SodaStream – dlaczego to absolutny must have? Poznaj zalety gazowania wody w domu

 

Kobieta przygotowująca wodę gazowaną z pomarańczą i ekspres do wody gazowanej SodaStream Duo

A gdyby tak nie trzeba już było przepłacać za wodę gazowaną, dźwigać jej ciężkich zgrzewek i zaśmiecać środowiska plastikowymi butelkami? Wybierając samodzielne gazowanie wody, łatwo o tym zapomnisz! Dzięki ekspresowi SodaStream woda gazowana w domu będzie dostępna szybko i wygodnie. Poznaj najważniejsze powody, dla których warto mieć saturator.

Woda gazowana w domu. Wybierz zdrowe nawodnienie

Czy wiesz, że dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi u dorosłego zdrowego człowieka co najmniej 1,5 l?[1] Jako że pokarmy stałe zaspokajają zaledwie 20% tej dawki, jej większość powinny stanowić płyny, najlepiej woda[2].

Jej smak szybko jednak może się znudzić albo nie przypaść do gustu. Na szczęście – jak przekonują dietetycy – woda gazowana z kranu również jest zdrowym źródłem nawodnienia[3]. W odróżnieniu od swojej niegazowanej odpowiedniczki lepiej smakuje, skuteczniej orzeźwia i gasi pragnienie oraz zapewnia większe uczucie sytości[4]. Według niektórych badań może też wspomagać trawienie, przynosząc ulgę w zaparciach czy niestrawności[5].

Jeśli chcesz czerpać z tych korzyści na co dzień, nie jesteś skazany wyłącznie na wodę gazowaną w butelkach. Z SodaStream zadbasz o nawodnienie jeszcze wygodniej, bo bąbelki masz zawsze na wyciągnięcie ręki. A do tego przepis, jak zrobić wodę gazowaną, jest banalnie prosty! Po przygotowaniu napoju możesz delektować się nim w domu albo nalać do butelki i zabrać do pracy, na trening czy spacer.

Gazowana woda z kranu niejeden ma smak. Odkryj je wszystkie

A gdy nabierzesz ochoty na inny napój gazowany? Nie musisz tracić czasu i energii na zakupy. Wystarczy, że będziesz mieć zawsze syropy smakowe pod ręką. Być może uznasz, że nie zastąpią ci one oryginalnej Pepsi, ale nic bardziej mylnego! Dzięki nim samodzielnie przygotujesz nie tylko Pepsi, ale też Colę, Mirindę, 7 Up i kilka innych popularnych napojów w różnych smakach.

Niektóre z nich zawierają nawet o ⅔ mniej cukru niż kolorowe napoje w butelkach, a wybrane produkty nie mają go wcale. Używając ich, możesz przyrządzić zdrowszą wersję smakowej wody gazowanej w domu o intensywności i smaku, jakie najbardziej ci odpowiadają.

Gazowanie wody. Bąbelkuj bez wychodzenia z domu

Przyznasz, że to wygodne? Na co dzień być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale kupowanie wody w butelkach to spory wysiłek. Zaopatrując się w nią w zgrzewkach, do przeniesienia masz jednorazowo prawie 10 kg. Nawet jeśli teraz tego nie odczuwasz, po latach twój kręgosłup może ci o tym przypomnieć dokuczliwym bólem. Do tego przy każdych zakupach poświęcasz czas na wyczekiwanie w kolejkach, a później tracisz kolejne minuty na częstsze wyrzucanie śmieci.

Tymczasem, wybierając gazowanie wody za pomocą maszyny do gazowania wody Soda Stream , nie musisz nawet wychodzić z domu. Zarówno saturator, jak i nabój zamówisz przez Internet na stronie SodaStream. 

Woda gazowana z kranu to czysty zysk. Oszczędzaj! 

A gdy skończy się gaz w naboju? Wystarczy, że wymienisz go na nowy. W tym celu możesz udać się do jednego z punktów partnerskich SodaStream lub zamówić kuriera, który odbierze od ciebie pusty cylinder.

Dlatego wygodnym rozwiązaniem jest zakup dwóch lub trzech nabojów. Gdy jeden się wyczerpie, ty korzystasz z kolejnego, ciesząc się nieprzerwanym dostępem do gazowanej wody z kranu. Wymiana kosztuje ok. 50 zł. Jeden cylinder pozwala zaś na przygotowanie ok. 60 l wody. To odpowiednik aż 40 1,5-litrowych butelek PET, których łączny koszt wynosi w granicach 80 zł. Według prostej kalkulacji po 12 miesiącach masz w portfelu ponad 350 zł więcej. W dłuższej perspektywie to się opłaca!

Pij wodę gazowaną z kranu i bądź eko

Tym bardziej, że w ten sposób oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale też odpady. Czy wiesz, że stawiając na samodzielne gazowanie wody, w ciągu roku przestajesz wyrzucać około 438 plastikowych butelek i w zasadzie nie generujesz w ich zastępstwie dodatkowych śmieci? W ciągu czterech lat korzystania z tritanowej butelki ta liczba urasta do 1769 butelek PET. Ty wymieniasz zaś w tym czasie tylko jedną butelkę (tyle wynosi bowiem maksymalna żywotność butelki z Tritanu SodaStream). 

Te liczby może być trudno sobie wyobrazić, kiedy odpady szybko znikają z domu. Znacznie dłużej pozostają jednak w środowisku. Według danych GUS w Polsce w 2020 r. tylko 26,7% z nich uzyskało nowe życie. Reszta trafiła natomiast na wysypiska albo do wód i zostanie tam przez setki lat, szkodząc ekosystemom.

Jednak i recyklingowane tworzywa sztuczne nie są obojętne dla środowiska, bo ich przetworzenie wymaga sporych nakładów energii i wody. Więcej na temat przebiegu i wpływu tego procesu przeczytasz w naszym artykule: Jak wygląda recykling plastiku?  

Dlatego z butelek PET najlepiej zrezygnować całkowicie, pijąc samodzielnie przygotowaną wodę gazowaną w domu. W ten sposób nie przyczyniasz się do degradacji planety, której sprzyjają również wcześniejsze etapy życia butelek. Ich produkcja zużywa przecież nieodnawialne paliwa kopalne, energię elektryczną, a nawet – o ironio – dodatkowe litry wody. Transport wysyła natomiast do atmosfery dwutlenek węgla.

Zaaranżuj kuchnię… ze smakiem

Jak widzisz, dzięki SodaStream w łatwy sposób pozbywasz się śmieci, pomagając przy tym środowisku. W zamian otrzymujesz eleganckie urządzenie do gazowania wody w domu, którym podkreślisz nowoczesny styl swojej kuchni. Nie wymaga ono podłączenia do prądu, a do tego mieści się nawet pod szafką oraz na wąskim blacie. Możesz go więc wyeksponować w dowolnym miejscu, aby mieć do niego wygodny dostęp w każdej chwili. Występuje w kilku modelach o zróżnicowanym designie, który pasuje zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji. 

Porównanie saturatorów Soda Stream

Woda gazowana z kranu. Postaw na jakość!

Być może zastanawiasz się, czy takie gazowanie wody pozwala uzyskać napój tej samej jakości, co w butelkach. Woda z bąbelkami, którą kupujesz w sklepie, to najczęściej woda mineralna lub źródlana nasycona dwutlenkiem węgla. Czasem możesz spotkać się również z takim produktem jak woda sodowa. Co to jest? Pod tą nazwą kryje się woda sztucznie wytworzona przez człowieka, pochodząca z dowolnego źródła i wzbogacona o wodorowęglan sodu, cytrynian sodu, fosforan disodowy czy chlorek sodu. Woda sodowa a woda gazowana to zatem dwa różne napoje, choć często nazywa się je zamiennie.

Tę pierwszą mógłbyś uzyskać w domowych warunkach, dodając do kranówki sodę oczyszczoną i sok z cytryny. W efekcie otrzymasz jednak lekko kwaskowaty napój o słabym nagazowaniu. Natomiast gazowana woda z kranu nasycona wyłącznie CO2 z naboju pod wieloma względami przebija swoją mineralną czy źródlaną odpowiedniczkę z butelki. Na pierwszy rzut oka może co prawda sprawiać wrażenie gorszej jakościowo. Warto jednak zauważyć, że w wielu miastach w Polsce (np. w Gdańsku[6], Krakowie[7] czy Radomiu[8]) kranówka przewyższa składem wodę źródlaną, a nawet dorównuje mineralnej. Zawiera zdrowe dla organizmu wapń, magnez, potas, fluorki, wodorowęglany, siarczany[9]. Do tego jest wolna od szkodliwych związków, np. bisfenolu A (BPA) i mikroplastiku, które badacze znajdują w wodach butelkowanych[10].

Jak nagazować wodę? Zrób to szybko i wygodnie z SodaStream 

Pod względem tego, jak powstaje woda gazowana, woda z saturatora zasadniczo nie różni się od tej w butelce. Obie uzyskuje się w efekcie przepuszczenia dwutlenku węgla pod dużym ciśnieniem. Za pomocą SodaStream sprowadza się to zaledwie do kilku niewymagających czynności, których wykonanie zajmuje nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Jak zrobić wodę gazowaną w domu?

  1. Umieść w tylnej części ekspresu napełniony nabój SodaStream (tę czynność będziesz musiał powtórzyć dopiero, gdy z cylindra ulotnią się ostatnie bąbelki, czyli po przygotowaniu ok. 60 l wody gazowanej w domu).
  2. Zainstaluj w syfonie butelkę wypełnioną wodą do wyznaczonej granicy.
  3. Naciśnij przycisk lub pociągnij za dźwignię, aby uwolnić CO2. Czynność możesz powtórzyć nawet 7 razy dla maksymalnego wypełnienia bąbelkami.

Gdy kupujesz wodę gazowaną w butelkach, masz co prawda do wyboru produkty o różnym stopniu nagazowania. Tylko z SodaStream dopasujesz go jednak idealnie do swoich preferencji. Trzykrotne wypuszczenie bąbelków pozwoli uzyskać średnio gazowaną wodę z kranu, a siedmiokrotne – mocno gazowaną. Jest to szczególnie wygodne w rodzinie czy podczas wizyty gości, kiedy spotykają się osoby o zróżnicowanych gustach smakowych. Za pomocą ekspresu każdy może samodzielnie przygotować zawsze świeżą wodę gazowaną z kranu o intensywności, jaka mu odpowiada. 

Dla kogo SodaStream? dla amatorów wody gazowanej, dla miłośników ekologii, dla dbających o zdrowie - infografika

Delektuj się wodą gazowaną w domu bez ograniczeń 

To również znakomity bodziec do eksperymentowania, które sprawi, że gazowanie wody w domu stanie się przyjemnym rytuałem. Może ono być dla ciebie momentem zatrzymania się w codziennym biegu albo okazją do próbowania przepisów na ciekawe koktajle na bazie wody. 

Przede wszystkim z myślą o tym powstał najnowszy model SodaStream Art . Utrzymany w stylu retro zamienia wodę gazowaną z kranu w dzieło sztuki. Dodaj do niej plaster pomarańczy, listek mięty, gałązkę rozmarynu czy kawałki arbuza i odkrywaj nowe smaki. Może zaskoczysz nimi gości lub domowników? Spróbuj i ciesz się przyjemnością bąbelkowania bez ograniczeń. Smacznie, tanio i w zgodzie ze środowiskiem.

 

[1] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

[2] https://wolewode.pl/ile-wody-nalezy-pic/

[3] https://dietetycy.org.pl/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23327968/

[5] https://www.webmd.com/diet/sparkling-water-health-benefits

[6] https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Gdanska-woda-z-kranu-zdrowia-doda-W-czwartek-pijemy-pod-gdanskim-Neptunem,a,125177

[7] https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/mineraly-w-kranowce.html

[8] https://www.woda.radom.pl/index.php/woda-w-naszych-kranach-jest-zdrowsza-niz-niejedna-w-butelce

[9] https://dietetycy.org.pl/woda-dlaczego-taka-wazna/

[10] https://www.researchgate.net/publication/311342320_Bisphenol_A_in_Canned_Carbonated_Drinks_and_Plastic-Bottled_Water_from_Supermarkets