SodaStream – Jak używać intuicyjnego syfonu do wody gazowanej?

Syfon do wody gazowanej

Wolisz kupić jedną butelkę gazującą zamiast 1000 jednorazowych i być eko? Przygotuj wodę gazowaną w domu przy pomocy prostego w użyciu saturatora SodaStream. Dowiedz się, dlaczego warto go używać oraz jak to robić.

Jak zrobić wodę gazowaną w domu? – to jest eko!

Czy wiesz, że statystyczna polska 3-osobowa rodzina potrafi w ciągu roku zużyć od 400 do nawet 1000 butelek jednorazowych PET? To ogromne obciążenie dla naszego środowiska i planety. Przygotowując wodę gazowaną w domu, możesz przyczynić się do ograniczenia zużycia jednorazowego plastiku.

Jedna wielorazowa butelka Fuse wykorzystywana w saturatorach do gazowania wody w domu SodaStream pozwala zastąpić tysiące jednorazowych, a 1 pełny nabój umożliwia przygotowanie aż 60 litrów napoju. Normalnie taka objętość mieściłaby się w około 40 butelkach 1,5-litrowych ze sklepu. Kiedy gaz się skończy, nabój można wymienić w wybranym punkcie obsługi i dalej dbać o środowisko. To nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Tylko jak przyzwyczaić się do tego? Zmiana nawyków z saturatorem SodaStream jest prostsza niż Ci się wydaje!

Jak działa syfon do wody gazowanej SodaStream 

Wyobraź sobie, że do Twojej kuchni, salonu czy biura przychodzi pomocnik, który przypomina o zdrowych nawykach i pomaga wcielić je w życie. Budowanie nowych zwyczajów zaczyna się od picia odpowiedniej ilości wody. Przygotowanie ulubionego napoju z bąbelkami jest tak proste, a urządzenie stoi zawsze pod ręką, że trudno zapomnieć o wypiciu kolejnej szklanki płynu. Dzięki temu, że butelka wykonana jest z Tritanu, można zabrać ją na trening lub do pracy. Brzmi jak plan idealny, tylko jak to wszystko zorganizować, aby móc cieszyć się takim stopniem nagazowania wody, jaki najbardziej lubisz? Przedstawiamy sposób działania SodaStreamów, czyli intuicyjnych syfonów do wody i codziennych pomocników w jednym.

Czym jest SodaStream?

Sodastream działa błyskawicznie i intuicyjnie. Jest to syfon służący do gazowania wody w domu. Ma prostą konstrukcję, która pozwala na szybkie przygotowanie napoju gazowanego o wybranym poziomie nabąbelkowania i o wybranym smaku. Składa się z ekspresu, butelki oraz cylindra, czyli specjalnego naboju z gazem CO2. Elegancki, minimalistyczny, niewielki i bezprzewodowy – tak, aby zmieścił się w każdej kuchni lub był ozdobą biura, salonu czy jadalni. Jeden „klik” i woda nabiera charakteru.

Dowiedz się, skąd się biorą bąbelki – Wszystko, co musisz wiedzieć na temat cylindrów z gazem C02.

Jak zrobić wodę gazowaną w syfonie SodaStream - krok po kroku

Przygotowanie gazowanej wody w domu to właściwie 4 lub 5 prostych kroków:

 • Napełnij butelkę gazującą SodaStream zimną wodą.
 • Zależnie od modelu sodastreamu wkręć lub wepnij ją w wyznaczone miejsce. Między dnem butelki a podstawą syfonu musi być widoczna niewielka przestrzeń.
 • Naciśnij przycisk. Od tego, w jaki sposób naciśniesz, zależy intensywność bąbelkowania:
  • 1-3 przyciśnięcia – woda lekko gazowana;
  • 3-4 głośne przyciśnięcia, trwające ok. 2 sekund dają wodę standardowo gazowaną;
  • 5 przyciśnięć – mocny gaz.
   Infografika - obsługa ekspresu SodaStream krok po kroku

   Urządzenie ma zabezpieczenie przed wydobywaniem się gazu. Informuje o tym charakterystycznym, głośnym dźwiękiem.

   • Odkręć lub odepnij butelkę i wyjmij ją z saturatora. Ciesz się smakiem wody gazowanej przygotowanej we własnym w domu!
   • Możesz do wody dodać owoce, przyprawy, sok lub odrobinę syropu SodaStream. W ten sposób zaoszczędzisz na kupowaniu kolorowych gazowanych napojów.

   Jakiej wody użyć do gazowania? Czy można gazować soki?

   Do saturatora można używać zarówno wody kranowej, jak również filtrowanej. Najlepiej, aby była schłodzona, ponieważ da to lepsze efekty gazowania. Butelkę wielorazową SodaStream można trzymać w lodówce przed przygotowaniem napoju. Co ważne – nie wolno gazować wody z dodatkami oraz innych płynów, np. soków czy alkoholi. Ulubione owoce, soki lub syrop SodaStream można dodać później. Parafrazując znane powiedzenie: pamiętaj Streamerze młody, zawsze dolewaj syrop do… nagazowanej już wody.

   Jakich butelek można używać do ekspresów SodaStream?

   Do urządzeń SodaStream pasują dedykowane wielorazowe butelki wykonane z odpornego TritanuTM. Nadają się do kontaktu z żywnością, są bezpieczne dla zdrowia, nie zawierają szkodliwego BPA, są odporne na ciśnienie 10 bar i pomagają ograniczyć ilość plastiku, ponieważ ich żywotność sięga 4 lat. Wyobraź sobie, przez ten czas wykorzystasz tylko 1 butelkę, zamiast nawet 1769! Po tym czasie nie będą już utrzymywać bąbelków, ale nadal możesz ich używać do przechowywania napojów niegazowanych.

   Poznaj akcesoria SodaStream

   Czy w SodaStream można zrobić lekko gazowaną wodę?

   Syfon do wody gazowanej SodaStream pozwalają na wybór nasycenia wody bąbelkami. Lubisz tę intensywnie musującą, a może zazwyczaj wybierasz tę, która otula podniebienie jedynie w sposób delikatny? Dla uzyskania lekkiego gazu wystarczy przycisnąć tylko 1-2 razy (przez około 2-3 sekundy). 3-4 kliknięcia dadzą średnie nasycenie, a 5-7 – napój mocno gazowany.

   Jak wymienić cylinder w saturatorze do gazowania wody SodaStream?

   Cylinder syfonu to właściwie nabój wypełniony gazem. Jeden pozwala na przygotowanie około 60 l wody, ale jego żywotność zależy od tego, jaki stopień nasycenia bąbelkami będziemy wybierać na co dzień. Cylinder można wymieniać na pełny w wybranych punktach obsługi. Jeśli przyniesiesz pusty, otrzymasz zniżkę i zapłacisz mniej niż połowę ceny nowego naboju (49.99 zł*). Dla zachowania bezpieczeństwa w SodaStreamach należy używać wyłącznie oryginalnych cylindrów, które przechodzą restrykcyjne testy jakości producenta i są napełniane gazem przeznaczonym do spożycia.

   *Rekomendowana cena sprzedaży.

   Wymiana naboju w 4 krokach:

   • Postaw ekspres na płaskiej powierzchni i zdejmij tylną obudowę.
   • Włóż nabój zaczynając od dołu bazy.
   • Opuść różową dźwignię i zamknij ją.
   • Załóż obudowę (usłyszysz charakterystyczne kliknięcie) i przygotuj nową porcję napoju.
   Wymiana pustego cylindra saturatora do wody gazowanej na nowy

   Jak poznać, że skończył się gaz w naboju do syfon do gazowania wody?

   Jeśli po uruchomieniu Twojego SodaStream w wodzie nie pojawiają się żadne bąbelki i nie pomaga ponowne przyciskanie, a zamiast dźwięku uwalniania gazu (syczenia) słyszysz odgłos dmuchania, oznacza to, że czas na wymianę cylindra.

   Ile dni można przechowywać gazowaną wodę?

   Przygotowany w syfonie napój można przechowywać przez 2-3 dni. Zrobienie gazowanej wody w domu przy użyciu saturatora jest jednak tak proste i szybkie, że warto przyrządzać ulubiony napój bezpośrednio przed wypiciem. Dzięki unikalnym butelkom masz pewność, że gazowana woda zachowa świeżość, np. podczas podróży. 

   Jak czyścić ekspres do gazowania wody Sodastream?

   Obudowę SodaStream oraz dyszę najlepiej przecierać miękką szmatką nasączoną ciepłą wodą. Unikaj ostrych szczotek oraz środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię urządzenia. Butelki z odznaczeniem „Dishwasher safe” możesz bez obaw myć w zmywarce; starsze modele myj ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Aby służyły Ci jak najdłużej, używaj delikatnej gąbki lub szczotki do mycia butelek.

   Saturator do wody gazowanej – co jeszcze potrafi? Napoje dla dzieci i dorosłych

   Woda gazowana w domu to świetny pomysł na nawodnienie organizmu oraz przekonanie dzieci do picia wody. Przyjemnie musujące bąbelki zachęcą maluchy do sięgania po szklankę zdrowego napoju, który jest dla nich bezpieczny. Warto też pobawić się smakami i przygotować pełną witamin wersję smakową. Ekspresy SodaStream pozwalają na zrobienie kolorowego napoju gazowanego bez dodatku szkodliwych składników i dużej ilości cukru.

   Trzeba jednak pamiętać o tym, że soki, syropy, przyprawy lub owoce można dodać dopiero po przygotowaniu wody w syfonie. Później można np. pomieszać ją z syropem cukrowym i miodem oraz sokiem z limonki i liśćmi mięty, aby zrobić bezalkoholowy koktajl w stylu mojito. Gazowana woda świetnie uzupełni wszelkie musy z owoców, np. arbuza, mango, pomarańczy. Można ją pomieszać z sokiem lub wykorzystać syropy SodaStream, które zawierają małą ilość cukru. Warto wiedzieć, że sprawdzi się ona także podczas kulinarnych eksperymentów. Dzięki niej naleśniki, placki i omlety będą bardziej puszyste, a stek bardziej soczysty.

   Przepisy na napoje z wodą gazowaną z SodaStream - m.in. sok z limonki, syropy SodaStream czy miód