyć.
Czy woda gazowana jest szkodliwa?
Zacznijmy od najważniejszego pytania: czy gazowana woda jest zdrowa? Żadne badania nie wykazały jej szkodliwego wpływu na organizm. W niektórych przypadkach picie wody z gazem bywa nawet korzystne (przeczytasz o tym w kolejnych nagłówkach).
Skąd więc wątpliwość, czy woda gazowana szkodzi? Może wynikać ona z tego, że u osób z chorobą refluksową i wrażliwym układem trawiennym bąbelki powodują czasem przejściowe dolegliwości: gazy, odbijanie, wzdęcia czy ból brzucha1.
Czy woda gazowana powoduje problemy żołądkowe?
Jeżeli jesteś osobą zdrową i wodę gazowaną pijesz z umiarem, nie powinna wywoływać dolegliwości żołądkowych. Co więcej, badania pokazują, że bąbelki mogą przynosić ulgę w problemach trawiennych.
Cierpisz na nieregularne wypróżnienia i zaparcia, którym towarzyszy ból brzucha? Odczuwasz niestrawność po posiłku? Sięgnij po wodę gazowaną! Według naukowców szybko łagodzi ona te nieprzyjemne objawy2.
Czy gazowana woda jest zdrowa tylko bez dodatków?
Woda gazowana z dodatkami wciąż może być zdrowa. Zależy to jednak od tego, co do niej dodasz. Smak bąbelków z korzyścią dla organizmu wzbogacają takie składniki jak:
zioła (mięta, rozmaryn),
przyprawy (goździki, cynamon),
kawałki świeżych owoców,
naturalne soki owocowe bez dodatku cukru.
Czy od wody gazowanej się tyje?
Jeśli bąbelki pijesz bez słodkich dodatków, nie musisz się przejmować, czy woda gazowana tuczy. Woda z bąbelkami nie sprawia, że waga szybuje w górę. Wręcz przeciwnie! Skutecznie wspiera w odchudzaniu.
Dzieje się tak dlatego, że odwodnienie często objawia się zwiększonym apetytem3 i ochotą na słodycze4. Woda gazowana uzupełnia niedobór płynów. A zawarte w niej bąbelki dają w żołądku uczucie pełności i sytości, które utrzymuje się przez dłuższy czas. Pewne wyniki sugerują nawet, że woda gazowana zatrzymuje jedzenie w żołądku na dłużej niż zwykła woda5.
Gdy więc nabierzesz ochoty na niezdrowe przekąski, chwyć najpierw za szklankę wody z bąbelkami. Apetyt powinien zniknąć bez pustych kalorii. Zdecydowanie warto zastąpić nią również popularne napoje gazowane. A jeśli trudno ci z nich zrezygnować, choć zależy ci na prawidłowej wadze? Wypróbuj nasze syropy bez cukru.
Czy woda gazowana odwadnia?
Obawiasz się, że woda gazowana nie nawodni cię tak dobrze jak jej odpowiedniczka bez gazu? Nic bardziej mylnego! Nauka ma dowody na to, że oba rodzaje wody nawadniają tak samo skutecznie6. Śmiało możesz więc sięgać po bąbelki, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wodę. Ciekawostka: dodając do wody bąbelkowej sok z cytryny, odrobinę soli i miodu, przygotujesz domowy izotonik, który doskonale łagodzi objawy odwodnienia. Sprawdź też więcej wskazówek, jak nawodnić organizm bez wysiłku.
Musisz jednak wiedzieć, że, według badań, efekt musowania zmniejsza uczucie pragnienia7. Może to więc sprawić, że rzadziej będziesz sięgał po wodę. A zatem: lubisz bąbelki? Uważniej kontroluj, ile płynów dziennie wypijasz!
Czy woda gazowana zakwasza organizm?
Kolejne przekonanie dotyczy zakwaszenia. Pojawia się ono wtedy, kiedy związków kwasotwórczych jest tak dużo, że organizm nie jest w stanie ich zneutralizować ani wydalić. Może się to objawiać częstymi infekcjami, nadmiernym zmęczeniem, bólem głowy, zmianami skórnymi, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Zakwaszeniu sprzyja przede wszystkim nieodpowiednia dieta bogata w produkty zawierające siarkę, fosfor i chlor. To na przykład: mięso, dżemy, makarony, białe pieczywo. Czy woda gazowana jest szkodliwa w tym kontekście? Ma ona co prawda kwaśne PH, ale jej spożywanie nie sprawia, że rośnie zakwaszenie organizmu. Nerki i płuca usuwają nadmiar dwutlenku węgla, utrzymując lekko zasadowe pH krwi na poziomie 7,35 – 7,45 8.
Czy woda gazowana szkodzi kościom?
Mogłeś też słyszeć o tym, że woda gazowana osłabia kości i sprzyja osteoporozie. Nie ma na to dowodów. Warto jednak wspomnieć, że National Osteoporosis Foundation zaleca picie gazowanej wody mineralnej dla wsparcia układu kostnego. Po pierwsze dlatego, że zawiera ona podstawowy budulec kości, czyli wapń. Czy wiesz, że znajdziesz go nawet w wodzie z kranu9? Po drugie, rolę odgrywa również dwutlenek węgla, który wspomaga wchłanianie tego pierwiastka. Wodę z bąbelkami pij zatem na zdrowie… twoich kości.
Dla wyjaśnienia dodajmy jeszcze tylko, że sprawcą błędnego przekonania o osłabianiu kości może być kwas fosforowy. Zmniejsza on ich gęstość. Występuje jednak wyłącznie w ciemnych napojach gazowanych, takich jak Pepsi czy Cola. Choć nawet w ich przypadku szkodzi tylko w nadmiarze i osobom z niedoborami składników odżywczych.
Czy woda gazowana jest szkodliwa dla środowiska?
Jeżeli pijesz wodę gazowaną w plastikowej butelce, oczywiście nie służysz tym środowisku. Ale to niejedyna możliwość! Bąbelki z saturatora do gazowania wody SodaStream nie pozostawiają po sobie ani grama plastiku. Możesz cieszyć się smakiem ulubionej wody bąbelkowej i wciąż być wierny ekologicznym wartościom.
Jak to możliwe? Bardzo prosto! Do ekspresu jest dopasowana wielorazowa butelka z tworzywa sztucznego Fuse lub szklana do modelu Duo. Wypełniasz ją wodą z kranu i nasycasz bąbelkami z cylindra na CO2. A kiedy bąbelki się kończą? Nie wyrzucasz naboju, tylko wymieniasz go na pełny w punkcie partnerskim lub sklepie internetowym SodaStream. Z kolei pusty nabój wraca do naszego zakładu. Kontrolujemy go, dokładnie czyścimy, napełniamy, zabezpieczamy i ponownie wypuszczamy w obieg. Bąbelki bez odpadów – z nami to możliwe!
Czy woda gazowana się psuje?
Kupiłeś butelkę wody gazowanej, zobaczyłeś datę ważności na opakowaniu i zastanawiasz się, czy woda się psuje. Sama w sobie nie traci przydatności do spożycia. A termin na plastikowych butelkach dotyczy samej butelki. Pod wpływem temperatury i innych czynników zewnętrznych, po pewnym czasie rozpoczyna się rozkład opakowania. Do wody trafiają wtedy szkodliwe substancje z plastiku, które wpływają na jakość produktu.
Rozwiązanie? Woda gazowana z saturatora SodaStream. Przygotowujesz ją na bieżąco w butelce o pojemności 1l. Nalewasz kranówkę do butelki, montujesz w ekspresie, wypuszczasz bąbelki i gotowe. To, czego nie wypijesz, możesz przechować w drzwiach lodówki. Niska temperatura i szczelna zakrętka nie wypuszczą bąbelków – woda pozostanie świeża nawet po kilku dniach. A jeśli wolisz mniejsze porcje na raz? Wypróbuj butelki o pojemności 500 ml z kolekcji Fuse lub MyOnlyBottle.
Krótkie ciekawostki o wodzie gazowanej
Woda gazowana może pomagać osobom mającym trudności z połykaniem10 oraz problemy z sercem (zwiększa przepływ krwi do serca)11.
Wody z bąbelkami nie zaleca się przed treningiem i w jego trakcie – może powodować dyskomfort trawienny. Warto po nią jednak sięgnąć po ćwiczeniach. Dla szybkiego orzeźwienia i wsparcia metabolizmu.
Bąbelki są niezastąpionym dodatkiem do moktajli i koktajli. Z syropami smakowymi SodaStream przygotujesz musujące drinki na dziesiątki sposobów.
Wykorzystując saturator SodaStream do gazowania wody, dopasowujesz stopień nasycenia gazem do swoich preferencji. Lekko, średnio, mocno gazowana? Wypuść bąbelki od 1 do 7 razy i pij tak, jak lubisz.
Większość przekonań na temat wody gazowanej to mit – bąbelki spożywane z umiarem generalnie służą zdrowiu. A z pomocą SodaStream wspierają również stan środowiska i twój komfort na co dzień. Koniec z dźwiganiem zgrzewek i częstym wyrzucaniem stosów butelek, które nie niosą korzyści ani tobie ani planecie. Pora dołączyć do bąbelkowej rewolucji!
Czy gazowana woda jest zdrowa?
Nie wykazano negatywnych skutków picia wody gazowanej. Wbrew powszechnym opiniom nie zakwasza ona organizmu ani nie przyczynia się do osteoporozy. Na ogół nie powoduje również problemów żołądkowych, a nawet wspiera przy zaparciach i niestrawności. Niektórzy mogą jednak odczuwać po jej spożyciu dyskomfort trawienny. Nie jest też ona zalecana osobom z dolegliwościami żołądkowymi (np. refluksem).
Czy woda gazowana tuczy?
Woda gazowana nie powoduje wzrostu wagi. Może nawet pomagać w jej utracie, bo nawadnia i pozostawia uczucie sytości. Jest bezkaloryczną alternatywą dla słodkich napojów gazowanych.
Czy woda gazowana się psuje?
Woda gazowana się nie psuje. Jeśli jednak pijesz ją w plastikowej butelce, jej opakowanie traci ważność, a producent nie gwarantuje po tym czasie jakości wody. Rozwiązaniem jest przygotowywanie wody gazowanej w domu ze świeżej kranówki za pomocą saturatora.
Czy woda gazowana jest ekologiczna?
Woda gazowana jest ekologiczna, kiedy przygotowujesz ją samodzielnie z pomocą saturatora do gazowania wody. Nie pozostawia wtedy po sobie szkodliwego dla środowiska plastiku.
Źródła:
https://health.clevelandclinic.org/is-sparkling-water-healthy
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9013-dehydration
https://health.clevelandclinic.org/is-sparkling-water-healthy
https://www.healthline.com/nutrition/does-sparkling-water-hydrate-you
https://www.healthline.com/nutrition/carbonated-water-good-or-bad#acidity
https://um.warszawa.pl/waw/wiemcojem/-/jak-zachowac-dobra-jakosc-wody-w-kranie
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938423001002
https://www.healthline.com/nutrition/carbonated-water-good-or-bad#heart-health