Ile kosztuje gazowanie wody w domu?

Gazowanie wody za pomocą ekspresu SodaStream


Woda jest źródłem życia. Potrzebujemy jej każdego dnia, a odpowiednia ilość płynów pozwala na sprawną pracę nerek i dodaje blasku cerze. Gdy pijemy zbyt mało, nasz organizm jest osłabiony, ciężko nam się skupić i dokuczają nam zawroty głowy. Większość Polaków pije wodę dopiero wtedy, gdy poczuje pragnienie – aż 11% z nas nie sięga po wodę ani razu w ciągu dnia[1]! Jeżeli przed regularnym nawadnianiem powstrzymuje cię wysoka cena gazowanej wody butelkowanej, poznaj ekologiczną i ekonomiczną alternatywę.

 

Spis treści:

Prawdziwe koszty wody w butelce

Gazowanie wody w domu – czy warto?

Bądź eko, gazując wodę w domu

Jak SodaStream wspiera naturę?

Zdrowie a gazowanie wody w domu

Ile kosztuje gazowanie wody w domu? FAQ

 

Prawdziwe koszty wody w butelce

Choć Polacy nie przodują w rankingach spożycia wody, rynek tej butelkowanej w 2018 roku wart był przeszło 4 miliardy złotych[2]. Litr gazowanej wody kosztuje średnio 1,60 zł (0,66 zł – 2,33 zł) w przypadku butelek o pojemności 1,5 litra. Przy zakupie mniejszych opakowań, cena wzrasta nawet powyżej 10 zł za litr. Zakładając, że każdy z nas powinien wypijać średnio 2 litry wody, czteroosobowa rodzina może wydawać na ten cel ok. 13 zł dziennie (przy butelkach 1,5 l).  To średnio 390 zł miesięcznie. Jeżeli konsument preferuje poręczniejsze butelki o pojemności poniżej 1 litra, wydatki mogą wzrosnąć do kilkudziesięciu zł za każdy dzień!

Koszt zakupu tak podstawowego produktu, jakim jest woda pitna, może być znaczącą pozycją w domowym budżecie. Gdy ceny w sklepach nieustannie szybują w górę, warto znaleźć sposób, by zminimalizować wydatki, nie rezygnując jednocześnie z ulubionej wody z bąbelkami.

 

Dlaczego warto pić wodę z kranu zamiast butelkowanej? - infografika

 

Gazowanie wody w domu – czy warto?

Aż 30% Polaków wybiera gazowaną wodę w butelce[3]. Nasycona dwutlenkiem węgla, szybko gasi pragnienie i jest po prostu smaczna. Miłośnicy tego napoju nie są skazani na zakup wody w plastiku. By być eko i oszczędzać pieniądze, warto zaopatrzyć się w saturator SodaStream. To niewielkie urządzenie, z wymiennymi cylindrami z dwutlenkiem węgla, pozwala szybko i bez trudu nasycić zwykłą kranową wodę gazem. Jeden cylinder pozwoli ci uzyskać do 60 litrów gazowanej wody w cenie 0,82 zł za każdy litrkwota ta jest znacząco niższa od ceny wody butelkowanej. Zużyte cylindry możesz wymienić przy okazji zakupów spożywczych u jednego z partnerów marki albo zamówić je online, korzystając z darmowej wysyłki.

 

Sprawdź, ile kosztuje wymiana naboju SodaStream>>

 

Jak zrobić wodę gazowaną przy użyciu saturatora? To niezwykle proste:

  1. Jeżeli używasz SodaStream pierwszy raz, zdejmij tylną pokrywę i włóż cylinder z dwutlenkiem węgla.
  2. Napełnij butelkę wodą z kranu do wyznaczonej linii.
  3. Zainstaluj butelkę w ekspresie.
  4. Naciskaj przycisk na górze lub dźwignię z boku saturatora SodaStream. 1-2 razy, gdy chcesz uzyskać lekki gaz, 3-4 średni, 5-7 mocny. Ty decydujesz.
  5. Poczuj orzeźwienie lub zakręć butelkę i zabierz ją ze sobą.

Dlaczego SodaStream? - infografika

 

Bądź eko, gazując wodę w domu

Wiele osób nie wyobraża sobie wody bez bąbelków. Do niedawna wiązało się to z zakupem produktów w jednorazowych opakowaniach z plastiku PET. Jednak świadomość ekologiczna Polaków stale rośnie. W badaniu przeprowadzonym przez Kantar Polska, aż 97% respondentów przyznało, że za zły stan naszej planety oraz globalne ocieplenie odpowiada przede wszystkim człowiek[4]. W siłę rośnie ruch Less Waste, który zakłada ograniczenie wytwarzania śmieci do minimum, w zamian stawiając, m.in. na wielorazowe opakowania.

Coraz więcej Polaków zdaje sobie również sprawę z tego, że woda kranowa jest w pełni zdatna do spożycia, a jej jakość nie odbiega od tej butelkowanej. Jej atutami są także łatwa dostępność oraz znacząco niższa cena. W większości zakątków Polski cena metra sześciennego wody z kranu nie przekracza 13 zł[5]. To mniej niż grosz za każdy litr!

Dzięki dostępności syropów, możesz zrezygnować również z popularnych napojów gazowanych w jednorazowych opakowaniach. Choć na co dzień w naszej diecie powinna dominować woda, czasem mamy ochotę na nieco słodkiego orzeźwienia. W ofercie SodaStream znajdziesz syropy, m.in. Pepsi, Mirinda, 7Up, Ice Tea, a także bezcukrowe opcje, o owocowych smakach: Marakuja, Czarny Bez, Grapefruit, Lemoniadai inne. Z każdej butelki syropu możesz przygotować aż do 9 litrów ulubionego napoju, w znaczący sposób ograniczając plastikowe odpady oraz koszty. Za pyszne bąbelki w kultowych smakach zapłacisz znacznie mniej niż kupując te same napoje w jednorazowej butelce.

 

Jak SodaStream wspiera naturę?

SodaStream to marka, której nie są obojętne kwestie ekologii. Dlatego też, we współpracy z międzynarodową organizacją CarbonTrust, wdrożono szereg usprawnień, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Do czego zobowiązuje się SodaStream?

  1. Ograniczenie produkcji plastikowych butelek poprzez popularyzację swoich saturatorów (78 mld sztuk, w tym miliard w naszym kraju, do 2025 roku).
  2. Zmniejszenie śladu węglowego przez wykorzystanie wyłącznie odnawialnych źródeł, np. paneli słonecznych, jako sposobu pozyskiwania energii (do 2030 roku).
  3. Produkcja opakowań ekspresów w oparciu o surowce wtórne (nie mniej niż 85%).

 

Zdrowie a gazowanie wody w domu

Czy wiesz, że wybór urządzenia do nasycania wody dwutlenkiem węgla zamiast napoju w jednorazowej butelce może sprzyjać twojemu zdrowiu? Jednorazowe opakowania wykonane są najczęściej z plastiku oznaczonego numerem 1. Butelki PET, choć posiadają certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Unię Europejską, nie są całkowicie obojętne dla naszego organizmu. Badania pokazują, że zamknięta w nich woda może mieć niekorzystny wpływ na układ hormonalny człowieka.

Także używany do produkcji polimerów PET trójtlenek antymonu charakteryzuje się szkodliwym działaniem. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on rakotwórczy. Do tej pory przebadano zaledwie tysiąc z czterech tysięcy wszystkich substancji chemicznych, tworzących ten rodzaj plastiku[6].

Warto więc, w trosce o swoje zdrowie, postawić na wielorazowe opakowania wykonane z tritanu. To odporne na uszkodzenia, antybakteryjne i lekkie tworzywo, które nie wpływa negatywnie na ludzki organizm. SodaStream oferuje także butelki szklane, które są co prawda cięższe niż te plastikowe, jednak znacznie przyjaźniejsze dla natury i zdrowia.

 

Ile kosztuje gazowanie wody w domu? FAQ

Jakie są koszty gazowania wody w domu w porównaniu z zakupem butelkowanej wody gazowanej?
+

Gazowanie wody w domu przy użyciu saturatora SodaStream może być znacznie tańszą alternatywą niż kupowanie butelkowanej wody gazowanej. Cena za litr wody gazowanej przy użyciu saturatora wynosi około 0,82 zł, co jest znacząco niższe niż koszt wody butelkowanej (ok. 1,60 zł za litr).

Jakie są korzyści finansowe korzystania z saturatora SodaStream w porównaniu z zakupem wody butelkowanej?
+

Jedno napełnienie cylindra dwutlenkiem węgla pozwala uzyskać do 60 litrów wody gazowanej. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, szczególnie jeśli w domu spożywasz dużą ilość gazowanej wody.

Czy korzystanie z saturatora SodaStream jest ekologiczne?
+

Tak, korzystanie z saturatora SodaStream przyczynia się do znacznego ograniczenia ilości wygenerowanych odpadów w postaci plastikowych butelek po wodzie gazowanej.

Jakie dodatkowe oszczędności można osiągnąć, korzystając z saturatora SodaStream?
+

Można zaoszczędzić na zakupie popularnych napojów gazowanych, takich jak Pepsi, Mirinda czy 7Up, co przekłada się na dodatkowe oszczędności w budżecie domowym. Oszczędza się również wysiłek włożony w dźwiganie zgrzewek.

Jakie są korzyści zdrowotne korzystania z saturatora SodaStream?
+

SodaStream oferuje butelki wykonane z tritanu, które są odporne na uszkodzenia, antybakteryjne i nie wpływają negatywnie na ludzki organizm. Dodatkowo istnieje możliwość korzystania z butelek szklanych, które są przyjazne dla zdrowia i natury.

 

Materiały źródłowe:

[1] Odwodnieni Polacy - Woda dla zdrowia

[2] Wartość sprzedaży detalicznej wód butelkowanych w Polsce może przekroczyć 6 mld zł do 2020 r. - Napoje kawa herbata (portalspozywczy.pl)

[3] Tamże

[4] Polacy i kwestia zmian klimatu. Ekologia to nie tylko ograniczenie plastiku - WP Turystyka

[5] Ile kosztuje 1m3 (metr sześcienny) wody? Ceny wody w 2022 w Polsce (zaradnyfinansowo.pl)

[6] https://www.ekologia.pl/artykul/medycyna-i-zdowie/szkodliwe-butelki-pet,8887.html.