Jak zmienić swoje życie na lepsze? Zacznij od odświeżenia codziennej rutyny

Matka z córką nalewający wodę gazowaną SodaStream do szklanki z dodatkami

 

Zmiana codziennych nawyków może pomóc w zwiększeniu energii i motywacji oraz poprawie nastroju. Próbowanie nowych rzeczy, ustalanie sobie osiągalnych celów i nagradzanie siebie może uczynić twoje życie bardziej satysfakcjonującym i produktywnym. Czy wiesz, że w samych Stanach Zjednoczonych, aż 80% osób przyznaje, że czuje się „uwięziona” w swojej rutynie? Jeśli czujesz podobnie, najwyższy czas na jej odświeżenie! Sprawdź nasze cztery proste pomysły na to, jak zmienić swoje życie na lepsze.

 

1: Codzienna rutyna: czas na zmiany

2: Stawiaj sobie osiągalne cele

3: Jak poprawić swoje samopoczucie? Znajdź nowy sposób na picie większej ilości wody

4: Nagradzaj siebie

 

1: Codzienna rutyna: czas na zmiany

Mówią, że stare nawyki ciężko zmienić, ale niekoniecznie musi tak być. Jeśli chcesz odnowić swoją dotychczasową rutynę, przede wszystkim musisz mieć gotowość do zmian. Przyjrzyj się temu, co robisz każdego dnia i zastanów się, co sprawia ci radość, a co wręcz przeciwnie – męczy i irytuje. Następny krok to próba wyeliminowania tych przykrych czynności lub zmodyfikowanie ich tak, by znów zaczęły dawać ci poczucie satysfakcji i spełnienia. Kolejny etap to włączenie nowych (nawet drobnych) aktywności.

Jak się za to zabrać? Najpierw zrób listę wszystkiego, co musisz zrobić w ciągu dnia, np. iść do pracy czy nakarmić kota. Następnie spróbuj każdego dnia znaleźć czas na coś nowego. Może to być mała rzecz, jak poranny spacer czy obejrzenie nowego programu telewizyjnego. Dlaczego by też nie ugotować nowego dania na obiad? Być może zapiszesz się na nowy kurs lub postanowisz przeczytać nową książkę? Szczypta nowości i stawianie sobie wyzwań każdego dnia to wspaniały sposób na to, by codzienność stała się ekscytująca. W końcu nawet zwykłe poniedziałki czy środy zasługują na odrobinę „wow”!

2: Stawiaj sobie osiągalne cele

O ile nie jesteś profesjonalistą, mało prawdopodobne, że będziesz w stanie biegać maratony co tydzień. Pewnie nie będziesz też w stanie nauczyć się malowania w jeden dzień albo mówienia po hiszpańsku na krótko przed urlopem. Stawianie sobie nieosiągalnych celów jest pewnym sposobem na sabotaż dowolnego wyzwania. Oczywiście warto być ambitnym, ale częste porażki w dążeniu do celu mogą demotywować.

Nie zostaniesz mistrzem szachowym w tydzień – to niemożliwe. Ale cotygodniowa partia szachów z przyjacielem (nawet online) jest całkiem realna. Małe cele mogą z czasem stać się większe. Nawet drobne osiągnięcia każdego dnia będą zachętą do kontynuowania hobby. A to z kolei może pomóc ci przeorganizować swoją rutynę.

 

Mężczyzna pijący wodę gazowaną z saturatora SodaStream - zdjęcie.

 

3: Jak poprawić swoje samopoczucie? Znajdź nowy sposób na picie większej ilości wody

Picie odpowiedniej ilości wody może być kluczem do odświeżenia twojej rutyny – i to w wielu aspektach! Nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne dla ogólnego dobrostanu i może pomóc w poprawieniu jakości życia (zwłaszcza w połączeniu z wysiłkiem fizycznym). Jest to dużo łatwiejsze dzięki saturatorowi SodaStream, który zamienia picie wody w podróż pełną smaku za naciśnięciem jednego przycisku! 

Czemu picie wody jest tak ważne? Nasze ciało składa się nawet w 80% właśnie z wody i jest ona niezbędna dla wielu różnych procesów zachodzących w organizmie. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe nie tylko dla zdrowia, ale też samopoczucia. Zbyt mała ilość wody w organizmie może się wiązać m.in. z uczuciem pragnienia, suchością skóry lub ust, zmęczeniem, bólami głowy[1]. Odpowiednie nawodnienie organizmu może przysłużyć się do zdrowego wyglądu skóry, poprawy pracy mózgu (np. lepszej pamięci i koncentracji) czy dobrej pracy nerek. Na kilogram masy ciała powinno się pić około 0,02 litra wody dziennie, czyli ok. 1,5-2 litrów w przypadku zdrowej dorosłej osoby. Ilość ta jednak może się znacząco zwiększyć, gdy intensywnie ćwiczysz albo panują akurat upały[2].

Aż 74% użytkowników SodaStream twierdzi, że dzięki saturatorowi do wody gazowanej pije więcej wody. 65% z nich mówi, że ​​SodaStream pomaga im utrzymać odpowiednie nawodnienie podczas ćwiczeń. Z SodaStream picie odpowiedniej ilości wody wcale nie musi być uciążliwe! Zatem jeśli wyruszasz na wędrówkę lub masz zamiar pobiegać, weź ze sobą wielorazową butelkę z czymś orzeźwiającym i pysznym, przyrządzonym przy pomocy saturatora SodaStream.

 

Przeczytaj, co najlepiej nawadnia organizm>>

 

Jak pić więcej wody? Poznaj nowy sposób na nawodnienie - infografika.

 

4: Nagradzaj siebie

Zasługujesz na to, co najlepsze! Nagradzanie siebie za wprowadzenie nowych nawyków to sprawdzona metoda na ich utrzymanie. Jeśli więc dzielnie trzymasz się swojego planu, upewnij się, że odpowiednio się za to nagradzasz. Dbasz o nawodnienie? Dlaczego by nie spróbować nowego i ekscytującego napoju? SodaStream otwiera drzwi do niekończących się kombinacji smakowych, pozwalając ci jednocześnie kontrolować skład napojów. Po prostu wybierz to, co lubisz: nagazuj wodę, wymieszaj z syropem Sodastream i dodatkami – i ciesz się doskonałym smakiem.

Nagrody na drodze do celu to dodatkowa dawka motywacji, dzięki czemu masz większą szansę nie zrezygnować z obranej drogi. Powodzenia!

 

*Dane konsumenckie SodaStream są oparte na ankiecie przeprowadzonej w marcu 2023 r. przez Ipsos na aktywnych użytkownikach SodaStream (na różnych rynkach).

 

[1] https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka/woda-dlaczego-trzeba-ja-pic/

[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody

 

Źródła:

https://swnsdigital.com/us/2017/02/80-of-americans-admit-to-being-stuck-in-a-routine/

https://sworkit.com/lifestyle/how-to-develop-a-wellness-routine