Dry January, czyli… miesiąc bez alkoholu. Dlaczego warto wziąć udział w abstynenckim wyzwaniu?

Kieliszek z wodą gazowaną i napisem Dry January

 

Nie piję alkoholu. To wyznanie w pierwszych czterech tygodniach roku można usłyszeć coraz częściej. Wszystko za sprawą kampanii Dry January (suchy styczeń), która promuje miesiąc bez alkoholu. Jeśli myślisz o rezygnacji z napojów procentowych – teraz możesz osiągnąć ten cel wraz z tysiącami ludzi na całym świecie!

Dry January – co to za wyzwanie?

Czy rezygnacja z alkoholu na 30 dni ma sens? Czy da się w tym czasie odczuć efekty? Organizacja Alcohol Change UK już od przeszło dekady udowadnia, że tak! Pod hasłem Dry January zachęca do tego, aby przeżyć styczeń bez alkoholu. To okazja do całkowitego resetu ciała i umysłu oraz szansa na przejęcie kontroli nad piciem. W 2023 r. postanowiło się o tym przekonać ponad 175 tys. osób [1] z różnych zakątków świata.

Wyzwanie możesz podjąć samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia Alcohol Change UK. Organizacja przez cały styczeń wysyła do zapisanych osób motywujące e-maile. Jest też twórczynią oficjalnej aplikacji Try Dry, która pomaga wytrwać w postanowieniu przez cały rok.

 

Męska dłoń odmawiająca drinka

Skąd pomysł na styczeń bez alkoholu?

Wszystko zaczęło się w 2011 r. od Emily Robinson i jej udziału w lutowym półmaratonie. Brytyjska biegaczka uświadomiła sobie wtedy, że nie zdoła przygotować się do zawodów bez ograniczenia alkoholu. Na miesiąc całkowicie odstawiła napoje procentowe, czerpiąc z tego nieoczekiwane korzyści. Straciła na wadze, zaczęła lepiej sypiać i zyskała więcej energii do biegania.

W kraju, gdzie chodzenie do pubu stało się tradycją, a opowieści o alkoholowych przygodach są wpisane w codzienne konwersacje, jej decyzja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Niedługo potem pojawił się pomysł, aby do wyzwania zachęcić innych. W 2013 r. Emily Robinson wraz z zespołem Alcohol Change UK zainicjowała pierwszy w historii suchy styczeń.

W kolejnych edycjach kampania nabierała coraz większego tempa. Do akcji dołączyły brytyjskie władze lokalne, organizacje medyczne oraz tysiące ludzi z Wielkiej Brytanii i innych krajów. Powstały pierwsze reklamy radiowe o styczniu bez alkoholu. Prowadzono też niezależne badania o plusach niepicia alkoholu przez cztery tygodnie.

Dlaczego warto wziąć udział w Dry January?

Miesiąc bez alkoholu wystarczy, aby uświadomić sobie i ocenić swoją rzeczywistą relację z alkoholem. Jak czujesz się w okresach picia i abstynencji? Jak dużą trudność sprawia ci rezygnacja z alkoholu? Czy, będąc w towarzystwie, potrafisz przyznać: nie piję alkoholu i odmówić piwa, drinka albo wina? Warto szczerze sobie odpowiedzieć na te pytania.

Suchy styczeń jest ku temu szczególną okazją. Z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej osób, które wzajemnie się motywują i dzielą wrażeniami. Ich historie, pokazujące, co daje niepicie alkoholu, stają się prawdziwą inspiracją dla innych uczestników!

 

  • Dawno minęły czasy, kiedy marnowałam całe weekendy na kacu i niepokoju. Teraz wstaję wcześnie, ćwiczę jogę i medytuję. Mam dla siebie dużo współczucia, mam większy kontakt ze swoimi emocjami i jestem bardziej otwarta na nowe doświadczenia.
  • Zrobiłam w tym roku tyle rzeczy, o których nigdy nie myślałam, że są możliwe, jak na przykład tańczenie na trzeźwo na weselu, śpiewanie karaoke i samotne chodzenie na wydarzenia.
  • Zaprzestanie picia alkoholu pomogło mi kultywować i pielęgnować silniejsze przyjaźnie z ważnymi dla mnie ludźmi, wypychając mnie ze strefy komfortu. Niepicie pozwoliło mi zbudować pewność siebie [2].

Co daje niepicie alkoholu?

Czy wiesz, że podczas Dry January:

 

  • 65% osób zauważa ogólne polepszenie stanu zdrowia;
  • 70% obserwuje poprawę jakości snu;
  • a 86% oszczędza pieniądze? [3]

Podejmując wyzwanie, masz szansę zacząć rok z nieco grubszym portfelem i nową, świeżą energią. Niezależne badania dowiodły, że 30 dni bez alkoholu daje takie efekty jak: uczucie detoksykacji ciała, przypływ witalności, wzrost chęci do działania, poprawa nastroju, jasność umysłu i zwiększenie koncentracji.

Może się okazać, że w nocy lepiej śpisz, a w ciągu dnia pracujesz efektywniej. Brzmi dobrze? A to dopiero początek.

Według naukowców już 30 dni bez alkoholu zmniejsza ryzyko chorób serca, guza mózgu oraz innych nowotworów: przełyku, wątroby, piersi, jelita grubego. Rezygnacja z alkoholu na miesiąc zmienia zawartość tłuszczu w wątrobie. Obniża cholesterol, stabilizuje ciśnienie krwi, zmniejsza poziom cukru. Poprawia kondycję skóry. Pomaga też w zrzuceniu zbędnych kilogramów [4]. Planujesz schudnąć w nowym roku? Zacznij od suchego stycznia!

 

Zrezygnuj z alkoholu – NIE z BĄBELKÓW. Podejmij wyzwanie z SodaStream i zwiększ swoje szanse na powodzenie!  - infografika

 

30 dni bez alkoholu – efekty, które cię zaskoczą

Styczeń bez alkoholu, a potem powrót do dawnych nawyków? Okazuje się, że Dry January nie musi tak działać! Badania prowadzone w ramach kampanii wskazują, że uczestnicy częściej odmawiają picia alkoholu również po zakończeniu wyzwania [5].

6 miesięcy po pierwszej edycji akcji siedem na dziesięć osób nadal piło mniej ryzykownie niż wcześniej. W dodatku prawie 25% osób, które przed kampanią piły nadmierne ilości alkoholu, pół roku jej zakończeniu zostało zaliczonych do kategorii niskiego ryzyka. Zwiększenie kontroli nad piciem potwierdziły również badania z 2019 r. [6] wykonane na Uniwersytecie w Sussex. Wynika z nich, że po suchym styczniu ludziom łatwiej jest pić zdrowiej przez cały rok.

Jak może zareagować organizm na rezygnację z alkoholu?

U wielu osób, które regularnie sięgają po umiarkowane ilości piwa czy wina, najtrudniejszym momentem bywa pierwszy tydzień bez alkoholu. Efekty rezygnacji mogą wtedy znacznie odbiegać od oczekiwanych. Często pojawia ospałość, rozdrażnienie, zmęczenie. Dopiero między 4 a 7 dniem (lub później) wszystkie układy organizmu wracają do równowagi i zaczynają pojawiać się pierwsze pozytywne zmiany.

Jeśli natomiast radykalne, natychmiastowe ograniczenie alkoholu skutkuje drgawkami, drżeniem rąk, wzmożoną potliwością, depresją, lękiem, halucynacjami lub trudnościami ze snem, może to wskazywać na kliniczne uzależnienie od alkoholu. Nie powinno się wtedy kontynuować wyzwania, a poszukać pomocy specjalisty, który podpowie, jak zrezygnować z alkoholu zdrowo i bezpiecznie.

A co w przypadku braku symptomów? Spokojnie. Organizatorzy akcji przekonują, że pozytywne efekty nadejdą się w swoim czasie, nawet jeśli wyraźnie ich nie odczujesz. Niezależnie więc od tego, czy doświadczasz zmian, czy nie – staraj się wytrwać w wyzwaniu!

Jak przestać pić alkohol?

Warto w tym czasie otoczyć się ludźmi, którzy również postanowili zrezygnować z alkoholu. Możesz namówić do tego znajomych, aby wspólnie z nimi dzielić się sukcesami i trudnościami, albo dołączyć do Dry January® Community Group na Facebooku.

Jeśli dotychczas sięgałeś po alkohol dla lepszego samopoczucia – spróbuj wdrożyć inny sposób na osiągnięcie tego samego efektu. Co powiesz na spacer po lesie, relaksującą kąpiel przy świecach, wieczór filmowy lub basen? Przygotuj listę aktywności, które cię odprężają i dają przyjemność albo próbuj zupełnie nowych rzeczy. Kto wie, czy nie odkryjesz przy tej okazji nowego hobby!Przyjaciele wznoszący toast

 

Jeżeli zwykle pijesz w towarzystwie, nie musisz się izolować. Po prostu uprzedź znajomych, że zaplanowałeś miesiąc bez alkoholu i poproś, aby cię nim nie częstowali. Może zdarzy się tak, że dołączą do ciebie i zgodzą na karnawałowe party bez procentów? Dobrym sposobem, jak przestać pić alkohol, okaże się przetestowanie alternatyw dla napojów alkoholowych. Zabieraj je nie tylko na imprezę, ale też delektuj się nimi w domu zamiast zwyczajowej lampki wina, drinka czy butelki piwa.

Suchy styczeń? Podejmij wyzwanie z saturatorem do wody gazowanej SodaStream

Czy wiesz, że w najbardziej ekskluzywnych hiszpańskich restauracjach woda jest podawana z tą samą elegancją i wyrafinowaniem jak wino? W Dry January warto przenieść ten zwyczaj do swojego domu i zamienić picie alkoholu na bąbelkowy rytuał bez procentów.

Z saturatorem do wody SodaStream odkryjesz nowe, zaskakujące smaki w zaledwie kilku krokach bez wychodzenia z domu. Spójrz, jakie to proste!

 

  • Uzupełniasz butelkę do wyznaczonego poziomu wodą z kranu.
  • Montujesz butelkę w urządzeniu.
  • Wypuszczasz bąbelki od 1-2 razy dla przyjemnego musowania do 5-7, gdy masz ochotę na „coś mocniejszego”.

Do tak przygotowanej wody możesz dodać syrop smakowy, ogórek, limonkę, świeże owoce, listek mięty, rozmaryn albo inne zioła. Co powiesz na rozgrzewający, zimowy korzenno-imbirowy drink bezalkoholowy mango-pomarańcza? A może wolisz moctail grapefruitowo-imbirowy z tymiankiem? Wypróbuj nasz przepis i przekonaj się, że bąbelki fantastycznie smakują również bez procentów. Goście i domownicy też powinni być zaskoczeni.SodaStream na Dry January i cały rok! - infografika.

Zamiast nieestetycznych butelek i puszek z alkoholem jedno eleganckie urządzenie do kuchni? W SodaStream jesteśmy na tak. Z myślą o prawdziwych estetach stworzyliśmy saturatory wody Art, łączące nowoczesność ze stylem retro. To nasz jedyny saturator do wody sodowej z rączką zamiast przycisku. Stworzony dla każdego, kto chce delektować się doskonałym smakiem bąbelków w wielkim stylu.

30, 60, a może 100 dni bez alkoholu? Efekty mogą cię zaskoczyć! Wybierz saturator do wody SodaStream, aby wyrobić nowe nawyki i z mniejszym wysiłkiem wytrwać w noworocznym postanowieniu.

Źródła:
[1] https://alcoholchange.org.uk/help-and-support/managing-your-drinking/dry-january/about-dry-january/the-dry-january-story
[2] https://alcoholchange.org.uk/blog/caras-dry-january-story-from-boozy-brunches-to-satisfying-self-confidence
[3] https://alcoholchange.org.uk/help-and-support/managing-your-drinking/dry-january/about-dry-january/the-dry-january-story
[4] https://www.healthline.com/health-news/what-happens-to-your-body-when-you-quit-alcohol-for-30-days#7
[5] https://alcoholchange.org.uk/help-and-support/managing-your-drinking/dry-january/about-dry-january/the-dry-january-story
[6] https://alcoholchange.org.uk/publication/dry-january-evaluation-2019