Nawodnienie organizmu – czemu jest ważne?

Stojący na ladzie saturator SodaStream Art, w tle para pijąca wodę gazowaną - tytułowa.

Woda to podstawa. Bez niej nie byłoby życia na Ziemi. To ona stanowi główny składnik ludzkiego ciała, wypełnia oceany, kryje się pod ziemią i kapie na nas z chmur. Otacza nas nieustannie. Czy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu? Co dzieje się, gdy spożywamy wody zbyt mało? Kto szczególnie narażony jest na odwodnienie? Jak pić tyle wody, by czuć się dobrze i być zdrowym? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule, który w całości poświęciliśmy kwestii odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Dlaczego woda jest ważna dla człowieka?

W dużej mierze składamy się z wody. Na jej ogólną ilość w organizmie składają się płyny, które spożywamy w ciągu całego dnia oraz woda powstała w wyniku przemian metabolicznych. Odpowiedni poziom nawodnienia pozwala zachować nam równowagę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową.

 Podczas codziennej aktywności nieustannie tracimy wodę poprzez:

 • opróżnianie pęcherza moczowego,
 • pocenie się,
 • oddychanie. 

Instytut Żywności i Żywienia określił, jakie ilości wody powinien spożywać każdy Polak – z podziałem na grupy wiekowe. 

 

Ile wody powinniśmy wypijać każdego dnia?

 • niemowlęta – 100-1000 ml,
 • dzieci od 1 do 9 r.ż. – 1250-1750 ml,
 • chłopcy powyżej 10 r.ż. – 2100-2500 ml,
 • dziewczęta powyżej 10 r.ż. – 1900-2000 ml,
 • mężczyźni – 2500 ml,
 • kobiety – 2000 ml,
 • kobiety w II i III trymestrze ciąży – 2300 ml,
 • kobiety w czasie laktacji – 2700 ml[1].

 Co wpływa na różnice w ilości wody potrzebnej do właściwego nawodnienia organizmu? - infografika.

 

 

Jak sprawdzić nawodnienie organizmu?

Prawidłowo nawodniony organizm – czyli jaki? Jak sprawdzić, czy ilość spożywanej przez nas wody jest wystarczająca dla naszego ciała? Badacze są zgodni co do tego, że idealnej metody nie ma. W zależności od danej sytuacji należy wybrać optymalne rozwiązanie diagnostyczne.

 Określanie nawodnienia organizmu może następować poprzez:

 • ultrasonograficzną ocenę żyły głównej dolnej (ŻGD),
 • sprawdzenie nawodnienia śluzówek, elastyczności skóry, powrotu krążenia włośniczkowego, masy ciała, ciśnienia tętniczego i pracy serca,
 • badanie krwi: hematokryt, ANP, BNP, cGMP, stężenie elektrolitów,
 • badanie moczu: osmolarność, wydalanie sodu,
 • bioimpedancję,
 • ośrodkowe ciśnienie żylne u ciężarnych[2].

Wymienione wyżej metody pomiaru nawodnienia organizmu stosuje się w diagnostyce podczas wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu. Czy istnieją jednak metody szybkiej kontroli poziomu wody? Tak, choć nie są one często tak precyzyjne, jak te stosowane przez medyków:

 • obserwacja koloru moczu (od niemal przezroczystego po intensywną żółć) – im jest on ciemniejszy, tym większy jest poziom odwodnienia,
 • analiza składu ciała w gabinecie dietetyka,
 • aplikacja, w której zaznacza się swoje wymiary i wagę, poziom aktywności fizycznej, spożywane posiłki i płyny.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Zbyt mała ilość wody w organizmie często spowodowana jest przez rzadkie przyjmowanie płynów. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna przyczyna problemów tego typu. Często ryzyko odwodnienia występuje podczas gorączki, biegunki, wymiotów, nadpotliwości bądź towarzyszy licznym schorzeniom, takim jak, np. cukrzyca.

Oznaki złego nawodnienia czasem łatwo przegapić. Większe zmęczenie czy zawroty głowy nie zawsze sprawiają, że myślimy o niedoborze wody. Wyjątkowo niskie ciśnienie, trudności z koncentracją, bladość, suchość w ustach także mogą świadczyć o odwodnieniu.

 Jakie mogą być objawy odwodnienia? - infografika.

 

Odwodnienie – kto jest w grupie ryzyka?

Spożywanie zbyt małych ilości wody, a co za tym idzie – odwodnienie może dotyczyć każdego z nas. Są jednak osoby szczególnie narażone na ten groźny dla zdrowia stan.

Kto należy do grupy ryzyka?

 • niemowlęta i małe dzieci,
 • osoby intensywnie uprawiające sport,
 • osoby po 65 r.ż.[3]

Zalety picia wody

Jakie są zalety picia wody? Jest ich całe mnóstwo. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów korzystnie wpływa na układ moczowy. Dzięki temu sprawniej przebiega proces detoksykacji organizmu. Maleje także ryzyko raka pęcherza moczowego. Zmniejsza się też podatność na tworzenie się kamieni nerkowych.

Także układ trawienny skorzysta na regularnym piciu wody. Zagrożenie rakiem jelita grubego oraz polipami tego narządu znacznie spada u osób spożywających co najmniej 5 szklanek wody każdego dnia.

Odpowiednie nawodnienie pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – u kobiet o 41%, a u mężczyzn aż o 54%.

Według badań to także skuteczna metoda walki z migreną. Regularne spożycie 1,5 l wody dziennie pozwala na skrócenie dokuczliwych bólów głowy nawet o… 21 godzin!

Dopasowanie ilości płynów do potrzeb organizmu korzystnie oddziałują też na nasz wygląd:

 • pozwala utrzymać prawidłową wagę ciała, przeciwdziała otyłości,
 • ujędrnia skórę,
 • spłyca zmarszczki[4].

Pij wodę na zdrowie!

Co zrobić, by dobrze nawadniać organizm każdego dnia? Zalety picia wody są oczywiste. Zamiana zwykłej, bezsmakowej wody na inne płyny nie jest dobrym pomysłem. To właśnie ona najlepiej gasi pragnienie, nie ma kalorii i działa prozdrowotnie.

Co jednak zrobić, gdy chcemy zadbać o swój organizm i jednocześnie troszczyć się o środowisko naturalne, ale nie wyobrażamy sobie picia wody bez gazu? Rozwiązaniem jest SodaStream - saturator do nasycania zwykłej, kranowej wody dwutlenkiem węgla. Urządzenie to pozwala cieszyć się orzeźwiającymi bąbelkami szybko i bez wysiłku. Wystarczy umieścić z tyłu saturatora specjalny nabój z gazem, który wystarcza nawet na 60 l pysznej wody, nacisnąć przycisk i cieszyć się gazowaną wodą. Stopień nasycenia płynu dwutlenkiem węgla można kontrolować. Trzy naciśnięcia przycisku sprawią, że woda będzie lekko gazowana, a pięć, że będzie ona pełna bąbelków.

Więcej informacji o cylindrach z gazem znajdziesz tutaj.

Urządzenie SodaStream pozwala na cieszenie się świeżą, gazowaną wodą bez mikroplastiku, który może odkładać się w ludzkim ciele[5]. Kompatybilne z saturatorem butelki wielorazowe zostały wykonane ze szkła bądź tritanu – odpornego na uszkodzenia i nieprzenikającego do wody tworzywa sztucznego.

 5 głównych zalet gazowania wody w domu - infografika.

  

Każdy czasem ma ochotę na coś słodkiego. Dlatego syropy SodaStream pozwalają zmienić kranową wodę w Pepsi, 7Up, Mirindę, napój energetyczny oraz inne gazowane napoje owocowe.

Wpływ wody gazowanej na organizm

Istnieje wiele mitów dotyczących wody gazowanej. Jednym z tych najczęściej powtarzanych jest podwyższona kwasowość takiego napoju, która może niekorzystnie wpływać zarówno na szkliwo zębów, jak i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zdrowe osoby nie muszą się tym jednak przejmować. Lekko kwaśny odczyn wody nasyconej dwutlenkiem węgla nie wpłynie na ich organizm w negatywny sposób[6].

Bąbelki zdecydowanie lepiej gaszą pragnienie niż zwykła woda. Ma to duże znaczenie w regularnym sięganiu po napoje, szczególnie w upalne dni. Gazowana woda świetnie sprawdza się w trakcie aktywności fizycznej, ponieważ szybciej się wchłania. Co ciekawe, znacznie wolniej rozwijają się w niej bakterie i dłużej pozostaje świeża.

Jakie jeszcze atuty ma gazowana woda?

 • ułatwia wchłanianie się magnezu i wapnia,
 • wspomaga pracę jelit przy zaparciach,
 • działa moczopędnie,
 • sprawdza się jako wsparcie w leczeniu zapalenia układu moczowego i nadkwasoty żołądka[7].              

 

[1] Zdrowa woda – poznaj fakty i mity - www.wodanastart.pl

[2] 19_28kwartalnikusg32.pdf

[3] I. Idasiak-Piechocka Odwodnienie – patofizjologia i klinika. Forum Nefrologiczne 2012, vol. 5, no 1, 73–78

[4] Zdrowa woda – poznaj fakty i mity - www.wodanastart.pl

[5] https://sodastream.pl/blogs/explore/jest-w-morzu-w-powietrzu-i-w-twojej-herbacie-co-to-jest-mikroplastik

[6] https://dietetycy.org.pl/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa/

[7] https://dietetycy.org.pl/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa/