Pij wodę i baw się dobrze, czyli... jak nawodnić organizm bez wysiłku?

Córka i matka pijące wodę z tej samej szklanki z wodą gazowaną

 

Dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu nie musi być przykrym obowiązkiem. Jeśli podejdziesz do tego kreatywnie, masz szansę wyrobić sobie nawyk i w efekcie prowadzić zdrowszy styl życia. Picie wody może stać się satysfakcjonującym i przyjemnym codziennym zwyczajem, który szybko zacznie przynosić korzyści. Jeśli więc chcesz poprawić swoje samopoczucie, zainspiruj się naszymi poradami na kreatywne i przyjemne nawadnianie organizmu.

 

Dlaczego picie wody jest ważne?

1: Jak się nawodnić? Jedz więcej pokarmów z dużą zawartością wody

2: Jak się nie odwodnić? Zabieraj ze sobą butelkę na wodę wielokrotnego użytku

3: Bąbelkuj z SodaStream i szukaj nowych pomysłów na picie wody

4: Jak zrobić napój gazowany w domu? Dodaj trochę smaku

 

Dlaczego picie wody jest ważne?

Dlaczego woda jest ważna i jaką rolę pełni w organizmie człowieka? Do korzyści należą m.in.:

  • regulacja temperatury ciała,
  • optymalizacja funkcji organizmu,
  • a nawet zapobieganie chorobom.

Naukowcy podkreślają również znaczenie nawodnienia ciała dla lepszej jakości snu i funkcji poznawczych, czyli pracy mózgu. Ma ono także udowodniony, pozytywny wpływ na nastrój. Jeśli to cię nie przekonuje, udowodniono także, że zwiększone spożycie wody może wpłynąć na poprawę stanu skóry i spowolnienie procesu starzenia. Innymi słowy: woda sprawia, że jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi.

 

Dlaczego woda jest ważna? - infografika.

 

Jednak mimo wielu korzyści zdrowotnych, utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu nie zawsze jest łatwe – zwłaszcza jeśli prowadzisz intensywny tryb życia. Lekarze zalecają, aby dorosłe kobiety piły codziennie około jedenastu szklanek wody, a mężczyznom zaleca się picie ich aż ok. szesnastu. W gorące dni i w czasie uprawiania sportu liczba ta powinna być jeszcze większa, bo zapotrzebowanie na płyny wzrasta.

Jeśli jesteś aktywną osobą i żyjesz w ciągłym pędzie, być może czasem zapominasz o nawadnianiu się. A jeśli dodatkowo nie przepadasz za smakiem zwykłej wody, perspektywa wypijania aż 11-16 szklanek wody dziennie staje się zupełnie nieatrakcyjna i jeszcze trudniejsza do zrealizowania.

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób na pamiętanie o piciu wody, czy raczej szukasz smacznych alternatyw dla zwykłej wody, nie szukaj dalej. Poniżej proponujemy cztery sposoby na utrzymanie nawodnienia przez cały dzień. Te zabawne i proste metody urozmaicenia codziennej rutyny pomogą ci poczuć korzyści płynące z picia większej ilości wody.

1: Jak się nawodnić? Jedz więcej pokarmów z dużą zawartością wody

Nawadnianie to nie tylko picie wody. W dziczy wiele zwierząt, np. koale, utrzymuje nawodnienie wyłącznie dzięki diecie. Możemy się od nich wiele nauczyć!

Spożywanie różnorodnych pokarmów o wysokiej zawartości wody to łatwy (i smaczny) sposób na utrzymanie nawodnienia przez cały dzień. Owoce i warzywa należą do najlepiej nawadniających grup żywności. Takie produkty, jak arbuz, truskawki, brzoskwinie czy ananasy zdobywają pierwsze miejsca pod względem zawartości wody. Oprócz tego są smaczne, łatwe w przygotowaniu (sałatka grecka zamiast kanapki na lunch? Brzmi jak plan!) i łatwo je zabrać ze sobą, dlatego świetnie sprawdzają się u osób prowadzących aktywny tryb życia.

Spożywanie pokarmów bogatych w wodę to naprawdę dobry sposób na utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia. Jednocześnie daje dodatkowe korzyści zdrowotne związane ze zróżnicowaniem diety.

2: Jak się nie odwodnić? Zabieraj ze sobą butelkę na wodę wielokrotnego użytku

W ostatnich latach znacząco wzrosła popularność butelek na wodę wielokrotnego użytku. Nie bez powodu – posiadanie wielorazowej butelki na wodę to praktyczny i modny sposób na utrzymanie nawodnienia przez cały dzień, bez względu na to, czy jesteś w biurze, na siłowni, czy nawet w domu. Są one trwałe i można z nich korzystać niemal wszędzie – sprawdzą się na co dzień, a także podczas podróżowania, ćwiczeń fizycznych czy wędrówek. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, butelka z wodą to absolutna konieczność. SodaStream ma własną gamę butelek wielokrotnego użytku, idealnych dla użytkowników w każdym wieku, niezależnie od ich stylu życia.

Posiadanie butelki wielorazowej to również doskonały sposób na oszczędzanie. Nie tracisz pieniędzy na jednorazowe butelki, kupowane nierzadko w dużych ilościach – zwłaszcza latem.

 

Nalewanie wody gazowanej SodaStream z butelki do szklanki - zdjęcie.

 

3: Bąbelkuj z SodaStream i szukaj nowych pomysłów na picie wody

Jeśli chodzi o utrzymanie nawodnienia, jedną z największych przeszkód, z jakimi ludzie się borykają, jest brak zdrowych alternatyw dla zwykłej wody. Właśnie tutaj przydaje się twój saturator SodaStream, dający wiele korzyści zdrowotnych płynących z nawadniania. Seria gazowanych ekspresów do wody gazowanej SodaStream to łatwy i wygodny sposób na przygotowywanie gazowanej wody w domu, według własnych upodobań. Jeśli chcesz wprowadzić trochę zabawy do codziennej rutyny, dlaczego by nie dodać odrobinę bąbelków? 74% użytkowników SodaStream twierdzi, że samodzielne gazowanie wody zachęciło ich i członków ich gospodarstwa domowego do picia większej ilości wody.

Jak gazować wodę? To proste.

  • Zamontuj cylinder z gazem: w tym celu należy zdjąć tylną pokrywę ekspresu i włożyć cylinder CO2 do dedykowanego otworu oraz zamocować go za pomocą dźwigni mocującej.
  • Następnie wlej zimną wodę do butelki SodaStream do zaznaczonego maksymalnego poziomu. Możesz użyć zwykłej wody kranowej, a jeśli nie odpowiada ci jej smak, użyj wody przefiltrowanej np. w dzbanku filtrującym.
  • Teraz pora na zamontowanie butelki. Należy ją po prostu wpiąć w wyznaczonym miejscu. Jest to intuicyjne, jeśli jednak potrzebujesz wskazówki, zajrzyj do instrukcji dołączonej do zestawu.
  • I gotowe – możesz już gazować wodę. W zależności od wybranego modelu saturatora, naciśnij przycisk lub dźwignię odpowiednią liczbę razy. 1-3 przyciśnięcia to woda jedynie lekko nagazowana. 4-5 razy to woda średnio gazowana. A jeśli lubisz naprawdę mocno gazowaną wodę, zdecyduj się na 5-7 naciśnięć.

4: Jak zrobić napój gazowany w domu? Dodaj trochę smaku

Spróbuj zamienić szklankę zwykłej wody na nawadniającą wodę gazowaną z dodatkiem winogron, którą możesz stworzyć samodzielnie za pomocą SodaStream. Użyj saturatora do nasycenia wody aromatycznymi ziołami, by uzyskać smakowitą i wyrafinowaną alternatywę dla zwykłej wody. Dzięki SodaStream możesz eksperymentować i odkrywać nowe, innowacyjne sposoby utrzymania prawidłowego poziomu nawodnienia. Z różnorodnością naszych przepisów i pomysłów z pewnością znajdziesz idealny smak. Przekona nawet najbardziej niechętnych do picia wody.

 

Sprawdź pomysły na orzeźwiające domowe napoje gazowane>>

 

Woda jest nudna? Znajdź smaczną alternatywę! - infografika.

 

Najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest urozmaicenie tego obszaru codzienności. Proste sposoby na picie większej ilości wody pozwolą ci cieszyć się lepszym samopoczuciem, jednocześnie dobrze się bawiąc. Stosując bogatą w owoce, smaczną i zróżnicowaną dietę, korzystając z butelek wielokrotnego użytku oraz poszukując ciekawych alternatyw dla zwykłej wody, otwierasz sobie drzwi do zdrowszego, szczęśliwszego stylu życia.

 

*Dane konsumenckie SodaStream są oparte na ankiecie przeprowadzonej w marcu 2023 r. przez Ipsos na aktywnych użytkownikach SodaStream (na różnych rynkach).

 

Źródła:

https://familydoctor.org/hydration-why-its-so-important/

https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-guidelines-and-food-labels/water-drinks-nutrition/ -

https://www.sath.nhs.uk/wp-content/uploads/2020/12/The-Importance-of-Hydration

https://www.bupa.co.uk/newsroom/ourviews/keeping-hydrated

https://cicoa.org/10-hydrating-fruits-and-vegetables/