Woda z gazem czy bez? Czy woda gazowana jest zdrowa?

Woda gazowana SodaStream

Woda gazowana czy niegazowana – po którą lepiej sięgać? 

Większość osób zdaje sobie sprawę, że regularne picie wody jest konieczne do utrzymania homeostazy, czyli równowagi naszego organizmu. Niektórzy mają jednak problem z wyborem optymalnego źródła nawodnienia, wahając się między wodą niegazowaną a wodą gazowaną. Ta druga kusi przyjemnymi bąbelkami i wyrazistszym smakiem, ale narosło wokół niej sporo mitów, przekonujących, że nie warto jej pić. Jak jest naprawdę? Czy woda gazowana jest zdrowa? Czy faktycznie jest gorsza od niegazowanej? Po którą lepiej sięgać – gazowaną czy niegazowaną? Sprawdzamy! 

Spis treści:

Woda gazowana czy niegazowana – różnice

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Woda gazowana czy niegazowana – co pić?

Woda gazowana w domu – lepsza niż z butelki

Woda gazowana w domu z saturatorem SodaStream

Woda gazowana czy niegazowana – FAQ 

Woda gazowana czy niegazowana – różnice

Przeważającą część obecnych na rynku wód (ok. 75%[1]), stanowią naturalne wody źródlane o niskim stopniu mineralizacji (zazwyczaj 150-500 mg/l). W przeciwieństwie do naturalnych wód mineralnych, charakteryzujących się przeważnie wyższą obecnością składników mineralnych (nawet ponad 1500 mg/l), mogą być pite przez wszystkich ludzi – zdrowych i chorych, bardzo młodych i starszych, bez żadnych wyjątków.

Źródlaną wodę niegazowaną i wodę gazowaną zasadniczo różni tylko jeden element – obecność dwutlenku węgla. Ta pierwsza nie jest nasycona CO2, a ta druga – owszem. Ze względu na sam poziom nasycenia bąbelkami, możemy wyróżnić trzy rodzaje wody gazowanej:

  • niskonasyconą, w której stężenie CO2 nie przekracza 1500 mg/l
  • średnionasyconą, w której zawartość CO2 wynosi od 1500 do 4000 mg/l
  • wysokonasyconą, w której stężenie C02 przekracza 4000 mg/l 

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Wokół wody gazowanej narosło wiele szkodliwych mitów, które sprawiają, że część osób, choć bardzo lubi musujące bąbelki, z lekkim oporem sięga po ten rodzaj wody, stojąc przy sklepowej półce. Gdzieś z tyłu głowy kołacze się myśl, że woda gazowana negatywnie wpływa na nasz układ pokarmowy lub może sprzyjać przybieraniu na wadze. Jak jest naprawdę? 

  • Czy gazowana woda jest zdrowa dla układu pokarmowego?

O ile nie mamy konkretnych dolegliwości, takich jak nadkwasota, zespół jelita drażliwego, refluks, wrzody żołądka czy wzdęcia[2], picie wody gazowanej w żaden sposób nam nie zaszkodzi. Jeśli jednak cierpimy na któreś z powyższych schorzeń albo borykamy się z chorobami gardła czy strun głosowych, lepiej ograniczyć jej spożycie, bo zawarty w niej dwutlenek węgla może spotęgować przykre dolegliwości. Po wodę gazowaną nie powinny też sięgać dzieci do 3. roku życia. Jeśli jednak nie mamy żadnych przeciwwskazań – woda gazowana nam nie zaszkodzi.

Dlaczego warto pić wodę gazowaną - infografika

Co ciekawe, dwutlenek węgla, choć dla jednych kłopotliwy, dla innych może okazać się zbawienny. Gaz zawarty w wodzie bąbelkowej, drażniąc śluzówkę żołądka, wspomaga procesy trawienne i usprawnia mechaniczne usuwanie resztek pokarmu oraz bakterii zalegających w jelitach. Korzystnie działa też przy niedokwasocie żołądka. 

  • Czy od wody gazowanej się tyje?

Opinia, że woda gazowana może powodować przybieranie na wadze, całkowicie mija się z prawdą, ale łatwo domyślić się jej źródła. Często wrzucana jest bowiem do jednego worka z innymi napojami gazowymi, które przeważnie są słodzone sporą ilością cukru lub innych substancji słodzących. Jeśli woda gazowana nie zawiera żadnych słodkich dodatków, które mają sztucznie podkręcić jej smak, na pewno nie wpłynie negatywnie na naszą wagę. Czy od wody gazowanej rośnie brzuch? Możemy mieć takie wrażenie, jeśli zdarzy się tak, że picie gazowanej wody spowoduje wzdęcia. Jednak nie ma to nic wspólnego z tkanką tłuszczową w obrębie brzucha.

A co, jeśli lubimy gazowane wody smakowe? Najbezpieczniej przygotować je we własnym domu, dodając do wody gazowanej cząstki owoców, listki mięty czy sok o niskiej zawartości cukru. Wtedy mamy pewność składu i możemy raczyć się smakowymi bąbelkami bez wyrzutów sumienia. 

Woda gazowana czy niegazowana – co pić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która woda jest lepsza – gazowana czy niegazowana. Nie ma też konkretnych zaleceń, po którą z tych wód lepiej sięgać na co dzień. Wszystko zależy od naszych preferencji smakowych i aktualnych potrzeb, uwzględniających prowadzony przez nas styl życia i stan naszego zdrowia.

Woda gazowana ma wyrazistszy smak, lepiej orzeźwia i szybciej gasi pragnienie. Badania dowodzą też, że woda gazowana może poprawić zdolność połykania[3], co oznacza, że jesteśmy w stanie wypić jej więcej niż zwykłej wody niegazowanej. Jaki z tego wniosek? Pijąc wodę gazowaną, łatwiej jest nam utrzymać optymalny poziom nawodnienia organizmu.  Ale to jeszcze nie wszystko – woda gazowana wykazuje również działanie bakteriostatyczne i konserwujące – utrudnia rozwój flory bakteryjnej i dłużej zachowuje świeżość, co jest przydatne zwłaszcza na wyjazdach.

Plusem wody niegazowanej jest natomiast fakt, że może być pita przez wszystkich, bez względu na wiek czy dolegliwości.

Jeśli mamy dylemat, po którą wodę sięgać, pijmy ją naprzemiennie – raz gazowaną, raz niegazowaną. 

Woda gazowana vs woda niegazowana - infografika

Woda gazowana w domu – lepsza niż z butelki

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że picie wody butelkowanej obciąża środowisko i może niekorzystnie wypływać na nasze zdrowie. Narażona na działanie promieni słonecznych butelka PET uwalnia do wody mikrocząsteczki plastiku i szkodliwe chemikalia, które nie są obojętne dla naszego organizmu. Co więcej, korzystamy z niej średnio tylko kilka minut – później ląduje na wysypisku śmieci albo co gorsza – w lesie czy w oceanie, gdzie rozkłada się setki lat! Niestety recykling plastiku wciąż jest w powijakach, więc skala zanieczyszczeń rośnie w zastraszającym tempie.

W przypadku wody niegazowanej rozwiązanie jest proste – picie wody z kranu zamiast wody butelkowanej. A co z wodą gazowaną? Tutaj również istnieje lepsza alternatywa – korzystanie z saturatora SodaStream, który w kilka sekund zmienia zwykłą kranówkę w orzeźwiającą wodę pełną musujących bąbelków. 

Woda gazowana w domu z saturatorem SodaStream

Saturator SodaStream wyposażony jest w cylinder, czyli nabój z gazem CO2. Nasyca on zwykłą wodę niegazowaną odpowiednią ilością dwutlenku węgla – wystarczy tylko nacisnąć przycisk. Jeden nabój SodaStream wystarcza, by przygotować nawet 60 litrów wody gazowanej. Gdy gaz się skończy, nabój wystarczy wymienić na nowy online lub stacjonarnie w dedykowanym punkcie i całą przygodę zacząć od początku. Oddając pusty cylinder, płacisz tylko za gaz – nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów.  

Do saturatora (w zależności od modelu) dołączona wielorazowa butelka jest wykonana z tritanu (bez szkodliwego BPA) albo ze szkła. Obie butelki można zakręcić i zabrać ze sobą na spacer czy do pracy, więc nie generujemy dodatkowych odpadów.

Saturator SodaStream ma jeszcze inne zalety – wodę możemy nasycić CO2 dokładnie tak, jak lubimy – delikatnie lub bardzo intensywnie. A gdy dorzucimy do niej cząstki owoców lub jeden z syropów marki (np. bez cukru), stworzymy ulubiony orzeźwiający napój bez wychodzenia z domu. Z saturatorem do wody gazowanej zyskuje zarówno nasz organizm (nie dźwigamy ciężkich zgrzewek z wodą butelkowaną), jak i środowisko (produkujemy znacznie mniej jednorazowych, plastikowych śmieci). Same korzyści! 

Poznaj przepisy na gazowane mocktaile z wodą gazowaną >>

Woda gazowana czy niegazowana – FAQ

Czym się różni woda gazowana od niegazowanej?

Woda gazowana jest nasycona dwutlenkiem węgla. To właśnie on odpowiada za uczucie musujących bąbelków na języku, a także wyrazistszy smak. 

Czy woda gazowana jest zdrowa, czy niezdrowa?

Woda gazowana nie jest mniej zdrowa od niegazowanej. Nie szkodzi zdrowiu, o ile nie mamy konkretnych przeciwwskazań do jej picia. Mogą to być np.: wrzody żołądka, refluks, wzdęcia, choroby gardła. Nie powinny jej pić dzieci do 3. roku życia. 

Czy woda gazowana powoduje przybieranie na wadze?

Nie – to mit. Może wiązać się z tym, że jeśli połknięty przez nas wraz z wodą gazowaną gaz spowoduje u nas wzdęcia, może to spowodować wrażenie większego, pełniejszego brzucha. Jest to jednak tymczasowe i w żaden sposób niezwiązane z tkanką tłuszczową. 

Co pić – wodę gazowaną czy niegazowaną?

Najprościej – to, na co się ma w danym momencie ochotę. Woda gazowana lepiej gasi pragnienie i jest bezpieczniejsza pod kątem bakteriologicznym. Z kolei woda niegazowana jest uniwersalna – może ją pić w zasadzie każdy. Wybór wody z bąbelkami lub bez może zależeć wyłącznie od naszych preferencji.

 

[1] http://www.diet24.pl/woda-wodzie-nierowna-cz-i/

[2] https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa#list-content-1

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26607248