Czy woda filtrowana jest zdrowa?

Rezygnacja z wody butelkowanej to krok w stronę ograniczenia produkcji plastikowych odpadów. Zamiana jej na wodę z kranu to także oszczędność czasu i pieniędzy. Chcesz jednak filtrować kranówkę w domu. Czy to dobry pomysł? Czy woda filtrowana jest zdrowa? Spróbujemy rozwiać twoje wątpliwości.

 

Para siedząca przy blacie kuchennym i pijący wodę gazowaną

 

Woda filtrowana – na czym polega filtracja wody?

W domowej filtracji wody najczęściej wykorzystuje się butelki lub dzbanki filtrujące. Są one przeważnie wyposażone w specjalny filtr z węgla aktywnego. Akcesoria te stają się coraz częściej standardowym wyposażeniem mieszkania, zgodnie z popularnym od kilku lat trendem zero waste i troską o środowisko. Wygodną formą jest także filtr nakranowy, który montuje się długotrwale, by w każdej chwili móc uzyskać przefiltrowaną wodę. W przypadku butelki czy dzbanka trzeba pamiętać o ich uzupełnianiu oraz o tym, by woda nie stała w nich zbyt długo na słońcu, bo przyspiesza to rozwój drobnoustrojów.

Dzbanki i butelki filtrujące pozwalają na przefiltrowanie wody z kranu – zmiękczenie jej i pozbycie się z niej ewentualnych cząsteczek mogących negatywnie wpływać na smak i zapach kranówki. Filtr, w zależności od rodzaju, wychwytuje między innymi:

  • chlor,
  • piasek,
  • metale ciężkie,
  • fluor,
  • azotany,
  • wapń i magnez (zmiękcza wodę),
  • inne niektóre związki chemiczne [1] (może również zatrzymywać herbicydy i pestycydy).

Wpływa tym samym na poprawę smaku i zapachu wody, a także jej jakości. Może pozbyć się niechcianego aromatu, dzięki czemu chętniej będziemy sięgać po kranówkę, redukując generowanie odpadów. Filtr węglowy może być używany w różnych formach, między innymi:

  • wzbogacony żywicą jonowymienną – dzięki niej zmiękcza wodę i zmniejsza tendencję do powstawania osadu w urządzeniach i na naczyniach;
  • mineralizowany – tego typu filtr wzbogaca wodę z kranu w wybrane minerały: jod, magnez bądź potas. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest znana dawka mikroelementów dostarczonych z filtra do wody;
  • ze złożem alkaicznym – wzbogaca wodę w minerały i poprawia jej pH (zmniejsza kwasowość) [2].

Należy jednak pamiętać, że woda z kranu jest zdatna do bezpośredniego picia, nie musi być koniecznie przefiltrowana, szczególnie ta pochodząca z ujęć w większych miastach. O zaletach picia kranówki pisaliśmy w artykule „Czy można pić wodę z kranu?”. Jeśli masz jednak pewne obawy co do jakości wody z kranu w swojej miejscowości, sprawdź, czy woda filtrowana jest zdrowa.

Czy woda filtrowana jest zdrowa?

Wodę filtrowaną można bez obaw uznać za zdrową, o ile używamy dobrej jakości filtrów. Miej jednak na uwadze, że niektóre filtry zatrzymują wapń i magnez, zmiękczając wodę, choć te minerały są równie ważne w diecie. Filtracja może też usuwać fluor, który jest szczególnie potrzebny w przypadku dzieci. Jeżeli woda zawiera mniej niż <0,6 ppm fluoru, jest wymagana suplementacja [3]. Tak więc woda filtrowana może (ale nie musi!) zostać pozbawiona niektórych cennych cząsteczek. Mimo wszystko nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia, ponieważ usunie też większość ewentualnych zanieczyszczeń.

Wybieraj jedynie atestowane filtry do domowej filtracji wody. Stosuj je także zgodnie z przeznaczeniem i wymieniaj w razie potrzeby. Te niewiadomego pochodzenia, a także długo niewymieniane, mogą (wg oświadczenia francuskiej agencji bezpieczeństwa żywności i środowiska, ANSES):

  • powodować przenikanie zanieczyszczeń do wody – jonów srebra, potasu, amonu bądź sodu;
  • pogorszyć pH wody;
  • zmniejszyć wartość mikrobiologiczną wody [4].

Niemniej dostępne na rynku atestowane filtry – w tym w postaci dzbanków, butelek czy filtrów nakranowych – są w pełni bezpieczne. Dlaczego warto filtrować wodę z kranu w domu? Ponieważ filtracja pozwoli na uzyskanie zdrowej i orzeźwiającej wody, przede wszystkim przyjemnej w smaku. Jej aspekty sensualne możesz jeszcze bardziej wzbogacić, dodając jej nieco musujących bąbelków za pomocą saturatora SodaStream.

 

Dlaczego warto filtrować wodę? - infografika.

 

Woda destylowana a filtrowana – czym się różnią?

Czy woda filtrowana i destylowana to to samo? Bynajmniej. Wodę filtrowaną możemy pić bez obaw o swoje zdrowie – tego samego nie można powiedzieć o wodzie destylowanej. Destylacja polega na niemal całkowitym usunięciu z wody zanieczyszczeń, minerałów i związków mineralnych. Jest zupełnie inna w smaku niż woda filtrowana bądź butelkowana.

Wypita, szczególnie w dużej ilości, nie wpłynie korzystnie na organizm, może bowiem doprowadzić do powstania niedoborów. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się do nawilżania powietrza, uzupełnienia pojemnika na wodę w żelazku, klimatyzacji czy w pielęgnacji akumulatora i chłodnicy samochodowej.

Czy można filtrować gorącą wodę?

Filtry, których używamy w domowych warunkach, przeważnie nie nadają się do filtracji ciepłej, a tym bardziej gorącej wody. Zaleca się stosowanie wody w temperaturze pokojowej lub chłodnej. Dlaczego? Gorąca woda może uszkodzić elementy filtrujące bądź przyspieszyć zużycie filtra. Po przelaniu go wodą w wysokiej temperaturze może już nie wykazywać dobrych właściwości filtrujących jak dotąd.

Informacja ta dotyczy większości filtrów dostępnych na rynku. Istnieją jednak wyjątki, które pozwalają na filtrację gorącej wody. Lepszym rozwiązaniem może jednak okazać się przefiltrowanie letniej wody i późniejsze jej zagotowanie w razie potrzeby.

Czy woda filtrowana może być pita przez kobiety w ciąży i dzieci?

Według zaleceń większości producentów filtrów, wodę filtrowaną można podawać dzieciom powyżej 1. roku życia. W przypadku młodszych niemowląt bezpieczniejsza będzie butelkowana woda niskozmineralizowana [5]. Kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą bez obaw o swoje zdrowie czy zdrowie maluszka pić wodę filtrowaną.

Czy wodę filtrowaną można gazować?

Oczywiście! Dzięki filtracji woda zyska lepszy smak, a bąbelki go jeszcze bardziej wzbogacą. Sprawią, że stanie się orzeźwiająca, a wypita będzie sprawiać satysfakcję, ugasi pragnienie i da ukojenie. Co więcej, używanie wody filtrowanej w butelce do saturatora SodaStream może zmniejszyć ryzyko odkładania się osadu wnętrzu naczynia.

Do wody filtrowanej dla lepszego smaku możesz dodać również porcję syropu. Sprawdź nowe koncentraty Lipton Ice Tea – Lemon o cytrynowym smaku i Green Tea o smaku zielonej herbaty.

 

Materiały źródłowe:

[1] https://epozytywnaopinia.pl/dzbanki-filtrujace-czy-sa-zdrowe

[2] https://epozytywnaopinia.pl/dzbanki-filtrujace-czy-sa-zdrowe

[3] https://www.cdc.gov/healthywater/drinking/home-water-treatment/water-filters/step3.html

[4] https://epozytywnaopinia.pl/dzbanki-filtrujace-czy-sa-zdrowe

[5] https://epozytywnaopinia.pl/dzbanki-filtrujace-czy-sa-zdrowe