Magiczna lemoniada zmieniająca kolor

Szukasz pomysłu na napój, który będzie atrakcją na domowej imprezie lub chcesz zrobić kolorową lemoniadę dla dzieci? Nasz przepis na zmieniający kolor drink bezalkoholowy jest idealny na domówkę czy przyjęcie urodzinowe twojej pociechy. Może stanowić też ciekawe domowe doświadczenie, dzięki któremu wyjaśnisz swojemu maluchowi, jak zachodzą podstawowe reakcje chemiczne. Kto wie, może to zainspiruje dziecko do zostania naukowcem.

Podstawą magicznego napoju cytrynowego jest niebieska herbata zmieniająca kolor. Z czego ją zrobić i gdzie kupić? Parzy się ją z suszonej Klitorii Ternateńskiej (zwanej też Groszkiem Motylim). Obecnie jest ona coraz częściej dostępna w sklepach zielarskich. Łatwo zamówisz ją także przez internet. Pozostałe składniki wylistowaliśmy poniżej.

Oczywiście na smak napoju wpływa też jakość wykorzystanej wody, dlatego jak zawsze radzimy skorzystać z wody z bąbelkami z saturatora SodaStream. Dzięki urządzeniu można wybrać poziom nagazowania napoju. Zarówno dorośli, którzy zwykle preferują mocniejszy gaz, jak i dzieci, które wolą lżejsze bąbelki, będą zadowoleni.

Jak przygotować fioletową lemoniadę zmieniającą kolor


Składniki:

 • Niebieska Herbata – Klitoria Ternateńska
 • Sok z ½ cytryny
 • Sok z ¼ limonki
 • 20 ml syropu cukrowego lub 10 g cukru
 • Woda gazowana z saturatora SodaStream
 • Lód w kostkach
 • Maliny, listki mięty do dekoracji


Przygotowanie:

 1. Wrzuć 5 kwiatków Klitorii Ternateńskiej do szklanki. Zalej gorącą wodą. Gdy woda przejmie kolor kwiatów, wyciągnij je i ostudź herbatę.
 2. Wyciśnij sok z cytryny i limonki.
 3. Teraz czas nagazować wodę za pomocą saturatora SodaStream. Wlej zimną wodę do butelki (do kreski) i naciśnij – maksymalnie 7 razy dla mocnego gazu.
 4. Wrzuć lód do wysokiej szklanki (o pojemności około 300-350 ml). Dodaj sok z cytryny i limonki oraz syrop cukrowy lub cukier. Wymieszaj.
 5. Wlej wodę gazowaną mniej więcej do poziomu ¾ szklanki. Na koniec w osobnym naczyniu przygotuj magiczny składnik (czyli napar z niebieskiej herbaty). Zaprezentuj zmianę koloru lub pozwól gościom samodzielnie wykonać „doświadczenie”.


Dekoracja:
Pod wpływem kwaśnego pH soku z cytryny napar z Klitorii Ternateńskiej momentalnie zmieni kolor z niebieskiego na fioletowy. Wlewając herbatę powoli do szklanki z lemoniadą, stworzysz warstwy – na górze fioletową, na dole cytrynową. Lemoniada sama w sobie będzie więc wyglądać pięknie i magicznie. Dodatkowo możesz przyozdobić szklanki malinami i odrobiną świeżej mięty. Czerwonawy kolor owoców i zieleń listków będą ładnie kontrastować z kolorowymi warstwami napoju.


Podanie:
Podawaj w wysokich szklankach lub pokalach. 

 

 

@amadeusz_braksator Lemoniada Butterfly, która zmienia kolor Składniki: Niebieska Herbata – Klitoria Ternateńska Sok z ½ cytryny Sok z ¼ limonki 20ml syropu cukrowego lub 10g cukru Woda gazowana z saturatora SodaStream Lód w kostkach Dekoracja: Maliny, listki mięty @sodastreampolska #reklama #butterflylemonade #lemoniada #sodastream ♬ dźwięk oryginalny - Amadeusz Braksator 🍔