SodaStream, to idealny pomysł nie tylko na Święta! Odkryj karnawał z zestawami Crafted Kit!
SodaStream, to idealny pomysł nie tylko na Święta! Odkryj karnawał z zestawami Crafted Kit!

Postanowienia noworoczne, które odmienią twoje życie

Końcówka roku to moment, gdy w powietrzu czuć korzenny zapach pierników i nową energię. To idealny czas na wyznaczenie nowych sobie celów. Wtedy łatwiej uwierzyć, że małe zmiany mogą mieć wielkie znaczenie. Postanowienia noworoczne nie muszą oznaczać rewolucji w życiu, ale mogą realnie zmienić je na lepsze. Jakie cele warto postawić sobie na nowy rok? 

Po co wymyślać postanowienia noworoczne? Jaki ma to sens? 

Nowy Rok dla niektórych osób jest jak wciśnięcie przycisku „restart”. Zastanów się jednak, ile postanowień noworocznych udaje ci się zrealizować co roku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ani jednego... przez co możesz myśleć, że dalsze próby nie mają sensu. Co sprawia, że tak niewielu z nas realizuje swoje cele? Problem często wynika ze stawiania sobie nierealistycznych oczekiwań i złego planowania. 

Sprytnie opracowane postanowienia noworoczne mogą zmienić twoje życie lub podejście do niego. Ich planowanie to świetny moment, podczas którego możesz przemyśleć, co sprawia, że czujesz się lepiej – idealna wymówka, by w końcu skupić się na sobie. 

Nie musisz tworzyć długiej listy celów, które spiszesz na kartce i potem nigdy ich nie zrealizujesz – wymyślenie postanowień nie może być celem samym w sobie. Nie traktuj tego, jak wyścig – zbyt ambitnie. Zamiast tego podejdź do planowania jak do szansy na spojrzenie na siebie z większą troską i uwagą. 

Zamiast sztywnych i zbyt ambitnych planów postaw na małe kroki, które mogą realnie zmienić twoje życie. Czasem to właśnie te proste rzeczy, jak codzienny spacer, dłuższy sen i dodatkowa szklanka wody (może być gazowana) sprawią, że poczujemy większą satysfakcję. 

Realizowanie noworocznych postanowień może być pomocne w wyjściu z nudnej rutyny.

Sprawdź, jak ją odświeżyć i zmienić swoje życie na lepsze>>> 

 

Jak zmienić podejście w nowym roku? Małe kroki, wielkie efekty 

Wśród najczęściej podejmowanych postanowień noworocznych pojawiają się m.in.: 

  • stawianie na rozwój osobisty, 

  • zmiany w karierze zawodowej, 

  • skuteczne oszczędzanie pieniędzy, 

  • chęć poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego.  

Szczegółowe cele mogą być bardziej motywujące i łatwiejsze w osiągnięciu, ale jednocześnie mogą powodować zwiększone poczucie porażki, jeśli nie zostaną zrealizowane1.  

Warto więc zaczynać od małych kroków. Stopniowo zmieniaj swoje podejście, nastawienie do życia i nawyki. Możesz przykładowo zadbać o: 

  • Rozpoczynanie dnia od zdrowego śniadania. 

  • Częste i regularne picie wody – nawodnienie to podstawa dobrego samopoczucia. Żeby dodatkowo zadbać o środowisko, zamiast wody butelkowanej wybierz kranówkę. Możesz wzbogacić ją dużą ilością bąbelków, korzystając z saturatora SodaStream – zakup urządzenia możesz dopisać do listy noworocznych postanowień. 

  • Wprowadzenie do codzienności więcej ruchu. Spacer, joga, jazda rowerem do pracy

    –wszystkie te czynności wspierają twoje zdrowie. 

  • Naukę czegoś nowego – mogą to być podstawy języka obcego, rozwój osobisty, ale też znalezienie nowego hobby. 

Noworoczne postanowienia – lista na początek 

Aby opracować postanowienia na nowy rok, poszukuj inspiracji, które będą cię motywować. Spisuj każdą myśl na kartce lub w notatniku w telefonie. Kiedy już nazbierasz pomysłów, odłóż je gdzieś na kilka dni (tych kilka dni przerwy może pomóc w podjęciu decyzji). Wróć do nich, przeczytaj i przemyśl, które postanowienia masz szansę zrealizować i są dla ciebie najistotniejsze. 

Planując OSIĄGALNE cele, myśl o tym, co pasuje do twojego stylu życia. Marzysz o lepszej kondycji? Zamiast rzucać się w wir intensywnych i wycieńczających treningów pięć razy w tygodniu, zacznij od spacerów, joggingu, jazdy na rolkach i innych spokojniejszych aktywności.  

Chcesz zdrowo się odżywiać? Stopniowo wprowadź do diety więcej owoców, warzyw, orzechów i ryb, a także pij więcej wody. Zróżnicowane posiłki i optymalne nawodnienie to gwarancja lepszego samopoczucia. Pamiętaj jednak, że możesz pozwolić sobie na drobne przyjemności. Pomocna będzie zasada 80/20, która mówi, że 80% diety powinno opierać się na zdrowych i nieprzetworzonych produktach. Pozostałe 20% to miejsce na ulubione produkty i posiłki. 

Działaj krok po kroku i pamiętaj, że nie musisz realizować wszystkich postanowień od razu. Dodatkowo spróbuj znaleźć sposób, który będzie wspierał cię w konsekwentnym działaniu – może to być aplikacja do monitorowania postępów, notatnik z wypisanymi celami albo rozmowa z kimś, kto ci kibicuje. Najważniejsze, aby działać we własnym tempie i dać sobie przestrzeń na ewentualne potknięcia. Nie zniechęcaj się po pierwszych porażkach. 

Cele na nowy rok – postanowienia noworoczne, które prawdopodobnie zmienią twoje życie 

Dlaczego większość postanowień na nowy rok kończy się fiaskiem? Ponieważ są zbyt ambitne. Sekretem sukcesu jest wybieranie celów, które są dla nas osiągalne. 

Ogranicz marnowanie jedzenia 

Jest to spore wyzwanie, ale możliwe do realizacji w kilku małych krokach. Choć jego głównym celem jest troska o planetę, tak naprawdę świetnie wpłynie na domowy budżet. Na początek zacznij od planowania posiłków na nadchodzący tydzień, mrożenia jedzenia i pasteryzowania go w słoikach. Postaraj się też często sprawdzać termin ważności produktów. Możesz zainspirować się metodą wykorzystywaną w wielu sklepach, czyli żywność bliską terminu ustawiaj w lodówce i szafkach na przodzie półek, tę z późniejszym terminem – na tyle. 

Bądź bardziej eko 

Nie musisz zostawać od razu ekologicznym freakiem. Segreguj odpady, zabieraj na zakupy własną torbę, ogranicz kupowanie produktów pakowanych w plastik, korzystaj z dostępnych trybów eko sprzętu AGD.  

I najważniejsze – zamień wodę w plastikowych butelkach na kranówkę. Jest zdatna do picia i zdrowa, a za to dużo tańsza i łatwo dostępna. Co więcej, nie generuje odpadów z tworzyw sztucznych, dzięki czemu rzadziej musisz wynosić śmieci. Wszystkie te zmiany realnie wpłyną na twoje życie. 

Jak zmienić siebie? Pij więcej wody 

Może zabrzmi to jak banał, ale twoje ciało naprawdę cię za to pokocha. Woda nie tylko nawadnia organizm, ale też wspiera trawienie, poprawia koncentrację, dodaje energii i sprawia, że twoja skóra wygląda zdrowo. Wybieraj kranówkę! 

A jeśli myśl o piciu zwykłej wody nie napawa cię entuzjazmem, spróbuj dodać do niej coś ekstra – plaster cytryny, świeżą miętę, rozmaryn, syrop smakowy albo… bąbelki! Woda gazowana to świetny sposób, by zamienić codzienny rytuał w coś bardziej przyjemnego i pożytecznego. Potrafi ugasić pragnienie, dać uczucie sytości, dostarcza składników mineralnych, wspomaga pracę układu pokarmowego i pośrednio poprawia wchłanianie składników odżywczych.  

I tutaj wkracza ekspres SodaStream – dzięki niemu możesz cieszyć się bąbelkami bez konieczności kupowania wody w plastikowych butelkach. Lepsze zdrowie, ekologia i odrobina przyjemności w jednym. Niech przekonają cię liczby: zgodnie z naszymi badaniami, aż 74% użytkowników saturatorów SodaStream chętniej sięga po wodę i więcej jej pije.* 

Raz, dwa, tsss… i robisz coś dobrego dla siebie i dla planety. 

Przy okazji dowiedz się, jak prowadzić zdrowy tryb życia>>> 

Wykonuj reguarne badania profilaktyczne 

Zafunduj sobie choć raz w roku wizytę u specjalistów. Regularnie badaj swoje ciało, wykonując podstawowe badania krwi, takie jak: 

  • morfologia krwi, 

  • lipidogram, 

  • glukoza, 

  • TSH. 

W przypadku kobiet warto pamiętać również o regularnych wizytach u lekarza ginekologa i badaniach, takich jak cytologia i USG piersi. 

Istotnym elementem profilaktyki jest również przeprowadzanie w domu samobadania piersi, a w przypadku mężczyzn samobadania jąder. Wykonywanie tych prostych czynności będzie małym i niewymagającym postanowieniem, które z kolei ma ogromny wpływ na zdrowie. 

Postaw na regularną aktywność fizyczną 

Wybierz sporty, które sprawiają ci radość i wyznacz sobie realne cele treningowe. Jeśli bieganie kojarzy ci się z dużym wysiłkiem, a zdecydowanie preferujesz aktywność grupową, zbierz swoich bliskich i znajomych na wspólne treningi. Wolisz pracować nad ciałem w samotności? Ćwiczenia, na przykład jogę, połącz z medytacją – dzięki temu opracujesz sposób na walkę ze stresem. 

Nucz się zarządzać czasem 

Dni mijają zbyt szybko. Im więcej obowiązków, tym szybciej czas przelewa się przez palce. W nadchodzącym nowym roku spróbuj przeorganizować swój harmonogram (albo w ogóle go stworzyć). Przetestuj metody takie jak technika pomodoro (uczy zarządzania czasem przy jednoczesnym wzroście produktywności) albo poranne planowanie zadań. 

Zrób coś dla swojego zdrowia psychicznego 

Nowy Rok to doskonała okazja, by zadbać o swoje samopoczucie. Znajdź czas na coś, co cię relaksuje – może być to dawno zapomniane hobby albo zupełnie nowe. A może w tym roku odważysz się na terapię? 

Nowy Rok, nowy ja? Tak, ale na twoich zasadach! 

Niech kolejny rok będzie rokiem, w którym spojrzysz na siebie z innej perspektywy, z większą wyrozumiałością i życzliwością. A twoje postanowienia noworoczne? Niech staną się drobnymi krokami, które poprowadzą cię dokładnie tam, gdzie chcesz się znaleźć. 

FAQ - Postanowienia Noworoczne
Czy wszystkie postanowienia noworoczne są tak samo ważne? 

Wszystko zależy, jak na to spojrzysz i co jest dla ciebie istotne. Możesz zerknąć na listę postanowień z zeszłego roku i sprawdzić, ile i jakie z nich zdołałeś zrealizować. A jeśli chodzi o niedotrzymane, zdecyduj, czy wciąż są priorytetem. 

Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne? 

Kiedy zbliża się kolejny rok, najchętniej skupiamy się na poprawie sprawności fizycznej (48% badanych przez Forbes Health/OnePoll w 2024 roku). Zaraz po tym w rankingu plasują się chęć poprawy finansów (38% badanych) i zdrowia psychicznego (36% badanych). 

Jakie mogą być cele na nowy rok? 

Przede wszystkim powinny być osiągalne. Na przykład: 

  • jedz zdrowo, 

  • pij więcej wody, 

  • systematycznie ćwicz, 

  • skup się na swoim zdrowiu psychicznym, 

  • mądrzej oszczędzaj, 

  • bądź bardziej eko, 

  • naucz się zarządzać czasem, 

  • regularnie się badaj. 

*Dane konsumenckie SodaStream oparte na ankiecie przeprowadzonej w marcu 2023 r. przez Ipsos na aktywnych użytkownikach SodaStream (na różnych rynkach).