Jak być eko i nie zbankrutować?

ALT: Mężczyzna trzyma szklankę z gazowaną wodą, kobieta wrzuca do niej cytrynę.

Dlaczego warto żyć ekologicznie?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej ludzi, jest ich jednak nadal zbyt mało. Każdy z nas powinien bacznie przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom i podjąć działania ekologiczne. Według danych GUS zaledwie jedna trzecia z naszych rodaków podejmuje jakiekolwiek kroki, które mają na celu dobro planety. Osoby te rezygnują z samochodów na rzecz komunikacji miejskiej albo roweru. Zmieniają sposób ogrzewania swojego domu na bardziej przyjazny naturze. Nie wybierają produktów pakowanych w plastik[1]. Czy dołączysz do tego zacnego grona dla dobra naszej wspólnej przyszłości?

Ekologia w domu – środki czyszczące DIY

Sklepowe środki czystości nie zawsze mają dobry, przyjazny środowisku skład. Choć na rynku pojawiło się wiele nowych marek, które oferują produkty naturalne, najwygodniej, ekonomicznie i ekologicznie jest przygotowywać takie środki produkty samodzielnie. Jeżeli wydaje ci się, że to zadanie dla miłośników chemicznych eksperymentów, jesteś w błędzie. Domowe preparaty do czyszczenia są banalnie proste w wykonaniu.  

Jak zrobić domowy płyn do mycia?

Tego środka czyszczącego możesz używać niemal do każdej powierzchni, poza drewnem i naturalnym kamieniem. Umyjesz nim toaletę, okna i lustra, odkamienisz prysznic i wyszorujesz podłogę.

Składniki:

  • woda – 1 szklanka
  • ocet – pół szklanki
  • ulubiony olejek eteryczny – 10 kropli
  • butelka ze spryskiwaczem

Wykonanie:

  • przelej wszystkie składniki do butelki ze spryskiwaczem i voilà!

Jak zrobić domowy proszek do prania?

Jeżeli masz delikatną, skłonną do podrażnień skórę, koniecznie wypróbuj naturalny proszek do prania. Nie zawiera on syntetycznych rozjaśniaczy ani innych drażniących składników. Jest tani i nie szkodzi naszej planecie. Same plusy!

Składniki:

  • szare mydło – 4 łyżki
  • soda kalcynowana – pół szklanki
  • boraks – pół szklanki
  • mały słoik

Wykonanie:

  • Wymieszaj wszystkie składniki i przełóż je do czystego i suchego słoika.
  • Używaj 1-2 łyżki proszku do każdego prania, w zależności od ilości zabrudzeń.

Jak zrobić eko tabletki do zmywarki w domu?

Środki czyszczące, które mają kontakt z naczyniami kuchennymi powinny być skuteczne, lecz przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Nikt raczej nie ma ochoty jeść na śniadanie formaldehydu czy chloru.

Składniki:

  • boraks – 1 szklanka
  • sól kuchenna – pół szklanki
  • soda kalcynowana – 1 szklanka
  • sok z cytryny – pół szklanki
  • ulubiony olejek eteryczny – 25 kropli
  • foremka na czekoladki albo kostki lodu

Wykonanie:

  1. Wymieszaj suche składniki.
  2. Dodaj olejek eteryczny i upewnij się, że masa nie zbiła się w grudki.
  3. Powoli dodaj sok z cytryny. Masa zacznie musować, to normalne.
  4. Przełóż masę do foremki i odstaw na dobę.
  5. Przechowuj w suchym, ciemnym miejscu, by tabletki nie straciły swoich właściwości.

 

ALT: Co musisz mieć w domu, by sprzątać ekologicznie? - infografika  - ok

Ekologiczne rozwiązania w życiu – przydatne gadżety

Aby żyć zdrowo, potrzebujesz odpowiedniego paliwa dla swojego organizmu. Dobre, pełnowartościowe i etyczne jedzenie to podstawa ekologicznego trybu życia. Produkty od godnych zaufania rolników możesz kupować na własną rękę albo korzystając z kooperatyw. Pełne witamin warzywa i owoce, pełnoziarniste makarony i kasze oraz dobrej jakości mięso (jak najmniej) wykorzystuj do cna, nie marnując ani okruszka.

Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób być eko, spędzając czas „na mieście” albo podczas rowerowej wycieczki. Szybki posiłek w przydrożnym barze albo gotowe danie w plastiku to kiepski wybór. Dlatego też zawsze na drogę przygotowuj zdrowe i zbilansowane luchboxy albo kanapki w owijkach.

Ekologiczne lunchboxy, jakie wybrać?

  • Wykonane z biodegradowalnych materiałów, np. bambusowe lunchboxy i płócienne, pokryte pszczelim woskiem owijki;
  • wytrzymałe, by nie było konieczności ich częstego wymieniania;
  • wyposażone w wielorazowe sztućce.

Przygotowywanie własnych posiłków na wynos powinno iść w parze z rezygnacją z wody w jednorazowych butelkach. Każdego roku do oceanów trafia nawet 12 milionów ton plastiku[1]. To tyle, co milion olbrzymich choinek, takich jak te, które ozdabiają nowojorskie Rockefeller Center na Boże Narodzenie[2].

Najprostszym rozwiązaniem jest woda kranowa przelewana do bidonu. Co jednak począć, gdy uwielbiasz napoje z bąbelkami? Dobrym rozwiązaniem jest SodaStream, urządzenie, dzięki któremu możesz delektować się gazowaną wodą (i nie tylko wodą!) w duchu eko. Wielorazowe butelki SodaStream  pozwalają na zmniejszenie zużycia jednorazowego plastiku, który niszczy naszą planetę. Jedna butelka wielorazowa SodaStream może być użytkowana przez ok. 4 lata, co pozwala na zaoszczędzenie planecie (przez jedną rodzinę) nawet 1769 jednorazowych butelek! Przy okazji saurator do gazowania wody może zaoszczędzić nam dźwigania ciężkich napojów ze sklepu.

Jak to działa? Wystarczy do specjalnej butelki SodaStream nalać zimnej wody z kranu lub z dzbanka z filtrem, następnie wpiąć ją w urządzenie i nacisnąć przycisk odpowiednią liczbę razy (np. 1-3 – dla delikatnych bąbelków lub 5-7 – dla mocnych). Smak gazowanej wody można urozmaicić smakowymi syropami, ale też np. kawałkami owoców.

ALT: Infografika - jakie są zalety korzystania z SodaStream?

Eko rozwiązania w domu – ogrzewanie i prąd

Polacy uwielbiają ciepło. Czy to z tęsknoty za upalnymi wakacjami, czy po prostu z wygody, najczęściej ustawiają zbyt wysoką temperaturę w swoich domach. Według sondażu przeprowadzonego dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, w naszych czterech kątach jest za ciepło o co najmniej 1-2 stopnie. Panująca temperatura oscylująca w okolicach 22 stopni, nie jest korzystna dla naszego zdrowia, portfela ani planety.

Zamiast nieustannie zwiększać moc grzejników, warto włożyć sweter z naturalnych materiałów, najlepiej wełniany. Co możemy zyskać dzięki takiemu postępowaniu?

  1. Mniejsze ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i stanów zapalnych. Zbyt wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na nawilżenie powietrza i prowadzi do okresowych problemów zdrowotnych.
  2. Lepszy sen. W pomieszczeniu, w którym śpisz, nie powinno być więcej niż 19oC. Dzięki temu lepiej wypoczniesz.
  3. Niższe rachunki. Obniżając temperaturę o zaledwie 1oC, możesz zaoszczędzić nawet od 5 do 8% kwoty przeznaczonej na ogrzewanie w skali roku.
  4. Obniżenie emisji CO2. Gdyby w każdym gospodarstwie domowym i biurze w Polsce (ogrzewanym ciepłem systemowym) obniżono temperaturę o zaledwie 1oC, emisja CO2 zmniejszyłaby się aż o 1 mln ton[1]!

Lodówki, smartfony, laptopy, telewizory, konsole, wielopunktowe oświetlenie, miksery, piekarniki i płyty indukcyjne – jaki jest wspólny mianownik wszystkich tych udogodnień? Aby działać, potrzebują prądu. Według danych GUS w 2003 roku przeciętny mieszkaniec naszego pięknego kraju zużywał rocznie ok. 577 kWh. W 2015 roku już o 27% więcej. Urządzenia elektryczne ułatwiają naszą codzienność, ale używane w nadmiarze, nie przysługują się naszej planecie[2].

Jak żyć ekologicznie?

  1. Wybieraj urządzenia elektrooszczędne.
  2. Odłączaj od prądu nieużywane aktualnie urządzenia, np. ładowarki.
  3. Zmywarkę i pralkę włączaj tylko wtedy, gdy są pełne.
  4. Używaj trybu eko w swoich urządzeniach.
  5. W piekarniku przygotowuj kilka potraw jednocześnie.
  6. Jeżeli korzystasz z kuchenki indukcyjnej albo elektrycznej, używaj przykrywek do garnków.
  7. Zmień żarówki na energooszczędne.
  8. Nie włączaj światła w całym domu jednocześnie.

 

Button - Dbając o planetę, eliminując jednorazowy plastik - saturatory SodaStream

 

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-nagminnie-przegrzewaja-mieszkania-7997589.html

[2]

https://tech.wp.pl/ile-plastiku-zuzywasz-tygodniowo-a-ile-w-ciagu-roku-teraz-mozesz-to-policzyc-6379147856701057a

 [3] <https://tvn24.pl/tvnmeteo/swiat/nowy-jork-swiateczna-choinka-dotarla-do-rockefeller-center-5489405

[4] https://forsal.pl/artykuly/1035013,czy-polacy-nauczyli-sie-oszczedzac-wode-i-prad.html

 [5] https://www.gov.pl/web/klimat/swiadomosc-i-zachowania-ekologiczne-polakow