Działania ekologiczne, które możesz wprowadzić już teraz

Trójka ludzi rozmawiających i popijających wodę z lodem z saturatora


Naukowcy ostrzegają: mamy czas tylko do roku 2030, aby powstrzymać pędzące w zastraszającym tempie zmiany klimatyczne. Jeśli wspólnie nie zawalczymy o dobro całego środowiska i nie wprowadzimy rozsądnego planu ekodziałań, skutki będą katastrofalne i odczujemy je wszyscy. Jak żyć bardziej ekologicznie na co dzień, aby przyczynić się do poprawy stanu Ziemi?

 

Spis treści:

Działania ekologiczne na co dzień – dlaczego to takie ważne?

Recykling – jak zmniejszyć ilość śmieci i żyć eko?

Zero waste, no waste, less waste – czym są i jak wprowadzić ich zasady w życie?

Jak być ekologicznym na co dzień?

Działania ekologiczne – FAQ

 

Działania ekologiczne na co dzień – dlaczego to takie ważne?

Skąd wiemy, że zmiany należy wprowadzić już od dzisiaj, bo czas jest tak ograniczony? Mówi o tym nowy raport IPCC 2022 Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych przy ONZ, nad którym pracowało 270 naukowców z 67 krajów[1]. Poddali oni analizie ponad 34000 artykułów, badających sytuację atmosfery ziemskiej oraz stanu środowiska.

Okazuje się, że konieczne jest natychmiastowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz przygotowanie się całej ludności świata do zachodzących zmian. Oznacza to, że trzeba działać nie tylko globalnie, ale też we własnym gospodarstwie domowym i małej społeczności, aby pomóc wszystkim. Jeśli nie zintegrujemy się w działaniach proekologicznych, temperatura wzrośnie nie o 1,5°C[2] w stosunku do czasów sprzed rozwoju przemysłu, jak pierwotnie przypuszczano, ale nawet o ok. 2,3-2,7%[3]. Co to oznacza w praktyce?

W takich warunkach zmian klimatycznych nie będzie można już powstrzymać. Negatywne skutki są widoczne już dzisiaj, zwłaszcza w krajach biedniejszych: brakuje wody i jedzenia, ludzie cierpią i tracą swoje domy w katastrofach spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Podnoszące się temperatury skutkują topnieniem lodowców, a to przynosi powodzie i zalewanie lądów[4].

Działając wspólnie, możemy zatrzymać nieodwracalne zmiany w klimacie i uratować Ziemię wraz z jej wspaniałą florą i fauną. Wystarczy od zaraz zainspirować się działaniami propagującymi ekożycie, m.in. recyklingiem, zero, no i less waste oraz oszczędzać nieodnawialne zasoby.

 

Butelka wielokrotnego użycia SodaStream na stole przy obiedzie z wodą gazowaną - zdjęcie

 

Recykling – jak zmniejszyć ilość śmieci i żyć eko?

Jedną z prostych ekometod do wprowadzenia jest recykling, czyli ograniczenie ilości generowanych odpadów. Zakłada więc szereg nawyków, które będą korzystne nie tylko dla środowiska, ale także naszego budżetu i domu, w którym wreszcie znajdzie się miejsce na rzeczy naprawdę warte uwagi. Zacząć należy od prawidłowego segregowania odpadów, które w Polsce jest już obowiązkowe. Oprócz segregacji śmieci i odzyskiwania tego, co można ponownie wykorzystać, warto też przyjrzeć się swoim codziennym wyborom w sklepie.

  • Opakowania zdatne do recyklingu

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na opakowania produktów, które wkładamy do sklepowego koszyka. Dobrze, aby miały one symbol trzech zielonych strzałek, układających się w trójkąt, czyli znak recyklingu. Takie opakowanie będzie mogło być w przyszłości ponownie przetworzone, a surowce – odzyskane lub wykorzystane jeszcze raz do produkcji. Lepiej więc wybrać coś w szklanym słoiczku niż plastikowej tubie lub butelce.

  • Produkty wykonane z materiałów z recyklingu

Innym krokiem w stronę bardziej ekologicznego życia jest wybieranie produktów wykonanych z materiałów przetworzonych. To nie tylko artykuły papiernicze i higieniczne z recyklingu, ale też ubrania wykonane np. z tkanin wytworzonych ze starych butelek czy przetworzonych tkanin lub przędzy.

  • Wielorazowe zamiast jednorazowego

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie odkryli, że korzystanie z wody z kranu jest aż 3,5 tysiąca razy bardziej ekologiczne niż z wody butelkowanej[5]. Gdybyśmy zamiast wody butelkowanej wybierali wodę z kranu, moglibyśmy zaoszczędzić wiele gatunków zwierząt i chronić środowisko. Produkcja plastikowych butelek pochłania 17 milionów baryłek ropy naftowej rocznie[6], co można by znacznie ograniczyć, przechodząc na bardziej zrównoważone rozwiązania.

Podobnie rezygnacja z torebek foliowych na rzecz bardziej ekologicznych alternatyw mogłaby znacząco zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Obecnie Polacy zużywają rocznie ponad 450 torebek foliowych na osobę[7], które rozkładają się przez setki lat. Zmiana na torby wielokrotnego użytku mogłaby przyczynić się do ochrony naszej planety i stworzenia bezpieczniejszego środowiska dla zwierząt[8].

Dlatego szczególnie ważne są drobne codzienne zmiany: z rzeczy jednorazowych na te wielorazowe i lepszej jakości. Warto chodzić na zakupy z płóciennymi torbami i wielorazowymi siatkami na warzywa i owoce oraz zaopatrzyć się w bidon lub butelkę szklaną i napełniać ją wodą z kranu.

 

Wlewanie syropu smakowego do butelki z wodą gazowaną SodaStream - zdjęcie 

 

Czy jednak wielbicielom wody gazowanej (i innych napojów z bąbelkami) pozostaje jedynie nieekologiczna butelka plastikowa lub rezygnacja z ulubionego napoju? Taki z dodatkiem gazu, przyjemnie łaskoczącego podniebienie, można mieć w domu. Wystarczy zrobić ją przy pomocy saturatora SodaStream, który zamienia zwykłą wodę w gazowaną lub – przy pomocy smakowych syropów – napój o owocowym smaku lub typu cola (również w wersjach bez cukru!). Używając saturatora, można wykorzystywać wielorazowe butelki SodaStream, które można zabrać ze sobą do pracy czy na wycieczkę, a po opróżnieniu ponownie napełnić.

Dlaczego jeszcze lepiej zrezygnować z wody butelkowanej? Poznaj 7 powodów>>

 

Zero waste, no waste, less waste – czym są?

Idea recyklingu łączy się ściśle z koncepcjami zero waste lub no waste czy less waste, które oznaczają styl życia prowadzący do generowania jak najmniejszej ilości odpadów. To model zrównoważonego, ekologicznego dokonywania codziennych wyborów, które mają też chronić zasoby naturalne Ziemi. Zakłada mniejszą konsumpcję i kupowanie tylko tego, co jest niezbędne, dobrej jakości, wykonane z materiałów zdatnych do ponownego przetworzenia. Unika się więc impulsywnych, emocjonalnych wyborów zakupowych. Nurt ten z biegiem lat stał się całą filozofią, która odchodzi od skupienia na rzeczach materialnych i ciągłym gromadzeniu, a koncentruje się na przeżyciach i wartościach (zwłaszcza ekologicznych).

 

Jak wprowadzić w życie ideę zero waste? Refuse (odmawiaj), Reduce (ograniczaj), Reuse (wykorzystaj ponownie), Recycle (recyklinguj), Rot (kompostuj) - infografika 

Jak być ekologicznym na co dzień?

Bycie eko definiują codzienne wybory, ale też nawyki, które – jeśli będziemy działać wspólnie – mogą znacząco poprawić stan środowiska. Warto więc przyjrzeć się swojemu rozkładowi dnia i sposobowi, w jaki wykorzystujemy naturalne zasoby naszej planety. Korzystne dla niej (ale też dla naszego portfela) będzie oszczędzanie prądu i wody czy dbanie o czystość powietrza, którym oddychamy.

 

Zmień nawyki na eko - infografika

 

Krok po kroku, wspólnymi siłami, możemy powstrzymać degradację środowiska i nieodwracalne zmiany klimatu do 2030 roku. Skorzystamy na tym nie tylko my, ale też zwierzęta, rośliny oraz przyszłe pokolenia.

 

 

Działania ekologiczne – FAQ

Czy zmiany klimatyczne są rzeczywiście tak pilne?
+

Tak, według raportu IPCC 2022, mamy czas tylko do roku 2030, aby powstrzymać katastrofalne skutki zmian klimatycznych. Działania na skalę globalną i lokalną są niezbędne, aby zintegrować się w walce o poprawę stanu środowiska.

Jakie konkretne działania możemy podjąć?
+

Możemy zacząć od prostych kroków w naszym codziennym życiu, takich jak segregacja odpadów, wybieranie produktów z recyklingu, unikanie jednorazowych opakowań oraz ograniczanie zużycia wody i energii.

Czy recykling jest wystarczający?
+

Recykling to ważny krok, ale równie istotne są koncepcje zero waste, no waste i less waste, które promują minimalizację generowanych odpadów poprzez zmianę stylu życia i konsumpcyjnych nawyków.

Jakie są korzyści ekologicznego trybu życia?
+

Prócz ochrony środowiska, ekologiczne działania przynoszą korzyści finansowe, poprawiają jakość życia oraz mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i dobrostan psychiczny.

Czy moje osobiste wysiłki naprawdę mają znaczenie?
+

Tak, każdy mały gest ma znaczenie, zwłaszcza gdy jest podejmowany przez wielu ludzi. Żyjąc bardziej ekologicznie, przede wszystkim dajesz dobry przykład osobom w twoim otoczeniu. Działając wspólnie, możemy osiągnąć znaczący wpływ na poprawę stanu naszej planety i przyszłości kolejnych pokoleń.

 

Materiały źródłowe:

[1] https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg2/

[2] https://www.ipcc.ch/sr15/

[3] https://naukadlaprzyrody.pl/2022/02/28/raport-miedzyrzadowego-panelu-ds-zmian-klimatu-czesc-druga/

[4] https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg2/

[5] https://www.sciencedaily.com/releases/2021/07/210729122145.htm

[6] https://milton.delaware.gov/files/2016/05/Bottled-Water-Facts.pdf

[7] https://polskieradio24.pl/artykul/1786169,Koniec-z-darmowymi-torebkami-foliowymi-w-sklepach

[8] https://nauka.tvp.pl/56111239/lepiej-pic-kranowke-niz-wode-z-butelki-sugeruja-badania.