10 sposobów jak dbać o środowisko

 

Kobieta nalewająca do szklanki wodę gazowaną z butelki SodaStream Fuse - tytułowa.

Martwią cię zmiany klimatyczne, więc szukasz sposobu, jak dbać o Ziemię? Możesz działać na własną rękę, wprowadzając proste nawyki ekologiczne. Możesz też angażować się w inicjatywy na dużą skalę. Nie sposób wdrożyć wszystkich metod – są ich dziesiątki. Wystarczy jednak konsekwentnie realizować choć kilka, aby pozytywnie wpłynąć na kondycję planety. 10 sposobów jak dbać o środowisko, znajdziesz w tym artykule.

 

Jak dbać o ziemię? Wykorzystaj, zanim wyrzucisz

Według danych GUS w 2021 r. przeciętny mieszkaniec Polski wytworzył średnio 342 kg śmieci komunalnych[1]. Byłoby ich mniej, gdyby każdy starał się maksymalnie wykorzystać odpady choćby w innym celu.

Czy słyszałeś o zabawkach z kartonu, stojakach na długopisy z puszek po konserwach, płatkach kosmetycznych ze zużytych T-shirtów albo doniczkach z plastikowych butelek? Wszystkie je łączy idea upcyklingu, czyli nadania odpadom nowej, większej wartości. Zysk dla środowiska jest podwójny, bo nie dość, że ograniczasz śmieci, to jeszcze nie musisz kupować nowych przedmiotów.

Jeśli jednak nie zdołasz wykorzystać wszystkich odpadów na własne potrzeby – podziel się nimi z innymi. Może ktoś w twoich słoikach przygotuje domowe przetwory. Może komuś przydadzą się ubrania, których ty już nie nosisz. Może papier, kartony albo opakowania po gotowych daniach uda się zużyć na warsztatach plastycznych. Pobudzaj kreatywność i szukaj możliwości, jak dbać o przyrodę w duchu upcyklingu! 

Jak dbać o środowisko? Nie marnuj żywności

Zasada maksymalnego wykorzystania sprawdza się również w przypadku jedzenia. Czy wiesz, że na całym świecie wyrzuca się aż 1,3 mld ton żywności w ciągu roku? To nie tylko problem marnowania samego pożywienia, ale też energii i wody, jakie były potrzebne do jego wytworzenia. Według danych Federacji Polskich Banków Żywności produkcja wyrzucanej żywności pochłania łącznie aż 250 bilionów litrów wody[2].

Jeżeli więc w twoim śmietniku ląduje zbyt dużo produktów spożywczych, warto wprowadzić kilka nawyków. Wyznaczają kierunek, jak można dbać o środowisko bez wysiłku, oszczędzając przy tym pieniądze.

 • Nie rób zakupów, gdy jesteś głodny i zawsze miej przy sobie listę – pomoże ci to kupić tyle, ile potrzebujesz, bez ulegania pokusom.
 • Sprawdzaj daty ważności produktów, aby upewnić się, że zdążysz je zjeść w terminie.
 • Produkty z kończącym się terminem przydatności do spożycia przechowuj na przodzie półek w lodówce i wykorzystuj w pierwszej kolejności. Nie dopuścisz do zepsucia się jedzenia.
 • Nadmiar żywności możesz zamrozić, oddać do lodówki społecznej czy sklepu charytatywnego.
 • Wykorzystuj resztki. Co powiesz na chipsy z obierek ziemniaków, zapiekankę z warzyw po zupie albo muffiny z czerstwego chleba? 

Jak dbać o przyrodę? Wodę zużywaj dwa razy

Jak widzisz, niemarnowanie żywności chroni również zasoby wodne. Te niepokojąco kurczą się z każdym rokiem, o czym boleśnie przypominają dotkliwe susze i coraz częstsze przypadki suchych kranów. Według szacunków UNESCO do 2050 r. od 1,7 do 2,4 miliarda populacji miast będzie cierpieć na deficyt wody[3]. Więcej na temat tego zagrożenia dowiesz się z artykułu: Czy Polska pustynnieje? Tak. Czy grozi nam brak wody?

Może chcąc temu zapobiec, starasz się zakręcać kran podczas mycia zębów, bierzesz prysznice zamiast kąpieli, rzadziej spłukujesz toaletę i używasz ekologicznej zmywarki. Słusznie, bo każde z tych działań pomaga oddalić groźbę kryzysu wodnego. Szukając sposobów, jak dbać o ekologię w domu, warto też jednak rozważyć ponowne wykorzystywanie wody.

Na przykład woda po gotowaniu warzyw pozytywnie wpływa na zdrowie domowych roślin. Wodą po kąpieli w wannie można spłukiwać toaletę. Z kolei zebraną deszczówką da się np. umyć samochód.

 

Jak żyć ekologicznie? Zrezygnuj z wody w butelkach

Mówiąc o oszczędzaniu wody, nie sposób przemilczeć problemu wody w butelkach. Czy wiesz, że kupując 1 l, w rzeczywistości płacisz… za 4[4]? Nadwyżkę zużywa się w procesie produkcji, który wykorzystuje też duże ilości energii i emituje CO2. Jeśli dodać do tego problem zanieczyszczenia plastikiem, szkodliwości butelek PET nie da się podważyć. Choć powodów, dla których warto z nich zrezygnować, jest więcej – pisaliśmy o nich w artykule: 7 powodów, dlaczego nie powinniśmy pić wody butelkowanej.

Trudno wobec nich znaleźć racjonalne uzasadnienie kupowania wody w butelkach, zwłaszcza że w domu przygotujesz nawet wodę gazowaną oraz słodzony napój z bąbelkami. W jaki sposób? Za pomocą saturatora SodaStream ! To nie tylko pomysł na to, jak dbać o środowisko na co dzień, ale też zaoszczędzić czas, ochronić kręgosłup i odciążyć domowy budżet.

Zasada działania maszyny jest prosta:

 1. Umieszczasz cylinder w ekspresie.
 2. Montujesz butelkę wypełnioną kranówką.
 3. Wypuszczasz gaz za pomocą przycisku.

Sam wybierasz intensywność, uwalniając CO2 od 1 do 5 razy. A jeśli masz ochotę, na Pepsi, Fantę czy Mirindę, syropu dodajesz odrobinę syropu smakowego do nagazowanej wody i napój jest gotowy do picia. Możesz się nim delektować w domu albo poza nim, zabierając butelkę ze sobą. Poręczna i stylowa My Only Bottle o pojemności 0,5 l będzie ci towarzyszyć w biurze, na spacerze, pikniku i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz łyka świeżej wody z bąbelkami.

 

 Saturator SodaStream Dlaczego jest eko? - infografika.

 

Jak dbać o środowisko? Stwórz własny ogródek

A gdyby tak mieć stale do dyspozycji nie tylko świeżą wodę gazowaną, ale i domowe warzywa, zioła i owoce? Nie musiałbyś kupować przypraw w paczkach. Nie byłbyś zdany na warzywa i owoce niewiadomego pochodzenia. Mając przydomowy ogródek, stosujesz tylko naturalne nawozy i zmniejszasz emisję CO2 podczas transportu produktów do sklepu. To zdrowy sposób na to, jak dbać o ekologię!

Brak dużego ogrodu wcale nie stanowi wymówki. Wystarczy niewielki balkon, a w najbardziej ograniczonej wersji – kuchenny parapet. W takich warunkach możesz uprawiać m.in. pomidory, Warto postawić przede wszystkim na zioła miododajne, np. bazylię, tymianek czy oregano. Pomożesz w ten sposób przetrwać kurczącej się populacji pszczół. 

Jak dbać o Ziemię? Sprzątaj świat

A może szukając możliwości, jak dbać o ochronę środowiska, zaangażujesz się w sprzątanie świata? Zalegające w środowisku odpady różnego pochodzenia, szkodzą zwierzętom oraz zaburzają ekosystem wód i gleb. Dość wspomnieć o tym, że ptaki zaplątują się w foliówki, nagrzane fragmenty plastiku wydzielają gazy cieplarniane do atmosfery, a rozbite butelki i papierowe odpady wywołują pożary w lasach w upalne dni.

By zmniejszyć te zagrożenia, wiele organizacji proekologicznych inicjuje akcje sprzątania plaż, rzek czy lasów. Nie musisz jednak bezczynnie ich oczekiwać. Po prostu następny spacer (np. do lasu) zaplanuj z workiem na śmieci w dłoniach, zbierz do niego wszystko, co spotkasz na swojej drodze, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników. 

Jak dbać o środowisko? Przykłady oszczędzania papieru

Czy są jeszcze inne sposoby, aby żyć ekologicznie? Oczywiście! Staraj się ograniczać zużycie papieru. Każdy mieszkaniec planety zużywa średnio 55 kg tego materiału w ciągu roku. Nie tylko zmniejsza to liczbę drzew, ale też przyczynia się do emisji CO2, zużycia energii i wody. Jak podaje portal Klimada 2.0, za 1,5 miliardem faktur papierowych wystawianych rocznie w Polsce stoi 255 tysięcy wyciętych drzew, 120 tysięcy MWh zużytej energii elektrycznej oraz ok. 6,6 miliardów litrów wody[5]. A przecież z papieru korzystamy też w innych celach!

A zatem jak dbać o środowisko naturalne poza wystawianiem e-faktur?

 • Załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet.
 • Kupuj e-bilety.
 • Odmawiaj przyjmowania ulotek.
 • W podróży korzystaj z map elektronicznych.
 • Zamień papier śniadaniowy na woskowijki.

 

Jak dbać o ekologię? Sadź drzewa

Nie sposób z papieru zrezygnować całkowicie. Można jednak starać się rekompensować utratę cennych drzew. Są nam niezbędne do życia, bo produkują tlen, oczyszczają powietrze, redukują gazy cieplarniane i obniżają temperaturę powietrza.

Jak można dbać o przyrodę? Bierz udział w akcjach sadzenia drzew w swojej okolicy lub sam inicjuj takie przedsięwzięcia. A jeśli nie masz ku temu możliwości, wesprzyj finansowo fundacje zajmujące się zalesianiem. Warto też szukać firm, które oddają procent ze sprzedaży na zadrzewianie. Tak przy okazji zakupów bez wysiłku dokładasz swoją cegiełkę do zwiększania liczby drzew. 

Jak dbać o środowisko? Wspieraj ekologiczne marki

Duże marki mogą działać na większą skalę, ale nie udałoby im się to bez wsparcia jednostek. SodaStream jest tego dobrym przykładem. Wychodzimy od wizji stworzenia globalnej, zaangażowanej społeczności, która – poprzez zrównoważoną, świadomą konsumpcję – podejmuje odważne starania o czystszą planetę i jej przyszłość. Bo tylko dzięki niej możemy konsekwentnie zmierzać do eliminacji jednorazowych butelek plastikowych ze wszystkich gospodarstw domowych na całym świecie. Efekty są już zresztą widoczne – w samym 2022 r. wspólnie z użytkownikami naszych ekspresów zmniejszyliśmy zużycie jednorazowych butelek o 5 mld!

Kupując nasz saturator, możesz zaoszczędzić w ciągu 4 lat nawet 1769 jednorazowych, plastikowych butelek z oceanów, lasów i wysypisk śmieci. To jednak jeszcze nie wszystko, bo poprzez to pomagasz nam działać dalej i dajesz dobry przykład osobom z twojego otoczenia. 

Bąbelkowa rewolucja SodaStream - infografika.

Jak dbać o środowisko? Inspiruj innych

Inspiracja to również sposób na to, jak możemy dbać o środowisko. Jeśli czujesz się na siłach, zgłoś się do prowadzenia ekologicznych warsztatów czy występuj na konferencjach poświęconych klimatowi.

Nie musisz być jednak ekspertem w dziedzinie ekologii, aby zachęcać innych do zmian. Wystarczy, że:

 • udostępnisz w swoich mediach społecznościowych artykuł o kryzysie klimatycznym;
 • założysz blog, na którym będziesz dzielić się wskazówkami, jak żyć eko;
 • podarujesz bliskiej osobie książkę o ekologicznym życiu albo akcesorium w duchu zero waste;
 • podzielisz się z przyjaciółmi wiedzą, jak zadbać o środowisko, i dlaczego to ważne.

Możliwości, jak żyć bardziej ekologicznie, nie brakuje. Zacznij od tych, które są zgodne z twoim temperamentem i zasobami, a nie powinno zabraknąć ci entuzjazmu w trosce o planetę. Może na początek pożegnasz plastikowe butelki, przyłączając się do naszej bąbelkowe

 

[1]https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/srodowisko/ochrona-srodowiska-w-2020-roku,12,3.html

[2] https://bankizywnosci.pl/banki-zywnosci-zapraszaja-do-wlaczenia-sie-w-obchody-swiatowego-dnia-zywnosci-w-calej-polsce/

[3] https://www.unesco.org/fr/articles/risque-imminent-dune-crise-mondiale-de-leau-unesco/onu-eau

[4] https://aquaholics.ucsd.edu/_files/TIP%201%20Water%20Bottle.pdf

[5] https://klimada2.ios.gov.pl/oszczedzaj-papier/