Ile wody dziennie powinno się pić?

Kobieta śmiejąca się i trzymająca szklankę z wodą gazowaną - tytułowa.

Późna wiosna i lato to czas, kiedy jesteśmy wyjątkowo narażeni na odwodnienie. Dlatego w tym okresie powinniśmy szczególnie skrupulatnie nawadniać nasze organizmy odpowiednimi ilościami płynów.

Jakie jednak są oficjalne zalecenia co do ilości wody w diecie? Ile przyjmować wody dziennie, by dobrze się czuć i odżywiać swoje ciało? Jak uzupełniać płyny regularnie, gdy zdarza się nam zapomnieć o częstym piciu? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w dzisiejszym artykule. 

Woda – dlaczego jest dla nas tak ważna? 

Zewsząd słychać porady, by regularnie nawadniać organizm. Możemy otrzymać to zalecenie od naszego lekarza, dietetyka, trenera czy choćby z akcji informacyjnych. Skąd taki nacisk na spożywanie odpowiednich ilości wody? 

Wodę możemy znaleźć w każdym zakątku ciała człowieka. Składamy się z niej aż w 60%, a dzieci nawet w 75%. To właśnie ona transportuje składniki odżywcze do komórek organizmu oraz wspomaga procesy przemiany materii i wydalania toksyn. Woda ma także duży wpływ na temperaturę ciała i bierze udział w transporcie hormonów oraz enzymów. 

Woda pitna zawiera wiele potrzebnych nam makroskładników, wśród których są:

 • wodorowęglany,
 • siarczany,
 • chlorki,
 • sód,
 • potas,
 • wapń,
 • magnez[1].

Których napojów lepiej unikać? - infografika.

Ile wody pić dziennie? 

Ile wody powinno się pić dziennie? To pytanie, na które ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Rekomendowana ilość płynów zależna jest od wieku, płci, aktywności fizycznej i temperatury otoczenia. 

Jak więc prezentują się normy dziennego spożycia wody dla przeciętnego mieszkańca naszego kraju? 

 • niemowlęta do 6 mies. ż. – 100-190 ml/kg masy ciała
 • niemowlęta do 1 r.ż. – 800-1000 ml
 • dzieci od 1 do 9 r.ż. – 1250-1750 ml
 • nastoletni chłopcy od 10 do 18 r.ż. – 2100-2500 ml
 • nastoletnie dziewczęta od 10 do 18 r.ż. – 1900-2000 ml
 • mężczyźni – 2500 ml
 • kobiety – 2000 ml
 • kobiety w ciąży – 2300 ml
 • kobiety w czasie laktacji – 2700 ml[2] 

Kto szczególnie narażony jest na odwodnienie?

 • osoby starsze,
 • noworodki i małe dzieci,
 • osoby uprawiające sporty,
 • osoby przebywające w wysokich temperaturach,
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Uwaga!

Picie zbyt dużej ilości wody także nie jest wskazane. Przewodnienie organizmu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Dlaczego? Zwiększa się objętość płynu zewnątrzkomórkowego. Zagrożenie pojawia się, gdy nasze nerki nie nadążają wydalać nadmiaru wody. Dlatego też najbezpieczniej jest trzymać się oficjalnych zaleceń dotyczących ilości spożywanych płynów[3]

Picie dużej ilości wody – sięgnij po kranówkę 

Wiele osób ma obawy odnoszące się do spożycia nieprzegotowanej i nieprzefiltrowanej wody kranowej. Zupełnie niesłusznie. Polskę, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, obowiązują surowe normy dotyczące jakości wody pitnej w kranach. I choć woda ta jest pełnowartościowa i zupełnie bezpieczna, Polacy nadal chętnie sięgają po tę w jednorazowych butelkach. 

W 1970 roku spożywaliśmy zaledwie 2 litry wody butelkowanej rocznie. W 2000 roku było to już 35 litrów, natomiast w 2013 aż 84 litry. Jest to bardzo niebezpieczny trend. Dlaczego? Przede wszystkim niekorzystnie wpływa na nasze finanse. Woda butelkowana jest bowiem wielokrotnie droższa od tej z kranu. Dodatkowo nadmierna produkcja jednorazowego plastiku znacznie obciąża naszą planetę, a pochodzący z odłamków takich opakowań mikroplastik znaleźć można w glebie, oceanach i powietrzu. Drobne cząsteczki dostają się do ludzkiego organizmu, powodując liczne problemy zdrowotne, w tym hormonalne. Produkcja butelkowanej wody zanieczyszcza środowisko naturalne, ponieważ wytworzenie każdego litra wiąże się z emisją kilograma CO2 do atmosfery. W tym przypadku szkodliwy jest też transport gotowego produktu do sklepów. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w oparciu o rzetelne badania, ogłosiła, że woda mineralna nie jest korzystniejsza dla naszego zdrowia niż ta, którą znaleźć możemy w kranie[4].

Picie dużej ilości wody – co zrobić, gdy lubimy tę gazowaną?

Dla dużej części z nas największym problemem w regularnym piciu wody kranowej jest jej smak. Najczęściej przeszkadza nam brak orzeźwiających bąbelków, które znaleźć można w gazowanych napojach. Na szczęście i z tym można poradzić sobie szybko i bez uszczerbku dla naszego zdrowia czy środowiska naturalnego. 

SodaStream to saturator do nasycania kranowej wody dwutlenkiem węgla. Aby nagazować wodę wystarczy umieścić specjalny cylinder z gazem w urządzeniu, podłączyć wielorazową butelkę i przycisnąć guzik. Trzy naciśnięcia sprawią, że woda będzie delikatnie gazowana, a pięć, że stanie się naprawdę pełna bąbelków. 

Aby wymienić pusty cylinder na pełny, wystarczy opłacić samo napełnienie gazem i zamówić dostawę. Kurier przywiezie gotowy do użycia nabój i odbierze poprzedni, by – po uzupełnieniu i dokładnym sprawdzeniu – mógł ponownie trafić do użytku.

Wielorazowe butelki kompatybilne z ekspresami do gazowania wody SodaStream, są wykonane z nowoczesnego tworzywa – tritanu. Jest on znacznie odporniejszy na uszkodzenia niż zwykłe butelki PET. Dzięki temu żadne szkodliwe substancje nie przenikają do znajdującej się w butelce wody.

Butelka od SodaStream - infografika.  

Zalety wody z bąbelkami 

Szybciej też się wchłania i dłużej pozostaje świeża. 

Zdrowa woda gazowana:

 • pomaga w leczeniu nadkwasoty żołądka,
 • działa bakteriostatycznie,
 • ułatwia przyswajanie magnezu i wapnia,
 • ulepsza trawienie,
 • usprawnia detoksykację organizmu[6]

Ile wody powinno się pić – kilka sposobów na dobre nawodnienie 

Kiedy wiemy już, ile wody powinniśmy spożywać każdego dnia, warto przejść od słów do czynów. Zdarza się, że choć w teorii doskonale rozumiemy, jak ważna dla naszego organizmu jest woda, nie dostarczamy jej wystarczająco dużo. Przyczyna takiej sytuacji jest najczęściej jedna – po prostu nie pamiętamy o regularnym nawadnianiu. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, warto pić, zanim organizm poinformuje nas o zapotrzebowaniu na płyny. 

Oto kilka sposobów, by nawadniać organizm regularnie:

 1. Aplikacja na smartfon – powiadamia użytkownika o konieczności sięgnięcia po szklankę wody i monitoruje postępy.
 2. Ulubiona butelka
 3. Szklanka wody obok łóżka – aby nawodnić się od razu po przebudzeniu i tuż przed pójściem spać.
 4. Planer postępów – tradycyjna wersja kontroli postępów, polegająca na zaznaczaniu w wydrukowanej tabelce kolejnych wypitych porcji wody.

Zalety dobrego nawodnienia - infografika.

[1] pdf-60196-3425 (pwr.edu.pl)
[2] Zdrowa woda – poznaj fakty i mity - www.wodanastart.pl
[3] https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-1ce1a005-ae2b-4f8f-8bcb-f477a6796df6/c/orysiak.pdf
[4] Widok Spożycie wody butelkowanej w Polsce i jej wpływ na środowisko przyrodnicze (akademiazamojska.edu.pl)
[5] Pij więcej wody | Pacjent
[6] Woda gazowana (sodowa) – właściwości, działanie i wykorzystanie wody gazowanej (ekologia.pl)