Jak się odstresować? 3 proste kroki na dobry początek

Osoba nalewająca mężczyźnie do szklanki wodę gazowaną SodaStream

 

Jeśli czasem dopada cię apatia i marazm, albo po prostu chcesz dodać sobie więcej energii i optymizmu, być może czas zadbać o swój dobrostan. Warto przy tym pamiętać, że zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą nierozerwalnie połączone. Dlatego w codziennej rutynie uwzględnij własne potrzeby w sposób holistyczny. Brzmi jak trudne zadanie? Niekoniecznie. Wypróbuj nasze trzy proste kroki do lepszego samopoczucia i ciesz się zdrowiem z SodaStream.

 

Krok 1: Jak się odstresować? Rób to, co sprawia ci radość

Krok 2: Jak odpocząć? Popracuj… nad snem

Krok 3: Jak dbać o siebie na co dzień? Pij wodę

Jak radzić sobie ze stresem na co dzień?

 

Krok 1: Jak się odstresować? Rób to, co sprawia ci radość

Wiesz, czemu dzieci z reguły są wulkanami niewyczerpanej energii? Jednym z powodów jest fakt, że większość ich zabaw pobudza kreatywność i wyobraźnię. Rysowanie, malowanie czy sporty zespołowe to świetny sposób na zwiększenie poziomu energii i poprawienie sobie nastroju – bez względu na wiek! Zadbanie o swój dobrostan warto rozpocząć od znalezienia sobie ciekawego i angażującego hobby – możesz się zapisać np. na lekcje muzyki, szachów bądź do drużyny piłkarskiej. Nie chodzi o osiągnięcie mistrzostwa w danej dziedzinie, lecz o to, by się dobrze bawić i znaleźć odskocznię od codzienności.

Ćwiczenie kreatywności to znakomita metoda na poprawienie swojego samopoczucia i rozruszanie umysłu. Sprawdzi się zarówno znalezienie sobie całkiem nowej zajawki, jak i powrót do porzuconego przed laty hobby. Niezależnie więc od tego, czy zajmiesz się rękodziełem, czy eksperymentowaniem w kuchni, czy czymś jeszcze innym – najważniejsze, aby znaleźć czas dla siebie i dobrze się przy tym bawić. 

Krok 2: Jak odpocząć? Popracuj… nad snem

Przywiązanie większej wagi do snu może się okazać strzałem w dziesiątkę pod kątem zatroszczenia się o swoje lepsze samopoczucie i radzenie sobie ze stresem. Co powiesz na całkiem nowe nawyki związane z kładzeniem się spać? Utrzymywanie rutyny przed snem to doskonały sposób na poprawę zdrowia, i to w sposób holistyczny. Dzieje się tak, bo nadaje nam ona poczucie struktury, co w dużym stopniu ułatwia zmniejszenie poziomu lęku i poradzenie sobie z codziennym stresem. A najlepsze jest to, że taka rutyna może być naprawdę przyjemna!

Pozwól sobie na gorącą kąpiel, przeczytaj uspokajającą książkę, wypróbuj olejki eteryczne, np. z lawendy (udowodniono jej głęboko uspokajające działanie). Rewelacyjny sposób na spokojniejszy sen, przynoszący prawdziwy wypoczynek, to również wyłączenie wszelkich urządzeń elektronicznych przynajmniej na godzinę przed snem.

Stosując się do tych porad, szybko przekonasz się, że jakość twojego snu się poprawi. A lepszy sen to lepsza koncentracja, dobry nastrój i więcej energii.

 

Nalewanie wody do szklanki przy stole - zdjęcie.

 

Krok 3: Jak dbać o siebie na co dzień? Pij wodę

Nie jest tajemnicą, że odpowiednie nawodnienie jest niezmiernie ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale czy wiesz, że jest równie istotne dla twojego umysłu? To nie żart – nawadnianie się w ciągu dnia to świetny sposób nie tylko na zaspokojenie pragnienia, ale też na zadbanie o swoje zdrowie mentalne.

Tylko jak się nawadniać, gdy nie przepadasz za zwykłą wodą? Zamień ją w wyjątkowy napój na bazie wody z bąbelkami. Woda gazowana jest równie zdrowa, a wielu osobom łatwiej się do niej przekonać. Co więcej, dzięki syropom SodaStream, eksperymentowanie z nieskończoną liczbą smaków i przepisów to świetny sposób na wprowadzenie czegoś nowego i odświeżającego do twojej rutyny związanej z nawadnianiem organizmu.

Co ciekawe, aż 74% użytkowników saturatorów do gazowania wody marki SodaStream przyznało, że dzięki urządzeniu pije więcej wody. Z kolei 69% stwierdziło, że prowadzi teraz zdrowszy tryb życia. Chcesz znaleźć się w tym gronie? Zrezygnuj z nudy i odkryj pełne smaku i bąbelków możliwości, jakie oferuje SodaStream.

 Lepsze samopoczucie w 3 prostych krokach - infografika.

  

Jak radzić sobie ze stresem na co dzień?

Objawami tego, że dopadł cię przewlekły stres, mogą być np. napięcia w mięśniach, ciągłe poczucie zmęczenia, bóle głowy lub pleców, a nawet… choroby układu pokarmowego. Również za kiepskim nastrojem może kryć się właśnie stres[1].

Stresu nie da się całkowicie uniknąć. Nawet gdy prowadzimy bardzo spokojny tryb życia, od czasu do czasu może przydarzyć się coś, co nam ten spokój zaburzy. Kluczem do dobrego samopoczucia nie jest więc nauczenie się, jak unikać stresu, lecz – jak sobie z nim radzić.

Najprostsze sposoby na zmniejszenie napięcia, to np.:

  • relaksująca muzyka,
  • rozluźnienie ciała, rozciąganie, ćwiczenia relaksacyjne (np. trening Jacobsona),
  • ćwiczenia oddechowe.

W zależności od rodzaju problemu, najlepszym sposobem na ograniczenie stresu może być zajęcie się czymś innym, by odwrócić swoją uwagę lub wprost przeciwnie – zaplanowanie, jak poradzić sobie z problemem. Staraj się nie poddawać swoim katastrofizującym myślom skupionym na najgorszym możliwym przebiegu sytuacji. Jeśli jednak stres cię przerasta, a proste ćwiczenia nie przynoszą ulgi, warto pomyśleć o pomocy specjalisty, np. psychologa lub trenera mindfulness.

Życie codziennie zmusza nas do szalonego tempa. Dlatego właśnie poprawienie swojego dobrostanu jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podaruj sobie troskę, na jaką zasługujesz i żyj lepiej!

 

*Dane konsumenckie SodaStream są oparte na ankiecie przeprowadzonej w marcu 2023 r. przez Ipsos na aktywnych użytkownikach SodaStream (na różnych rynkach).

 

[1] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-radzic-sobie-ze-stresem

 

Źródła:

https://www.froedtert.com/stories/ways-stay-physically-mentally-healthy-during-difficult-times

https://www.culligan.co.uk/power-of-self-care-and-hydration/#:~:text=The%20link%20between

%20hydration%20and,mood%20swings%2C%20and%20difficulty%20concentrating

https://www.nhs.uk/mental-health/self-help/tips-and-support/mindfulness/

https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/health-benefits-of-having-a-routine