Czym różnią się CO2 spożywczy i techniczny? Sprawdź!

Podawanie sobie cylindrów SodaStream - tytułowa.

Saturatory SodaStream umożliwiają samodzielne przygotowanie wody gazowanej i ulubionych napojów dzięki cylindrom CO2, które można określić ich motorem napędowym. Naboje są wypełnione certyfikowanym i bezpiecznym do spożycia gazem, podczas gdy niepewne zamienniki mogą zawierać szkodliwy dla zdrowia i działania urządzenia CO2 techniczny. Czym różnią się oba te gazy i jakie znajdują zastosowanie? Sprawdź, dlaczego najlepiej korzystać wyłącznie z naszych oryginalnych cylindrów oraz jakie działania podejmujemy, żeby były bezpieczne dla Ciebie i całej rodziny! 

Gaz CO2 spożywczy a techniczny – poznaj różnice 

Dwutlenek węgla jest niezwykle ważnym dla środowiska bezbarwnym gazem występującym naturalnie i. To właśnie ten związek chemiczny wykorzystują rośliny w procesie fotosyntezy. Co więcej, CO2 wpływa także na regulację temperatury i wiele innych istotnych dla ekosystemu procesów[1]

Dwutlenek węgla jest nie tylko niezbędny do prawidłowego funkcjonowania człowieka i środowiska naturalnego, ale też szeroko wykorzystywany w licznych gałęziach przemysłu, np. branży spożywczej, medycznej, transportowej czy produkcji. 

Gaz spożywczy CO2 – jakość potwierdzona certyfikatami

Spożywczy CO2 znajduje zastosowanie w:

 • restauracjach,
 • hotelach,
 • specjalistycznych placówkach zdrowia i szpitalach,
 • przemyśle przetwórczym do osłonowania i pakowania artykułów spożywczych,
 • produkcji napojów i wód gazowanych,
 • wyszynku piwa,
 • produkcji – jako dodatek do żywności,
 • mobilnych punktach gastronomicznych, takich jak food trucki, grille czy podczas cateringów eventowych,
 • transporcie i dostawach, głównie produktów spożywczych, w formie suchego lodu. 

W związku z tak szerokim i newralgicznym zastosowaniem, aby był bezpieczny dla zdrowia, jego wytwarzanie podlega specjalnym procedurom oraz wymogom. Najlepiej, aby charakteryzował się czystością na poziomie 99,99% (tzw. food grade)[2]. Firmy sprzedające gaz spożywczy producentom napojów oraz jednostkom służby zdrowia muszą wykazać się odpowiednimi certyfikatami. W przypadku CO2 dotyczą nie tylko jakości samego gazu, ale też pojemników i procedur napełniania butli, która musi być zgodna z ISO 9001 i TUV[3].

Dwutlenek węgla do zastosowań spożywczych i medycznych są gazami o bardzo wysokiej czystości, co odróżnia je od technicznego CO2. Choć to pewnego rodzaju uproszczenie, ponieważ ten spożywczy wpisuje się pod pewnymi względami w definicję gazów technicznych. Różnią się sposobem produkcji, napełniania i pojemności butli. Techniczny jest dostępny w większych butlach, które są trudniejszych w transporcie – w przeciwieństwie do spożywczego. 

Techniczny gaz CO2 – gdzie można go stosować? 

Gazy techniczne mają bardzo szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Zarówno te czyste, jak i przygotowane mieszanki są wykorzystywane w licznych procesach technologicznych. Można je podzielić na kilka kategorii:

 • omówione już, gazy spożywcze,
 • gazy ciekłe,
 • gazy palne do podtrzymywania płomienia w procesach przemysłowych,
 • gazy palne, które dostarczają ciepło oraz służą do obróbki termicznej w gastronomii i naszych domach,
 • gazy sprężone, wykorzystywane w przemyśle oraz branży usługowej. 

Wśród tych najważniejszych, możemy wyróżnić właśnie dwutlenek węgla, stosowany np. w chłodnictwie do utrzymywania niskich temperatur oraz gaśnicach przeciwpożarowych.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o nabojach ze spożywczym gazem CO2, aby bezpiecznie przygotować w domu wodę gazowaną i ulubione napoje! 

 

Czy wiesz, że… Cylindry CO2 SodaStream są wypełnione najczystszym dwutlenkiem węgla firmy Linde BIOGON® C, produkowanym specjalnie dla branży spożywczej. Certyfikat potwierdza najwyższą czystość gazu oraz bezpieczeństwo jego spożycia - infografika.

Dlaczego jakość spożywczego CO2 jest tak ważna – czyli skąd się biorą ekobąbelki w Twoim saturatorze?

Aby samodzielnie zrobić wodę gazowaną i pełne orzeźwiających bąbelków napoje dla całej rodziny, konieczne jest wykorzystanie w saturatorze SodaStream naboju z gazem. Jako rynkowy lider w produkcji tych urządzeń oraz technologiczny prekursor branży, pierwsi wprowadziliśmy na rynek przełomowe aluminiowe cylindry CO2 wielokrotnego użytku

Mają formę wąskiej butli i składają się z korpusu, wykonanego z lekkiego aluminium, oraz szczelnego mosiężnego zaworu. Są wypełnione spożywczym sprężonym dwutlenkiem węgla, który jest w pełni bezpieczny do spożycia. Gaz używany do uzupełniania nabojów jest certyfikowany, a każda wykorzystywana butla dokładnie testowana pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń. Wszystkie nasze cylindry przechodzą potrójny system kontroli jakości, który obejmuje:

 • czyszczenie w specjalistycznym procesie,
 • napełniane najwyższej jakości gazem CO2 do napojów,
 • uszczelnianie osłonami bezpieczeństwa. 

Naboje SodaStream – bezpieczne korzystanie i przechowywanie

Bezpieczeństwo domowego stosowania nabojów z CO2 jest dla nas priorytetową kwestią. Dlatego nie tylko legitymizujemy się niezbędnymi certyfikatami, ale też przestrzegamy znacznie wyższych standardów niż te, wymagane przez organizacje branżowe. Każdy nabój jest drobiazgowo sprawdzany pod kątem uszkodzeń i szczelności przed ponownym wykorzystaniem w naszych profesjonalnych zakładach napełniania na całym świecie, czym zyskaliśmy uznanie wiodących, międzynarodowych organów regulacyjnych.

Nasze naboje CO2 są nie tylko całkowicie bezpieczne w codziennym użytkowaniu, ale też w przechowywaniuWarto jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Naboje przechowuj:

 • w miejscu, gdzie nie dociera światło słoneczne,
 • z dala od działania wysokiej temperatury i źródeł ciepła, np. piekarnika, pieca lub kominka,
 • w chłodnym i suchym otoczeniu,
 • unikając małych, zamkniętych i ciepłych przestrzeni (np. bagażnika samochodu).

Cylindry CO2 można nazwać sercem saturatora, ponieważ dzięki nim możesz błyskawicznie i komfortowo zmienić zwykłą wodę w gazowaną – w trosce o środowisko naturalne, domowy budżet oraz prawidłowe nawodnienie organizmu, a także cieszyć się świeżymi bąbelkami ulubionych napojów z bogatą ofertą koncentratów smakowych – bez kupowania, dźwigania i wyrzucania jednorazowych plastikowych butelek. A jak powszechnie wiadomo, to właśnie o serce trzeba szczególnie dbać… Dlatego tak ważne jest, aby wybierać tylko oryginalne naboje!

Przekonaj się, dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne dla jego zdrowego funkcjonowania! 

Niebezpieczeństwa i zagrożenia wynikające ze stosowania zamienników cylindrów CO2 

Samodzielne gazowanie wody w domu staje się coraz bardziej popularne, co jest niezwykle dobrą informacją, która wskazuje na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów oraz stanowi wyraz podjęcia odpowiedzialności za przyszłość naszej planety i docenienia ogromnej wartości wody.

Sprawdź, jak bardzo Polska pustynnieje i poznaj raport specjalistów SodaStream nt. skali i konsekwencji tego zjawiska.

Wiąże się z tym jednak duże zagrożenie. Możemy zaobserwować znaczący wzrost rynku zamienników cylindrów CO2 oraz powstawanie licznych miejsc, które oferują napełnianie butli gazem w niekontrolowanych, często chałupniczych warunkach, w których czystość gazu nie ma znaczenia, a uzupełnianie jest przeprowadzane bez zachowania odpowiednich procedur.

Korzystanie z nich jest powiązane z ogromnym ryzykiem uszkodzenia saturatora i – co gorsza – może być niebezpieczne dla zdrowia Twojego i całej rodziny. Niepewne zamienniki mogą być wypełnione właśnie technicznym CO2, który – jak już wiemy – nie powinien być wykorzystywany w produkcji napojów. Co więcej, korzystając z takich cylindrów powstaje także problem z wydajnością nasycania wody, bowiem gaz szybciej się ulatnia, co powoduje, że przygotujesz mniej litrów wody, niż w przypadku oryginalnego produktu – nawet o 2/3! W trosce o bezpieczeństwo naszych bąbelkowych ekorewolucjonistów, nie zalecamy ich wyboru ani nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za użycie produktów jakiejkolwiek innej firmy, które mogą uszkodzić saturator do wody gazowanej. Gwarancja urządzenia nie obejmuje usterek spowodowanych korzystaniem z cylindrów nieoryginalnych lub napełnianych w nieautoryzowanych punktach.

Dlaczego nie warto stosować zamienników cylindrów CO2? - infografika.

 

Jak szybko i pewnie wymienić nabój CO2 w swoim saturaturze? 

Nie ma więc sensu i potrzeby ryzykować, tym bardziej, że wymiana cylindra CO2 SodaStream przebiega szybko, komfortowo w jednym z setek punktów sprzedaży detalicznej, znajdujących się w całej Polsce, np. sieciach Media Expert, Carrefour, E’Leclerc czy Media Markt.

Wystarczy udać się do najbliższego, zostawić w nim zużyty cylinder i odebrać pełny nabój jedynie za cenę gazu.

Lub bez wychodzenia z domu:

poprzez naszą stronę internetową w trzech prostych krokach: 

 1. Złóż zamówienie na cylinder on-line na stronie SodaStream.
 2. Poczekaj na kuriera.
 3. W momencie odbioru przesyłki spakuj zużyty napój do tego samego pudełka. 

Wymiana nabojów w punkcie partnerskim lub on-line przez naszą stronę daje gwarancję, że przechodzą one szczegółową kontrolę – są dokładnie opróżniane, testowane i czyszczone przed ponownym nabiciem a – produkowane zgodnie z rygorystycznymi normami – zapewniają pełne bezpieczeństwo obsługi i przechowywania.

Wybór ekspresu do gazowania wody i codzienne korzystanie z tego urządzenia to znaczący krok w walce z jednorazowym plastikiem, który jest ogromnie szkodliwy dla środowiska naturalnego oraz wodnych i lądowych stworzeń. Jednak podejmując tak ważną ekomisję, warto pamiętać też o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych.

[1] https://airly.org/pl/czy-dwutlenek-wegla-jest-szkodliwy-i-jak-mierzyc-jego-zawartosc-w-powietrzu/

[2] https://www.co2meter.com/blogs/news/co2-purity-grade-charts

[3] Tamże.