Jak myć butelki SodaStream?

Butelka SodaStream stojąca na stole podczas kolacji

Dzięki saturatorowi SodaStream z butelkami wielorazowymi możesz miesięcznie zaoszczędzić planecie około 38 plastikowych butelek jednorazowych. Zyskujesz stylowy bidon lub karafkę z wytrzymałego tritanu lub wzmacnianego szkła, które możesz używać w domu, w podróży, czy podczas wszelkich aktywności. Sprawdź, jak myć butelki SodaStream, aby posłużyły ci przez długi czas. Dowiedz się, które modele można myć w zmywarce.


Jak myć butelki SodaStream?


Każda butelka SodaStream, w której możesz zrobić wodę gazowaną w domu jest wielorazowa. Oznacza to, że musisz o nią dbać, aby posłużyła ci przez cały okres bąbelkowania (ok. 4 lata) i jeszcze dłużej. Szczególnie ważne jest regularne czyszczenie – zwłaszcza jeśli lubisz przygotowywać domowy napój gazowany z dodatkiem syropów smakowych, po których na ściankach pozostaje osad z cukru oraz zapach.

Butelki SodaStream wykonane są z tritanu (poszukaj na nich ikony ze strzałkami ułożonymi na kształt trójkąta i liczbą 7 – symbolem tritanu). Jest to tworzywo sztuczne stosowane jako alternatywa dla zwykłego plastiku. Nie zawiera szkodliwych bisfenoli A i S (jest wolny od BPA), a więc w szczególności nadaje się do kontaktu z żywnością. Charakteryzuje się niezwykłą lekkością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Na każdej butelce SodaStream znajdziesz kilka czytelnych ikon, z których dowiesz się, jak dbać o swoją tritanową butelkę.

W ofercie SodaStream są też butelki z linii Duo wykonane ze specjalnego wzmocnionego barierą ciśnieniową szkła. Dzięki temu jest ono zabezpieczone przed kruszeniem i nie rozpada się na drobne kawałeczki w razie pęknięcia.


Temperatura wody – jaka będzie odpowiednia do mycia butelek SodaStream?


Szkło i tritan dobrze znoszą kontakt z wysoką i niską temperaturą. Są jednak pewne ograniczenia. Butelki SodaStream najlepiej myć w wodzie o temperaturze do 70°C. Minimalna temperatura to 1°C. Jeśli butelki używasz tylko do gazowania wody, wystarczy co jakiś czas przepłukać ją ciepłą wodą, aby usunąć ewentualne bakterie.


Detergenty – czym myć butelki SodaStream


Jeśli przy pomocy saturatora i butelek SodaStream przyrządzasz domowe napoje gazowane z gotowych syropów smakowych lub owoców i innych dodatków, na ściankach pozostają ich resztki. Przed przystąpieniem do ponownego bąbelkowania warto też usunąć zapachy. Dlatego butelki SodaStream można myć łagodnymi detergentami, np. delikatnymi płynami do mycia naczyń lub mydłem w płynie. Odpowiednie będą też środki naturalne i domowe sposoby na odświeżenie butelki. Wykorzystaj sok z cytryny lub roztwór wody z octem. Możesz pomóc sobie szczotką do mycia butelek. Najlepsza będzie ta z silikonową końcówką.

Jeśli chcesz usunąć nieprzyjemny zapach z butelki, możesz wykorzystać jeden z domowych sposobów i przygotować roztwór z:


  • 1 szklanki sody oczyszczonej i 1 szklanki ciepłej wody;

  • 1 szklanki białego octu i 1 szklanki ciepłej wody.


Składniki wystarczy wymieszać tak, aby się rozpuściły, a następnie wlać do butelki i pozostawić na całą noc. Następnego dnia po prostu wypłucz butelkę ciepłą wodą. Mieszankę wody z sodą lub octem możesz wlać też do nakrętki.


Mycie nakrętek butelek SodaStream


Szczególną uwagę przyłóż do wyczyszczenia nakrętek. W zakamarkach mogą gromadzić się bakterie lub resztki syropu. Do mycia najlepiej wykorzystaj miękką gąbkę i mydło w płynie lub łagodny płyn do mycia naczyń. Na koniec dokładnie wysusz nakrętkę, np. przy pomocy ręcznika kuchennego lub ściereczki.


Suszenie butelek SodaStream


Po umyciu butelkę SodaStream najlepiej odstawić w suche miejsce. Możesz też przetrzeć ją od wewnątrz szmatką, pomagając sobie długą szczotką do butelek.


Data przydatności butelek SodaStream do bąbelkowania


Mycie butelki to dobry czas na sprawdzenie, czy możesz jeszcze używać jej do gazowania wody w saturatorze. Każda ma datę przydatności umieszczoną na ikonie w tylnej, dolnej części. Po jej przekroczeniu nie wyrzucaj jednak butelki do kosza na śmieci. Nie możesz jej używać do bąbelkowania (po latach może już nie być tak szczelna), ale nadal będzie eleganckim, wygodnym bidonem do przechowywania wody lub ulubionych napojów.


Czy butelki SodaStream można myć w zmywarce?


Nowe modele butelek SodaStream nadają się do mycia w zmywarce. Informacja na ten temat podana jest w karcie konkretnego produktu na stronie sklepu internetowego SodaStream oraz jest umieszczona na butelkach w postaci ikony (oznaczenie dishwasher safe). Znajdziesz ją na tylnej, dolnej części, tuż nad podstawą. O możliwości takiego wygodnego czyszczenia informuje obrazek przedstawiający naczynia i spadające na nie krople wody. Taką ikonę znajdziesz na butelkach z serii: Fuse, Duo (szklanych) i My Only Bottle w wersji z czarnymi, białymi lub kolorowymi elementami głównymi (nakrętką i podstawą).


Jak myć butelki SodaStream w zmywarce?


Myjąc butelkę w zmywarce, umieść ją na dolnej półce i nie stawiaj jej na więcej niż jednym bolcu stojaka. Mogłoby to doprowadzić do deformacji szyjki i wpłynąć na szczelność. Jeśli masz starszy model zmywarki z widocznym elementem grzewczym, nie kładź butelek SodaStream bezpośrednio pod nim.


SodaStream butelka – zmywarka nie zawsze będzie odpowiednia


Starsze butelki SodaStream oraz te z kolorowymi nadrukami, które nie mają oznaczeń dishwasher safe nie nadają się do zmywania w zmywarce. W ich przypadku polecane jest mycie ręczne w ciepłej wodzie zgodnie z zasadami umieszczonymi w pierwszej części artykułu.

Butelka SodaStream, czego jeszcze o niej nie wiesz? - infografika


Jak myć butelkę Sodastream – czego nie robić?


Tritan wykorzystany do stworzenia butelek SodaStream jest tworzywem odpornym na zarysowania i pękanie. Wytrzyma nawet upadek na podłogę. Zabezpieczone zostało także szkło użyte do produkcji butelek Duo. Podczas pielęgnacji warto jednak przestrzegać instrukcji, aby nie doprowadzić, np. do rozszczelnienia butelki i niemożności gazowania w niej wody. Czego nie powinno się robić podczas mycia?


  • Używać zbyt gorącej wody – może prowadzić do zmiany kształtu butelki;

  • zmywać w zmywarce butelek, które nie mają odpowiedniego oznaczenia – może to spowodować odbarwienie się lub starcie nadruku;

  • używać silnych środków czyszczących – unikaj środków z substancjami ścierającymi i chlorem;

  • pozostawiać pustej, nieosuszonej butelki na blacie przez dłuższy czas – może prowadzić do uwalniania wilgoci i namnażania bakterii.


Pamiętaj też o odpowiednim przechowywaniu butelek SodaStream. Te, które nadają się do mycia w zmywarce, są bezpieczne w temperaturze od 1 do 70°C, a starsze modele w temperaturze od 1 do 48,9°C. Z tego powodu nie powinny być umieszczane w zamrażarce lub blisko źródeł ciepła. Jeśli będziesz prawidłowo dbać i przechowywać butelkę SodaStream, przez 4 lata może ona posłużyć ci do przygotowywania gazowanej wody i napojów, a po tym czasie stać się wielorazowym bidonem.