Rzeczy z recyklingu – 10 domowych pomysłów

Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz małymi krokami przyczynić się do lepszej ochrony środowiska? Dowiedz się, co można poddawać recyklingowi i dlaczego warto się nim zainteresować. Podpowiadamy, co można zrobić z plastiku i jak zachęcić dzieci do eko nawyków. Sprawdź 10 pomysłów na ciekawe rzeczy z recyklingu.

 

 ponowne użycie plastikowych butelek do hodowania roślin - zdjęcie

Rzeczy z recyklingu – 10 domowych pomysłów

 

Drobne kroki w stronę ekologicznych nawyków u każdego z nas mogą okazać się bardzo znaczące, jeśli połączymy siły. Dlatego poznanie zasad recyklingu i upcyklingu jest tak ważne, aby ograniczyć zużycie zasobów Ziemi oraz ilość odpadów, jakie zaśmiecają naszą planetę. Podpowiadamy pomysły na ciekawe rzeczy z recyklingu, które możesz zrobić, aby mniej wyrzucać i kupować. Niektóre z nich mogą też zachęcić przyszłe pokolenie do recyklingu. Sprawdź, co można zrobić z plastiku i innych przedmiotów, które do tej pory były przez ciebie wyrzucane.

 

Recykling plastiku w domu i prawidłowe segregowanie odpadów – dlaczego warto?

 

Czym właściwie jest recykling, o którym od wielu lat mówi się coraz więcej m.in. przy okazji zachęcania wszystkich do jeszcze dokładniejszej i prawidłowej segregacji śmieci? Definicję znajdziemy w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. z 2022 r. poz. 699, z późn. zm.). Według niej polega on na przetwarzaniu odpadów na produkty, materiały lub substancje do ponownego wykorzystania w pierwotnym celu lub innym. Okazuje się więc, że możemy nadawać drugie życie niektórym już wytworzonym wcześniej rzeczom. Wystarczy nieco kreatywności oraz chęci dokonania pozornie niewielkich zmian w stylu less waste i zero waste.

Na większą skalę dokonują tego różnego rodzaju przedsiębiorstwa i firmy. Swoją cegiełkę do tego typu działalności dokłada również SodaStream, wykorzystując co najmniej 85% materiałów z recyklingu przy tworzeniu opakowań do saturatorów na wodę gazowaną. Używanie ekspresów do nasycania wody CO2 oraz naszych wielorazowych butelek z tritanu lub szkła to droga do zmniejszenia liczby produkowanych jednorazowych butelek z plastiku. W 2022 roku SodaStream przyczyniło się do redukcji 5 miliardów jednorazowych butelek plastikowych. Taka liczba wystarczyłaby, aby opleść naszą planetę 25 razy!

Dlaczego warto zainteresować się recyklingiem i upcyklingiem (przetwarzanie, w wyniku którego powstają surowce o wyższej wartości, np., meble z drewnianych palet, oryginalne ubrania z tych używanych jakie tworzy np. Jacob Buczyński, torby z dętek rowerowych czy sakwy rowerowe z banerów reklamowych)? Przerabiając i ponownie wykorzystując rzeczy, które trafiłyby do śmietnika, możesz znacznie zmniejszyć ilość odpadów, ale też przyczynić się do oszczędzania zasobów Ziemi. Rzeczy z recyklingu mogą zastąpić te kupione (nowe, potrzebujące wody, energii i surowców do wyprodukowania). W ten sposób oszczędzasz więc też pieniądze.

Dowiedz się więcej o idei recyklingu>>

 

 Co można poddać recyklingowi? infografika

 

Rzeczy użytkowe z recyklingu – co można zrobić z plastiku? Pomysły na upcykling

 

Plastik jest materiałem trwałym i dobrze poddającym się modelowaniu oraz ponownemu przetwarzaniu. Jednak nie można tego robić w nieskończoność. Butelkę plastikową można poddać recyklingowi maksymalnie 8 razy. Dlatego chociaż plastik wykorzystywany jest na szeroką skalę i towarzyszy nam od lat każdego dnia, powinien być ograniczany w produkcji. Warto wiedzieć, że zwykła plastikowa butelka ulubionego napoju, którą po chwili wyrzucimy do kosza, będzie zalegać na naszej planecie przez około 400 lat. Podobnie sprawa wygląda z torbami na zakupy wykonanymi z polietylenu, opakowaniami czy zabawkami z tego surowca. Dlatego warto zainteresować się nie tylko ideą recyklingu, ale też upcyklingu. Jakie fajne rzeczy możemy zrobić z plastiku, by nadać mu drugie życie domowymi sposobami?

 

Kolczyki z plastikowych butelek i opakowań

 

 Kobieta z kolczykiem zrobionym z butelki w kształcie kwiatka - zdjęcie.

 

Z butelek PET i plastikowych opakowań, które nadają się do cięcia nożyczkami i często mają ładne, intensywne kolory, można zrobić kolczyki lub innego rodzaju oryginalne ozdoby. Potrzebne będą bigle lub sztyfty ze stali szlachetnej oraz odrobina kreatywności podczas wycinania fantazyjnych kształtów czy formowania kwiatów z giętkiego plastiku. Przyda się także klej. Można wykorzystać koraliki i bigle z zepsutych kolczyków.

 

Abażur z plastikowych łyżeczek

 

 Lampka nocna przy łóżku zrobiona z plastikowych łyżeczek  - zdjęcie.

 

Jeśli mamy dużo plastikowych łyżeczek, których już nie używamy, możemy zrobić z nich abażur w nowoczesnym stylu skandynawskim. Potrzebne będą jeszcze: nożyk do cięcia plastiku, klej na gorąco, żarówka LED na kablu (podstawa lampy), duży baniak plastikowy po wodzie. Pierwszym krokiem jest obcięcie uchwytów od łyżeczek i pozostawienie tylko wypukłej części. Następnie trzeba odciąć dno baniaka i zaczynając od tego miejsca, przyklejać kolejno łyżeczki tak, aby ładnie na siebie nachodziły. Gotowy abażur wystarczy zamontować na podstawie lampy.

 

Organizery z plastikowych opakowań

 

 Kubeczek na szczoteczki owinięty sznurkiem  - zdjęcie.

 

Często produkty spożywcze zapakowane są w opakowania, które są wykonane z dobrej jakości, grubszego plastiku. Można je wykorzystać jako organizery, np. kuchenne lub na zabawki w pokoju dziecka. Dobrze sprawdzą się także zakręcane pojemniki po wykorzystanych kosmetykach. Możesz zrobić z nich pudełka na guziki, igły czy inne drobiazgi. Aby wyglądały lepiej, zdejmij naklejki i zrób podpisy na wieczkach. Jeśli nie prezentują się zbyt ładnie, możesz je owinąć kolorowym sznurkiem (będą dobrze wyglądać w przestrzeni boho) lub pomalować.

 

 

Karmnik z butelki

 

 Karmnik dla ptaków zrobiony z butelki i łyżki drewnianej  - zdjęcie.

 

Jeśli zamiast odstraszać ptaki, chcemy je zwabiać do naszego ogrodu i karmić, możemy wykorzystać plastikową butelkę do zrobienia prostego karmnika. Wystarczy zrobić w niej otwory tak, by móc wsunąć drewnianą łyżkę. Będzie to podpórka, z której chętnie skorzystają ptaki. Szersza część stanie się także rodzajem „talerza”, na który wysypywać się będzie ziarno z butelki.

 

Miniaturowa szklarnia z baniaka na wodę

 

 Obcięta butelka nasadzona na sadzonkę rośliny  - zdjęcie.

Pusty plastikowy baniak na wodę, któremu odetniemy dno, może stać się mini szklarnią dla sadzonek w ogrodzie. Wystarczy osłonić nim wybraną roślinkę, by zwiększyć temperaturę i wilgotność (można ją regulować przy pomocy zakrętki).

Dowiedz się, jak wygląda recykling plastiku>>

 

Rzeczy z recyklingu dla dzieci – nauka ekologii przez zabawę

 

Recykling to doskonały sposób na nudę i naukę przez zabawę dla dzieci w każdym wieku. Zarówno maluchy, jak i starszaki chętnie wykonają coś z niczego, by zyskać nową zabawkę lub ciekawe zajęcie. Jakie ciekawe rzeczy z recyklingu można zrobić całą rodziną?

 

Doniczki z plastikowych butelek na pierwsze uprawy

 

 Doniczka z obciętej butelki  - zdjęcie.

Plastikowe pojemniki i butelki z obciętą szyjką lub zrobionym szerokim otworem na boku mogą stać się prostą doniczką na uprawy, np. fasoli lub rzeżuchy. Wystarczy napełnić je ziemią, a później podlewać i obserwować cykl wzrostu.

 

 

Zwierzątka i zabawki z butelek

 

 Zabawka w kształcie żółwia zrobiona z butelki  - zdjęcie.

Pocięte butelki można wykorzystać do zrobienia zwierzątek, statku, toru przeszkód dla piłki lub kulki czy trasy wyścigowej dla autek. Wystarczy trochę kreatywności, kleju lub taśmy klejącej (często przydaje się też ta dwustronna), by zamienić odpady w elementy konstrukcyjne dla małych budowniczych.

 

Edukacyjna paleta do malowania z kolorowych korków

 

 Paleta na pompony zrobiona z korków od butelek - zdjęcie.

Jeśli mamy w domu małego artystę lub malarkę, przyda się paleta z prawdziwego zdarzenia. Do jej wykonania warto wykorzystać kolorowe nakrętki. Z kartonu trzeba wyciąć kształt palety malarskiej, nie zapominając o otworze, który będzie uchwytem. Następnie wystarczy przykleić nakrętki. Dobrze, aby miały one kolory odpowiadające używanym farbom. W ten sposób dziecko będzie mogło nauczyć się sortowania i określania barw. Do takiej palety można będzie nie tylko wyciskać farby, ale też wkładać koraliki (np. przy pomocy dużej pęsety).

 

Nauka liczenia lub kolorów przy pomocy plastikowych korków

 

 Liczydło dla dzieci zrobione z korków od butelek  - zdjęcie.

 

Kolorowe korki od butelek plastikowych możesz wykorzystać także do zabaw edukacyjnych. Pierwsza z nich uczy liczenia. Potrzebujesz kawałka sztywnego kartonu, dobrego kleju lub taśmy dwustronnej i flamastra oraz pomponów. W rzędach przyklej kolejno jeden, dwa, trzy, cztery, pięć korków (aż do dziesięciu), a obok napisz cyfry od 1 do 10. Maluch będzie musiał umieścić pompony w korkach, jednocześnie licząc.

Jeśli masz kolorowe korki, możesz przykleić je na karton i poprosić dziecko o dopasowanie pomponów w tym samym kolorze. Starsze dzieci mogą robić to przy pomocy drewnianej pęsety lub pałeczek. To dodatkowy trening sprawności.

Podoba ci się idea recyklingu? Poznaj też zasady zero waste>>