Jak prowadzić zdrowy tryb życia? To łatwiejsze niż myślisz!

Butelka SodaStream z wodą gazowaną i kobieta podczas jogi

 

Powszechnie wiadomo, że warto prowadzić zdrowy tryb życia, ale czasem do wdrożenia zdrowych nawyków przydaje się małe wsparcie. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, trików i porad, dzięki którym będzie ci łatwiej żyć aktywnie i satysfakcjonująco. Przygotuj się na nową cotygodniową rutynę dla lepszego samopoczucia. I będzie to o wiele łatwiejsze, niż może się wydawać!

 

Jak żyć zdrowo? Ciesz się zrównoważoną dietą

Zdrowe nawyki to realne cele treningowe

Jak nawodnić organizm? Unikaj nudy!

Codzienne nawyki, dzięki którym poczujesz się lepiej

 

Jak żyć zdrowo? Ciesz się zrównoważoną dietą

Słowo-klucz to tutaj „ciesz się”. Prowadzenie zdrowego stylu życia wcale nie oznacza mdłych i nudnych posiłków oraz restrykcyjnych planów dietetycznych. W rzeczywistości badania wykazały, że jednym z najważniejszych aspektów satysfakcjonującej diety jest jej różnorodność. Jedzenie (i picie!) wielu różnych produktów, w tym owoców, warzyw, roślin strączkowych i błonnika pozytywnie wpłynie na twój mikrobiom. A to prowadzi do poprawy stanu zdrowia i zapewni ci więcej energii na co dzień. Jest więc z czego się cieszyć!

Włącz do codziennego jadłospisu swoje ulubione owoce i warzywa. Odkryj przyjemność z przyrządzania zupełnie nowych dań. Eksperymentowanie w kuchni to nie tylko dobra zabawa, ale też sposób na lepiej zrównoważoną dietę. Warto ograniczyć spożycie soli, tłuszczów zwierzęcych i cukru. Jeśli wciąż nie masz pewności, jak komponować posiłki, kieruj się wskazówkami Piramidy Zdrowego Żywienia[1].

Możesz się spodziewać:

  • poprawy w funkcjonowaniu układu pokarmowego,
  • zwiększenia poziomu energii,
  • większej przyjemności z jedzenia.

Stosując zrównoważoną i zróżnicowaną dietę, budujesz fantastyczne fundamenty dla aktywnego i zdrowego stylu życia.

Przyjrzyj się także temu, co pijesz. Dzięki ekspresowi SodaStream masz nieskończenie dużo możliwości nawadniania organizmu w zdrowy i przyjemny sposób.

Zdrowe nawyki to realne cele treningowe

Aktywność fizyczna nic nie kosztuje, można ją łatwo wdrożyć i przynosi szybkie efekty. To naprawdę działa! Jeśli szukasz sposobu na poprawę swojego samopoczucia, zacznij ćwiczyć. Może to być bieganie, pływanie, a nawet taniec – znajdź coś, co sprawi ci autentyczną przyjemność. Ale pamiętaj przy tym, że dla utrzymania motywacji kluczowe jest to, aby twoje cele treningowe były możliwe do zrealizowania.

Jeśli bieganie zbyt mocno kojarzy ci się ze znienawidzonymi lekcjami WF-u w podstawówce, może w twoim wypadku lepiej sprawdzą się piesze wycieczki albo nawet zwykłe spacery? Badania wskazują, że to właśnie chodzenie może być korzystniejsze dla niektórych osób. Nie obciąża stawów (w przeciwieństwie chociażby do biegania), a jednocześnie znakomicie wpływa na pracę serca. Pretekstem do tego, aby więcej chodzić mogą być też spacery z psem czy nawet wyprawa do nieco bardziej oddalonego od domu spożywczaka.

Nie przekonuje cię to? Wobec tego może potrzebujesz większego wyzwania? Wypróbuj nowe sporty i zobacz, czy któraś z aktywności nie stanie się twoją nową pasją. A może uda ci się wrócić do porzuconej przed laty sportowej zajawki? Odkurz buty do piłki nożnej, znajdź swój strój kąpielowy – sport może okazać się nie tylko sposobem na aktywne życie, ale też dawać więcej radości na co dzień. A kiedy połączysz go z odpowiednim nawodnieniem organizmu, zobaczysz, że twoje życie nabierze barw. Idąc na trening, nie zapomnij więc o butelce z pyszną wodą pełną bąbelków!

 

Kobieta z mężczyzną pijący wodę gazowaną z dodatkami - zdjęcie.

 

Jak nawodnić organizm? Unikaj nudy!

Czy wiesz, że możesz uprzyjemnić swoje codzienne rytuały za naciśnięciem jednego przycisku? I to dosłownie! Saturator SodaStream daje ci nieskończenie dużo bąbelkowych inspiracji. Możesz uatrakcyjnić gazowaną wodę dzięki syropom SodaStream w najrozmaitszych smakach i zainspirować się pomysłami na różnorodne napoje, np. gazowane drinki z ice tea.

Jeśli chcesz zamienić zwykłą wodę w pyszny i orzeźwiający napój, to nie ma lepszego sposobu niż SodaStream. Aż 69% użytkowników saturatorów SodaStream przyznało, że dodanie bąbelków do ich codzienności pozwoliło im zmotywować się do większej aktywności fizycznej. A 65% stwierdziło, że to właśnie dzięki bąbelkom SodaStream udaje im się zachować odpowiednie nawodnienie organizmu podczas ćwiczeń.

Zmiana nawyków dotyczących nawadniania pozwoli ci zachować kontrolę nad tym, co pijesz. Dlatego, jeśli potrzebujesz odmiany albo po prostu chcesz dodać życiu trochę smaku, te niewielkie zmiany mogą okazać się właśnie tym, czego potrzebujesz.

 

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Wypróbuj metodę SMART - infografika.

 

Codzienne nawyki, dzięki którym poczujesz się lepiej

Zdrowie to nie tylko sport i dieta, choć niewątpliwie są one podstawą zdrowego trybu życia. Niezmiernie ważny jest również… odpoczynek. I nie, praca siedząca nie zalicza się do tej kategorii, bo wysiłek umysłowy również wyczerpuje nasze zasoby (a długie pozostawanie w bezruchu jest fatalne dla naszego zdrowia).

W dzisiejszych czasach łatwo wpaść w kołowrotek niekończących się zadań i poczucie, że czas, gdy nie robimy niczego produktywnego, jest stracony. Nic bardziej mylnego! Zarówno sen, jak i zajęcia, którym oddajemy się wyłącznie dla relaksu i przyjemności, są również bardzo ważne dla naszego zdrowia. Oprócz 7-8 godzin snu, zadbaj więc też o to, by od czasu do czasu wziąć dłuższą kąpiel, poczytać książkę, oddać się swojemu hobby. Bez wyrzutów sumienia!

Inne bardzo ważne nawyki to np.:

  • regularne badania profilaktyczne – dobrym pomysłem jest fundowanie ich sobie co roku, w swoje urodziny;
  • praca nad zmniejszeniem poziomu stresu, np. poprzez medytację, mindfulness, ćwiczenia relaksacyjne lub przy pomocy psychologa;
  • unikanie używek, w tym również ograniczenie kawy czy napojów gazowanych z kofeiną.

Pamiętaj też, aby nie wdrażać nowych nawyków jednocześnie. Postaw sobie jeden większy cel lub dwa mniejsze i dopiero gdy zdrowy zwyczaj wejdzie ci w nawyk na dobre, pomyśl o kolejnym celu.

 

* Dane konsumenckie SodaStream są oparte na ankiecie przeprowadzonej w marcu 2023 r. przez Ipsos na aktywnych użytkownikach SodaStream (na różnych rynkach).

 

[1] https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/piramida-dla-doroslych-opis866.pdf

 

Źródła:

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/microbiome/

https://www.sane.org/information-and-resources/facts-and-guides/healthy-living

https://www.ucsfhealth.org/education/healthy-lifestyles-healthy-outlook

https://www.nhs.uk/live-well/exercise/exercise-guidelines/physical-activity-guidelines-for-adultsaged-

19-to-64/

https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/7-tips-to-live-ahappier-life