Woda gazowana w domu – jak ją zrobić?

Saturator SodaStream i ręka nalewająca wodę gazowaną do szklanki - tytułowa.

Woda gazowana w domu bez plastikowych butelek? Tak, to możliwe!

Świadomość ekologiczna Polaków z roku na rok się zwiększa. Jeszcze w latach 80. i 90. była ona dopiero na etapie kształtowania się i wiele osób nie przejawiało postaw proekologicznych ani nie podejmowało działań mających na celu poprawę stanu środowiska. Na szczęście, dzięki coraz lepszemu dostępowi do informacji, poziom wrażliwości na stan środowiska i odpowiedzialności za swoje otoczenie jest obecnie na coraz lepszym poziomie. Z badań przeprowadzonych w 2010 r. wynika, że ponad 80% Polaków wie, że indywidualne działania na rzecz ekologii mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska w najbliższej okolicy[1].

Jednym z przejawów działalności proekologicznej jest rezygnacja z picia wody z plastikowych butelek. To bardzo ważny krok! Polacy coraz bardziej dbają o swoją dietę, w tym o odpowiednie nawodnienie. Biorąc pod uwagę fakt, że zalecane jest picie ok. 2 l wody dziennie, statystyczny Polak może wypijać nawet ponad 450 litrów wody rocznie! Gdyby chciał taki zapas wody kupić w butelkach 1,5 l, to musiałby kupić ich ponad 300. To spory koszt dla portfela, ale też dla środowiska. Rocznie na świecie produkuje się 2,7 mln ton plastikowych butelek, dlatego też każdy mały krok w stronę ograniczenia plastiku będzie korzystny dla planety. Obecnie woda kranowa jest bardzo dobrej jakości i zdatna do spożycia bez uprzedniego przegotowywania. Picie „kranówki” staje się więc powoli normą w naszym kraju[2]. Jednak co mają zrobić osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez łyka wody gazowanej? Na szczęście są na to sposoby.

 

SodaStream – nowoczesne saturatory do wody

Osoby, które pamiętają czasy PRL-u zapewne znają znaczenie słowa „saturator”. Saturatory wózkowe, bo w tamtych czasach takie były najpopularniejsze, zapewniały spragnionym chłodną wodę gazowaną na ulicach polskich miast. Woda była nasycona dwutlenkiem węgla, dzięki czemu zyskiwała charakterystyczne bąbelki. Uzupełniona o sok owocowy stanowiła przysmak, który obecnie wielu osobom przywodzi na myśl czasy dzieciństwa.

Na szczęście technologia poszła mocno do przodu i dzisiejsze saturatory nie są już wielkimi wózkami, a mieszczą się na kuchennym blacie. Ekspres do wody gazowanej SodaStream, bo o nim mowa, to urządzenie, które za jednym pociągnięciem dźwigni zamieni zwykłą wodę w gazowaną.

Jak zrobić wodę gazowaną? Woda sodowa w domu

Domowe gazowanie wody jest niezwykle proste. Jedyne, czego potrzebujesz to dobry saturator. Jeśli szukasz połączenia wygody i stylowego designu, idealnym rozwiązaniem jest ekspres do wody gazowanej SodaStream Art. Urządzenie to jest w pełni funkcjonalne i nowoczesne, a jednocześnie jego wzornictwo nawiązuje do stylu retro, nadając mu designerskiego charakteru. Saturator cechuje się nie tylko estetycznym wyglądem, ale przede wszystkim łatwością użytkowania. 

Jak zrobić wodę gazowaną domowym sposobem?

Od zrobienia wody gazowanej w domu dzieli Cię jedynie 5 prostych kroków:

Krok 1. Zamontuj cylinder

Zdejmij tylną pokrywę ekspresu. Włóż cylinder CO2 do dedykowanego otworu i zamocuj za pomocą dźwigni mocującej.

Krok 2. Przygotuj wodę

Nalej zimną wodę do butelki dołączonej do zestawu. Możesz użyć wody prosto z kranu lub przefiltrowanej w dzbanku filtrującym. Na butelce zaznaczony jest maksymalny poziom wody.

Krok 3. Zamocuj butelkę

To bardzo proste i intuicyjne. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, zobacz sposób montażu na stronie wybranego modelu.

Krok 4. Rozpocznij bąbelkowanie

Jak nagazować wodę? To proste! Naciśnij dźwignię i poczekaj ok. 1-2 sek.

1-3 przyciśnięcia to woda lekko gazowana. Jeśli wolisz klasyczny poziom nabąbelkowania, naciśnij dźwignię 4-5 razy. 5-7 naciśnięć zapewni Ci mocno gazowaną wodę.

Krok 5. Wyjmij butelkę i delektuj się

Delikatnie wyciągnij butelkę z ekspresu. I już! Twoja woda gazowana jest gotowa!

 Jak zrobić wodę gazowaną w domu? Z SodaStream to proste! - infografika.

Gazowanie wody w domu – jakie ma zalety?

 

Ekologicznie i ekonomicznie

Jeżeli masz dość dźwigania ciężkich zgrzewek z wodą, wydawania dużych sum pieniędzy i wyrzucania plastikowych butelek, to zakup saturatora będzie strzałem w dziesiątkę. Domowe gazowanie wody CO2 umożliwi Ci oszczędność pieniędzy, zmniejszy ilość generowanych plastikowych śmieci i zapewni wygodę użytkowania bez konieczności ciągłego kupowania butelek z wodą. Jeden nabój CO2 SodaStream wystarczy na przygotowanie aż do 60 l wody gazowanej, co jest równoznaczne z 40 półtoralitrowymi butelkami! 

Woda zawsze idealnie gazowana

Robienie wody gazowanej w domu to sposób na zawsze idealną ilość bąbelków. Ekspres SodaStream pozwala bowiem na dopasowanie stopnia nagazowania wody w zależności od ilości naciśnięć uchwytu. 

Estetyka na poziomie

Jeżeli zwracasz uwagę na to, by Twoja kuchnia była spójna, czysta i minimalistyczna, widok plastikowych butelek z wodą może nieco zaburzyć całą stylistykę. Saturatory SodaStream są dostępne w kilku wariantach, a każdy z nich wykonany jest z ogromną dbałością o detale. Nowoczesny design, elegancka kolorystyka i najwyższej jakości materiały sprawią, że ekspres do wody gazowanej SodaStream stanie się ozdobą każdej kuchni i z łatwością wpasuje się w jej wystrój, tworząc spójną i harmonijną całość. 

Różnorodność smaków

SodaStream to świetny wybór nie tylko dla osób ceniących sobie smak gazowanej wody, ale też gazowanych napojów. Zastanawiasz się, jak zrobić wodę gazowaną z dodatkiem smakowym? Wystarczy dolać jednego z wielu syropów SodaStream, by zwykła woda zamieniła się w Twój ulubiony napój gazowany. Pepsi, Mirinda, czy 7UP – niezależnie, na co masz ochotę, możesz mieć to na wyciągnięcie ręki. 

Źródła:
[1] Kłos, L. Świadomość ekologiczna Polaków - przegląd badań, Uniwersytet Szczeciński, 2015.
[2] Kłos, L. Spożycie wody butelkowanej w Polsce i jej wpływ na środowisko przyrodnicze, Barometr Regionalny, 14 (1), 2016.