Pić czy nie pić? Co daje picie wody?

Kobieta trzymająca szklankę z wodą gazowanąWoda to element niezbędny do życia i jednocześnie źródło nieustannych debat na temat jej spożywania. Choć temat może się wydawać banalny, pytanie „pić czy nie pić?” wciąż budzi sporo kontrowersji i dociekań. Dlaczego? Ponieważ woda to znacznie więcej niż tylko sposób na ugaszenie pragnienia. To klucz do utrzymania równowagi organizmu i zachowania funkcji życiowych na odpowiednim poziomie. Przyglądamy się temu, co tak naprawdę daje picie wody i jakie korzyści przynosi naszemu zdrowiu. Czy rzeczywiście powinniśmy pić więcej wody, niż nam się wydaje? Czy jest to klucz do zdrowszego życia, czy tylko kolejne modne hasło?

Spis treści:

Jak polubić picie wody?

Co daje picie wody?

Picie wody a gęstość krwi

Picie wody a ciśnienie

Co daje picie wody na czczo?

Jak często pić wodę?

Co daje picie wody? FAQ

 

Jak polubić picie wody?

Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale nie zawsze łatwo jest wyrobić sobie ten nawyk. Dla niektórych może to być wyzwanie, a powody są różne – brak czasu, zapominanie albo po prostu… niechęć do smaku wody. Istnieją jednak sposoby na to, by ułatwić sobie nieco to zadanie:

  • Jeśli smak wody wydaje ci się nudny, spróbuj go nieco urozmaicić. Do szklanki z wodą możesz dodać plasterki cytryny, limonki lub pomarańczy, miętę, ogórka, borówki, truskawki czy inne ulubione owoce i zioła, aby woda nabrała aromatu i smaku.
  • Oprócz wrzucenia do wody owoców bądź ziół, możesz także dodać wodzie bąbelków. Pomoże ci w tym saturator SodaStream, dzięki któremu przyrządzisz wodę gazowaną w domu – bez dźwigania ciężkich zgrzewek z napojami i bez generowania kolejnych plastikowych śmieci.
  • Zaopatrz się w ładny kubek, szklankę lub bidon do picia wody. Czasami samo korzystanie z ładnego naczynia może sprawić, że picie wody będzie atrakcyjniejsze. Świetnie sprawdzi się tu poręczna i trwała półlitrowa butelka My Only Bottle od SodaStream.

 

Jak polubić wodę? - infografika

 

Żeby dodać sobie nieco motywacji do regularnego picia wody, możesz też prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać codzienną ilość wypitej wody. W tym zadaniu może ci również pomóc odpowiednia aplikacja. To nie tylko motywator, ale też sposób na to, by sprawdzić, ile faktycznie pijesz aktualnie wody, w jakich porach dnia i przy jakich okazjach. Być może przyjrzenie się obecnym nawykom pomoże w ich modyfikacji?

Pamiętaj, że nawyk picia odpowiedniej ilości wody nie pojawi się z dnia na dzień. Uzbrój się w cierpliwość i nie poddawaj się, gdy któregoś dnia odkryjesz, że wypitej wody było zdecydowanie za mało. To nie porażka, tylko wskazówka, co następnym razem możesz zrobić lepiej.

Dowiedz się, jaką wodę pić latem >>

Co daje picie wody?

Picie wody to jedno z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych działań, jakie możemy podjąć dla lepszego samopoczucia. Woda odgrywa bowiem ważną rolę we wszystkich procesach zachodzących w naszym organizmie, umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała.

Picie odpowiedniej ilości wody pomaga w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania różnych systemów w ciele, takich jak układ krążenia, trawienie czy funkcje nerek. Woda jest niezbędna do transportu składników odżywczych i regulacji temperatury ciała poprzez pot, który paruje z powierzchni skóry, odprowadzając nadmiar ciepła z organizmu. Pełni też istotną rolę w procesach usuwania toksyn i odpadów, pomagając usuwać je z naszego ciała m.in. poprzez mocz. Regularne spożywanie wody może zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób, takich jak kamica nerkowa, zaparcia, infekcje dróg moczowych czy nawet niektóre rodzaje nowotworów. Nawodnienie ma też wpływ na poziom energii i wydajność fizyczną oraz umysłową. Brak odpowiedniej ilości wody może prowadzić do zmęczenia, ospałości i spadku koncentracji[1].

Picie odpowiedniej ilości wody ma też znaczenie dla naszego wyglądu. Korzystnie wpływa na kondycję skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność. Może także pomóc w redukcji problemów skórnych, takich jak trądzik czy suchość[2].

 

Kobieta z gładką cerą, pijąca wodę gazowaną SodaStream - zdjęcie

 

Picie wody a gęstość krwi

Naukowcy coraz częściej przyglądają się zależności między nawodnieniem organizmu a gęstością krwi, będącą miarą ilości składników krwi na jednostkę objętości. Jest ona istotnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia oraz kondycji układu krwionośnego.

Spożywanie odpowiedniej ilości wody może przeciwdziałać nadmiernemu zagęszczeniu krwi, co z kolei ułatwia jej swobodny przepływ przez naczynia krwionośne. Zapobiega to potencjalnym problemom, takim jak powstawanie zakrzepów czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Poprzez zmniejszenie gęstości krwi, picie odpowiedniej ilości wody może również wpłynąć na obniżenie jej ciśnienia. Dzięki temu serce pracuje efektywniej, a ryzyko nadciśnienia tętniczego się zmniejsza[3].

 

Picie wody a ciśnienie

Ciśnienie krwi to siła wywierana przez krew na ściany naczyń krwionośnych, a jego odpowiedni poziom jest kluczowy dla zdrowia serca, układu krążenia oraz ogólnego stanu zdrowia. Badania naukowe wykazują istotny związek między nawodnieniem organizmu a poziomem ciśnienia krwi, spożywanie odpowiedniej ilości wody może bowiem wpłynąć na elastyczność naczyń krwionośnych. Nawodnienie sprzyja utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i elastyczności ścian naczyń, co ułatwia swobodny przepływ krwi i może przyczynić się do regulacji ciśnienia krwi[4].

 

Uśmiechnięta dojrzałą kobieta maszerująca w parku - zdjęcie

 

Co daje picie wody na czczo?

Picie wody na czczo, czyli zaraz po przebudzeniu i przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku, ma pewne zalety. Po pierwsze – nawodnienie organizmu, gdyż podczas snu organizm traci płyny poprzez oddychanie, pot oraz inne procesy metaboliczne. Wypicie wody zaraz po przebudzeniu pomoże szybko uzupełnić te straty.

Ponadto, po nocy z reguły budzimy się głodni. Wypicie wody na czczo może nam pomóc zredukować uczucie głodu, co może być korzystne, gdy staramy się utrzymać zdrową wagę lub zmniejszyć spożycie kalorii. Nawyk ten może być też przydatny w pobudzeniu metabolizmu, co w efekcie może przyspieszyć spalanie kalorii.

Wypicie wody na czczo może też pomóc w pobudzeniu produkcji enzymów trawiennych oraz ułatwić przepływ jedzenia przez przewód pokarmowy. To może poprawić trawienie i redukować ewentualne problemy związane z niestrawnością[5].

 

Jak często pić wodę?

Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ale to, ile powinniśmy jej pić, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, warunki pogodowe czy stan zdrowia.

Ogólnie zaleca się picie około 8 szklanek wody dziennie, co odpowiada około 2 litrom. Jednak zapotrzebowanie może się różnić w zależności od indywidualnych czynników. Osoby starsze, kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby aktywne fizycznie mogą potrzebować większej ilości wody. Podczas uprawiania aktywności fizycznej organizm traci więcej płynów poprzez pot, dlatego ważne jest, aby uzupełniać utracone płyny poprzez regularne picie wody przed, w trakcie i po treningu. W gorące dni lub podczas wysokiej wilgotności organizm może tracić więcej płynów przez pot, dlatego ważne jest, aby zwiększyć spożycie wody w takich warunkach[6].

Najlepszym sposobem na określenie, kiedy warto napić się wody, jest… słuchanie własnego ciała. Pij wodę, gdy odczuwasz pragnienie, ale także wtedy, gdy odczuwasz objawy odwodnienia, takie jak suchość w ustach, zmęczenie czy ból głowy. Wskaźnikiem stopnia nawodnienia organizmu może być też kolor moczu. Jasnożółty świadczy o odpowiednim nawodnieniu, podczas gdy ciemniejszy może wskazywać na niedostateczne spożycie wody[7].

Pamiętaj o innych źródłach płynów. Soki owocowe, herbaty ziołowe, koktajle warzywne i inne napoje bezkofeinowe mogą także przyczynić się do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia.

 

Co daje picie wody? FAQ

Jakie są główne korzyści płynące z picia wody?
+

Picie wody ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym nawodnienie organizmu, poprawę funkcji mózgu, wsparcie trawienia, regulację temperatury ciała, oczyszczenie organizmu z toksyn czy poprawę kondycji skóry.

Ile wody trzeba pić codziennie?
+

Zalecana ilość spożywanej wody może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb. Zaleca się picie około 8 szklanek wody dziennie, co odpowiada około 2 litrom. Jednak zapotrzebowanie może się różnić w zależności od wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i innych czynników – np. zdecydowanie więcej wody powinniśmy pić w upalne dni.

Czy można wypić za dużo wody?
+

Spożycie zbyt dużej ilości wody może powodować zaburzenia elektrolitowe. Dlatego ważne jest, aby pić wodę z umiarem i słuchać sygnałów wysyłanych przez swoje ciało.

Czy picie wody pomaga w utracie wagi?
+

Picie wody może pomóc w utracie wagi poprzez zapewnienie uczucia sytości, pobudzenie metabolizmu oraz zastąpienie nią kolorowych, słodzonych cukrem napojów. Jednak woda sama w sobie nie jest środkiem odchudzającym i aby zachować prawidłową wagę ciała, warto przede wszystkim postawić na zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Czy picie wody może poprawić koncentrację i funkcje mózgu?
+

Tak, odpowiednie nawodnienie organizmu może pomóc w poprawie koncentracji, pamięci oraz innych funkcji poznawczych. Nawodniony mózg działa bardziej efektywnie i może lepiej funkcjonować. Korzyści płynące z picia odpowiedniej ilości wody są niezaprzeczalne i obejmują wiele aspektów zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego słuchaj sygnałów wysyłanych przez twoje ciało i dostosowuj spożycie wody do swoich indywidualnych potrzeb.

Materiały źródłowe:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916523056137

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5942579/

[4] https://www.mdpi.com/2072-6643/10/12/1928

[5] https://www.pinnaclecareinternalmedicine.net/blog/why-you-should-drink-water-after-waking-up-7-life-changing-facts

[6] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody

[7] https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/objawy-odwodnienia/