Jak używać SodaStream?

Żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi.

Jak bąbelkować?

Pytania ogólnobąbelkowe

Co to jest SodaStream?

SodaStream to innowacyjny ekspres do napojów gazowanych, dzięki któremu możesz w kilka sekund zmienić zwykłą wodę w gazowany, orzeźwiający napój o dowolnym smaku. SodaStream to system składający się z ekspresu, cylindra (naboju z gazem) i butelki do tworzenia wody gazowanej. Dodatkowo, do zestawu możesz dokupić jeden z naszych syropów smakowych, by stworzyć gazowany napój smakowy.

Jak zrobić najlepszy z najlepszych napój gazowany?

Dobre pytanie, bo to jedna z rzeczy, na których się znamy, dlatego cieszymy się, że pytasz. Po pierwsze, użyj ekspresu do napojów gazowanych SodaStream 🙂 By zabąbelować – użyj dobrze schłodzonej wody. Zimna woda z lodówki będzie trzymać bąbelki znacznie lepiej, niż woda bezpośrednio z kranu. Zabąbelkuj zimną wodę swoim ulubionym stylem bąbelkowania: łagodnym, średnim lub mocnym. Na koniec, dodaj syrop smakowy lub kawałek ulubionego owocka i nalej zabąbelkowanej wody do szklanki. Czujesz różnicę? 🙂

Czy mogę bąbelkować soki albo inne napoje?

Nie. Można bąbelkować tylko wodę. Bąbelkowanie soku lub innych płynów może uszkodzić ekspres albo go zanieczyścić.

Ile dni można przechowywać gotowy napój gazowany w butelce?

Przydatność do spożycia gotowego napoju gazowanego to ok. 2-3 dni. Ale nie zapominaj, że główną zaletą urządzenia SodaStream jest to, że w każdej chwili, w parę sekund możesz przygotować kolejny świeży napój.

Czy dzieci mogą pić napoje SodaStream bez ograniczeń?

Dzieci mogą pić napoje SodaStream. Nasze syropy smakowe zawierają niewielką ilość cukru, a zatem nie należy ich pić bez ograniczeń. Polecamy dzieciom także wodę gazowaną SodaStream z dodatkiem zwykłych owoców!

Czy nasyconą wodę i syropy SodaStream mogą pić osoby z alergiami pokarmowymi?

Nasze produkty są wolne od alergenów takich jak: gluten, substancji charakterystycznych dla owoców morza i skorupiaków, jajek, orzechów ziemnych, soi, mleka, orzechów, selera, gorczycy czy sezamu.

Czy mogę dodać do wody coś innego, niż syrop?

Formuła syropów SodaStream została tak opracowana, by dobrze współpracować z urządzeniem. Klienci często lubią dodawać np. sok ze świeżych owoców zamiast syropu do gazowanej wody. Można tak robić, o ile mieszanie następuje po nasyceniu wody CO2. Polecamy mieszanie w szklance lub dzbanku dla uzyskania lepszych rezultatów!

Na czym polega ekologiczność SodaStream?

SodaStream oferuje alternatywę dla konsumpcji napojów z plastikowych butelek i puszek. Jeden pełny nabój SodaStream starcza na przygotowanie około 60 litrów napojów (równowartość około 40 butelek 1,5 litrowych), a następnie jest napełniany i gotowy do ponownego użycia. 1 butelka PET w zestawie przeznaczona jest do używania przez okres 3 lat. Nie kupując w sklepie napojów w butelkach PET lub puszkach, statystyczny Polak nie wyrzuci do śmieci w tym okresie około 200 butek lub 600 puszek.

Gdzie mogę kupić i ile kosztuje zestaw SodaStream?

Ceny maszyn różnią się w zależności od modelu ekspresu. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz do sklepów partnerów handlowych – tam znajdziesz pełną ofertę.

Ekspresy

Jak bąbelkować krok po kroku?

1. Napełnij butelkę SodaStream wodą z kranu lub wodą przefiltrowaną, którą najlepiej wcześniej schłodzić w lodówce. Mała wskazówka: Jeśli masz drugi egzemplarz butelki SodaStream, trzymaj ją napełnioną wodą w lodówce, żeby zawsze mieć butelkę gotową do bąbelkowania.
2. Wkręć lub wepnij (zależnie od modelu ekspresu) butelkę SodaStream w wyznaczone miejsce. Prawidłowa pozycja butelki jest wtedy, kiedy między dnem butelki a podstawą ekspresu będzie widoczna mała przestrzeń.
3. Naciśnij przycisk bąbelkowania. Krótkie przyciśnięcia (ok. 2s) działają najlepiej. Trzy głośne przyciśnięcia dają wodę standardowo gazowaną. Dodatkowe naciśnięcia dają wodę mocniej gazowaną. Maksymalne nasycenie poznasz po charakterystycznym głośnym dźwięku, który oznacza, że nadmiar gazu wydobywa się na zewnątrz przez zawór bezpieczeństwa.
4. Odkręć lub odepnij butelkę (zależnie od modelu ekspresu) i wyjmij ją z ekspresu.
5. Dla lepszego smaku, do zabąbelkowanej wody, dodaj jeden z naszych syropów smakowych lub kawałek ulubionego owocka i zamieszaj razem.
6. Nalej sobie szklankę świeżo gazowanej wody i ciesz się bąbelkami!

Brakuje mi instrukcji manualnej.

Pobierz instrukcję użytkowania ekspresu tutaj:
Instrukcja

Jak ustawić stopień nasycenia wody gazowanej?

To bardzo proste, użyj przycisku do gazowania (naciskając ok. 2-3 sek.): 1 raz – jeśli chcesz uzyskać wodę lekko gazowaną, 2/3 razy – wodę średnio gazowaną, 3 lub więcej – wodę mocno gazowaną. Maksymalne nasycenie poznasz po charakterystycznym głośnym dźwięku – nadmiar gazu wydobywa się na zewnątrz przez zawór bezpieczeństwa. Po kilku pierwszych użyciach ekspresu z łatwością przygotujesz ulubiony napój w preferowanym bąbelkowym stylu.

Jak czyścić ekspres SodaStream?

Mycie ekspresu SodaStream jest super proste! Wystarczy użyć miękkiej, suchej szmatki i letniej wody. Nie używaj substancji ściernych ani ostrych przedmiotów. Po umyciu, wytrzyj nadmiar wody, aby podstawa była sucha. Nigdy nie zanurzaj ekspresu w wodzie ani nie czyść go w zmywarce.

Jaka jest różnica pomiędzy modelami ekspresów?

Ekspres JET to najprostszy model ekspresu SodaStream, który posiada manualny system montowania butelki na wodę – trzeba ją wkręcić. Ekspresy SPIRIT i SOURCE to bardziej stylowe i eleganckie modele, które posiadają system zatrzaskowy butelki – wystarczy ją wpiąć. Do tego SOURCE wyposażony jest również we wskaźnik nagazowania LED.

Czy ekspres posiada wbudowany filtr?

Nie, nie posiada. Ekspres służy wyłącznie do gazowania wody, którą nalewamy do butelki. Można używać wody z kranu lub wody przefiltrowanej..

Jak najlepiej wyczyścić dyszę?

Dyszę można wytrzeć ciepłą wodą i szmatką. Pamiętaj, że w ekspresie można gazować tylko wodę.

Co to jest certyfikat użytkownika? Czy jest mi on do czegoś potrzebny?

Certyfikat użytkownika zostaje dołączony do każdej maszyny. Jest licencją na użytkowanie cylindra, którą należy zachować. Znajdują się na niej istotne informacje związane z użytkowaniem maszyn oraz serwisowaniem.

Czy urządzenie SodaStream jest bezpieczne? Czy może wybuchnąć poprzez „przegazowanie”?

Spokojnie, urządzenie jest całkowicie bezpieczne. Jego konstrukcja zapewnia, że nadmiar gazu podczas nasycania wody ucieka poprzez zawór bezpieczeństwa. Moment uzyskania maksymalnego ciśnienia jest łatwo wyczuwalny – gdy dochodzimy do poziomu maksymalnego nagazowania napoju urządzenie wydaje charakterystyczny świst. Sam dwutlenek węgla nie jest gazem szkodliwym.

Jak używam ekspresu SodaStream zawsze woda pryska na całą kuchnię, dlaczego?

Przede wszystkim nie nalewaj do butelki SodaStream za dużo, ani za mało wody. Na butelce znajduje się linia określająca maksymalny poziom wody. Woda powinna być czysta i chłodna. Inne możliwe przyczyny to próba nasycenia innego napoju niż woda lub dodanie syropu do wody przed jej nasyceniem.

Czy ekspres ma gwarancję?

Szczegółowe warunki gwarancji można znaleźć na ulotce dołączonej do ekspresu. Jednak, jeżeli pojawi się usterka w ciągu 24 miesięcy od daty zakupu z powodu wadliwego wykonania lub złych surowców, naprawy dokonamy bezpłatnie. Gwarancja nie obejmuje jednak sytuacji, w których uszkodzenie nastąpiło w wyniku stosowania niedozwolonych butelek lub cylindrów.

Butelki

Które butelki mogę użyć?

Butelka CLASSIC pasuje do wszystkich trzech modeli ekspresów: Jet, Spirit, Source. Butelka FUSE pasuje do modeli Spirit i Source.

Z jakiego materiału wykonane są butelki do SodaStream?

Butelki SodaStream wykonane są z wysoce odpornego tworzywa PET, dostosowanego do kontaktu z żywnością, w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Ponadto nasze butelki nadają się do wielokrotnego użytku. Co ważne, nie zawierają BPA – szkodliwego dla zdrowia związku. 

Jak często muszę wymieniać butelki? Mają jakąś żywotność?

W trakcie trwania okresu żywotności butelki są odporne na ciśnienie 10 bar. Ze względów bezpieczeństwa żywotność butelek wynosi 3 lata – data zaznaczona na opakowaniu lub nadrukowana na butelce SodaStream.

Jak myć butelkę SodaStream? Czy mogę ją myć w zmywarce?

Użyj wody z płynem do mycia naczyń, delikatnej gąbki lub szczotki do mycia butelek. Butelek nie można myć w zmywarkach.

Co się dzieje z zużytymi butelkami SodaStream?

To zależy przede wszystkim od końcowych użytkowników. Wierzymy, że z zgodnie z zaleceniami zostaną zwrócone do recyclingu.

Ile butelek PET oszczędzam rocznie dzięki SodaStream?

1 butelka SodaStream pozwala uniknąć kupowania około 300 butelek PET w skali roku. W ciągu roku może być to nawet do 1000 butelek PET – biorąc pod uwagę zużycie statycznej polskiej rodziny 3-osobowej.

Jak mogę być pewny, że butelka SodaStream jest w odpowiedniej pozycji przed rozpoczęciem bąbelkowania?

To proste! Umieść ekspres na płaskiej, stabilnej powierzchni w pozycji stojącej. Zanim zamontujesz butelkę SodaStream, upewnij się, że uchwyt na butelkę jest wysunięty pod kątem ku górze. Jeśli nie jest, pociągnij go do siebie, aż poczujesz „klik”. Zamontuj butelkę SodaStream do uchwyty lub zatrzasku (zależnie od modelu ekspresu), kierując ją w górę i do tyłu. Uchwyt lub zatrzask będzie trzymał butelkę w pozycji pionowej, zachowując kawałek przestrzeni od podstawy ekspresu – po tym poznasz, prawidłowe umieszczenie butelki

Dlaczego nie ma szklanych butelek?

Niestety na tą chwilę nie posiadamy w asortymencie szklanych butelek, ponieważ nie posiadamy w ofercie ekspresów, które by je obsługiwały. Dotychczasową przyczyną było małe zainteresowanie klientów tego rodzaju sprzętem, niemniej w przyszłości mamy nadzieję wprowadzić szklane butelki.

Cylindry

Na ile starcza jeden cylinder?

Jeden cylinder starcza z reguły na wytworzenie około 60l wody gazowanej. Wszystko w zależności, jak dużo bąbelków się lubi.

Jaki jest koszt wymiany cylindra?

Koszt wymiany cylindra to ok. 45zł (cena rekomendowana) i można go wymienić w sieci MediaMarkt, ale również w wybranych punktach Media Expert i hipermarketach Carrefour. Znajdź najbliższy punkt wymiany cylindra SodaStream

Gdzie dostanę nowy cylinder?

Cylinder SodaStream można kupić u naszych partnerów. Znajdź najbliższy punkt wymiany cylindra SodaStream

Jak wymienić cylinder w ekspresie SodaStream?

To proste! 1. Umieść ekspres na płaskiej, stabilnej powierzchni w pozycji stojącej. 2. Zdejmij tylną obudowę. 3. Włóż cylinder do otworu, który znajduje się na spodzie i przykręć u góry w miejscu pod przyciskiem gazowania – obracając w kierunku zegara. Dociśnij na koniec, żeby upewnić się, że jest dobrze przytwierdzony. Posługuj się tylko rękami, NIE UŻYWAJ narzędzi. 4. Załóż tylną pokrywę z powrotem, aż usłyszysz „klik” 5. Wszystko gotowe do bąbelkowania! Zasmakuj i orzeźwij się bąbelkami!

Jak poznać, że cylinder jest pusty?

Jest kilka oznak, po których możesz poznać, że gaz się skończył:
1. Kiedy naciskasz przycisk bąbelkowania, nie widać żadnych bąbelków powstających w wodzie.
2. Nawet po kilku próbach przyciśnięć, dalej nie widać powstających bąbelków.
3. Zamiast „syczącego” dźwięku, słychać odgłos pustego dmuchania, kiedy próbujesz bąbelkować.
Mała-rada: Polecamy trzymać zapasowy cylinder w domu, żeby mieć go pod ręką, kiedy obecny cylinder się skończy. Wtedy wystarczy, szybko je podmienić, a następnie pójść doładować pusty do punktu nabicia gazem. W ten sposób będziesz cieszył się świeżymi bąbelkowymi drinkami bez przerwy

Czy mogę kupić nowy cylinder, nie oddając starego?

Możesz, chociaż jest to mniej opłacalne. Koszt nowego cylindra bez urządzenia to ok. 99pln. Natomiast koszt wymiany gazu w cylindrze to ok. 45pln (cena rekomendowana).

Co zrobić z zużytym cylindrem, jeśli nie chcę go dalej używać?

Pusty cylinder SodaStream można zwrócić do autoryzowanego centrum SodaStream, lub do autoryzowanego punktu SodaStream.

Dlaczego cylindry są takie drogie? Czy rzeczywiście jest to tańsze niż kupowanie butelek?

Czy korzystasz z programu wymiany cylindrów? Jeśli weźmiesz pusty cylinder do lokalnego punktu wymiany, możesz wymienić go na pełny za około 45zł. Taki cylinder może wytworzyć około 60 litrowych butelek z wodą gazowaną. W podziale na porcje daje to średnio 75 gr za 1 litr. Te ceny odnoszą się do czystej wody gazowanej, ale jeśli dodasz jeden z naszych syropów smakowych, robi się to jeszcze bardziej opłacalne! No i przede wszystkim oszczędność jest też w tym, że nie zużywasz masy plastiku!

Jak przechowywać cylinder?

Najlepiej w suchym miejscu o temperaturze pokojowej.

Co zrobić, kiedy cylinder jest pusty?

Pusty cylinder najlepiej wymienić na pełny w najbliższym miejscu, w którym dostępne są produkty SodaStream, ponosząc jedynie koszt gazu, tj. ok. 45zł (cena rekomendowana). Znajdź najbliższy punkt wymiany cylindra Sodastream

Jak sprawdzić, czy cylinder jest napełniony?

Na każdym cylindrze jest zawarta informacja o wadze pustego cylindra (oznaczenia TARA 0,7.. KG). Jeśli zważysz nowy cylinder i odejmiesz wagę pustego naboju, różnica masy gazu powinna wynosić min. 425g.

Dlaczego należy używać tylko oryginalnych cylindrów SodaStream?

Nabój z gazem CO2 wymaga regularnych testów bezpieczeństwa, które są wykonywane w fabryce przy każdym napełnianiu naboju. Tylko producent może zagwarantować 100% bezpieczeństwa podczas jego używania.

Czemu niektóre cylindry mają oznaczenia 60l a niektóre 80l? O co tu chodzi?

Na polskim rynku na ten moment dostępne są cylindry SodaStream z dwoma różnymi oznaczeniami 60l lub 80l – określające maksymalną ilość w litrach wyprodukowanego napoju gazowanego . Obydwa typy cylindrów są napełnione taką samą ilością CO2: 425g. Wskazanie możliwości wytworzenia 60l czy 80l wody gazowanej ma charakter wyłącznie informacyjny. Realna ilość w litrach wyprodukowanego napoju gazowanego SodaStream, zależy od typu urządzenia oraz od indywidualnego preferowanego nasycenia napoju = od ilości naciśnięć przycisku do gazowania w celu uzyskania preferowanego poziomu nasycenia.

Co się dzieje z zużytymi cylindrami?

Poddawane są recyclingowi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Woda

Czy mogę pić wodę z kranu? Czy woda z kranu w Polsce jest bezpieczna?

Tak, woda z kranu w Polsce – zgodnie z oświadczeniem Sanepidu – jest bezpieczna do picia i… nieraz lepsza jakościowo od tej w butelce 🙂 W ostatnich latach zmodernizowano systemy uzdatniania wody, zwłaszcza w dużych i mniejszych miastach. Jakość wody jest kontrolowana i badana zarówno przed wpuszczeniem, jak i podczas transportu siecią wodociągową.
Oczywiście jakość wody może się różnić nieco jakością i składem, w zależności od miasta.

Ale uwaga! Woda z własnych ujęć czy ze studni może zaszkodzić. Lepiej nie pić takiej wody prosto z kranu, jeśli nie mamy pewności, że ujęcie jest głębokie.
Więcej informacji: http://pijewodezkranu.org/

Jakiej wody używać?

Można używać wody z kranu, która w Polsce nadaje się do picia lub wody przefiltrowanej.

Syropy

Jak używać syropów?

1. Wybierz swój ulubiony smak syropu.
2. Zabąbelkuj świeżą, zimną wodę w ekspresie SodaStream.
3. Wstrząśnij butelką z syropem przed użyciem.
4. Przechyl butelkę SodaStream pod lekkim kątem i dodaj kilka kropelek ulubionego syropu do zabąbelkowanej wody.
5. Potrząśnij delikatnie butelką, żeby wymieszać dobrze smak.
6. Orzeźwij się bąbelkami!

Jaka jest ważność syropów SodaStream?

Ważność większości syropów wynosi 12 miesięcy. Data ważności jest zaznaczona na opakowaniu syropu.

Czy w Polsce są dostępne butelki i kapsułki z syropami?

W Polsce dostępne są butelki z syropami o pojemności 440 ml. Znajdź je w naszym sklepie lub w najbliższym punkcie wymiany cylindra SodaStream

Czemu nie mogę gazować wody po dodaniu syropu?

Jeśli nasycisz wodę, która już zawiera syrop, napój będzie się wylewał z butelki i zalewał ekspres, co może spowodować jego uszkodzenie.

Czym są słodzone syropy?

Syropy SodaStream zawierają cukier (sacharoza), fruktozę oraz niskonasycony syrop kukurydziany. Niektóre syropy słodzone są sachalozą (Splenda) oraz acesulfamem potasu. Szczegółowy skład podany jest na opakowaniu.