Co najlepiej nawadnia organizm?

Uśmiechnięty mężczyzna trzymający szklankę wody gazowanej - tytułowa.

Według badań Institute of Medicine of the National Academy, przeciętnie dorosła kobieta powinna spożywać 2,2 litra wody dziennie (ok. 9 szklanek o pojemności 250 ml), a mężczyzna – około 3 litrów (ok. 12 szklanek)[1]. Wydaje się to sporo, ale jest to niezbędna ilość płynów zapewniająca pełne zdrowie organizmu. A co najlepiej nawadnia organizm? Czy jest to wyłącznie woda? 

Dlaczego warto nawadniać organizm?

Stałe nawadnianie organizmu jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania. Ciało traci wodę w wielu procesach – metabolizmu, oddychania czy detoksykacji. Cenna wilgoć ucieka z organizmu również wraz z potem, szczególnie podczas wysiłku fizycznego, upalnych dni bądź gorączki.

Woda stanowi średnio około 60% masy osoby dorosłej, jej zapas musi być stale uzupełniany. Organizm zwykle sygnalizuje o jej Codzienne nawadnianie ciała jest ważne, ponieważ woda między innymi:

  • wspomaga trawienie,
  • zmniejsza ryzyko przegrzania organizmu,
  • dba o nawilżenie tkanek, chrząstek i stawów,
  • zapewnia skórze miękkość,
  • reguluje metabolizm komórkowy,
  • pomaga w transporcie składników odżywczych i usuwaniu toksyn[3]. 

W badaniu opublikowanym w styczniu 2023 roku w czasopiśmie eBioMedicine przez National of Health stwierdzono, że osoby dbające codziennie o prawidłowe nawodnienie organizmu są mniej narażone na rozwój chorób przewlekłych, w tym serca i płuc, i średnio cieszą się dłuższym życiem niż osoby, które nie przyjmują optymalnych ilości płynów[4].
Właściwe nawodnienie organizmu może także zmniejszać ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych czy występowania infekcji pęcherza u osób z takimi skłonnościami[5].

 Dlaczego warto pić wodę? - infografika.

Ile wody dziennie powinniśmy pić?

Ilość dziennego spożycia wody (płynów) jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od stylu życia, płci, wieku, klimatu czy ogólnego stanu organizmu (organizm gorączkujący potrzebuje dużo większej ilości płynów niż zdrowy).

Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna przyjmować minimum (!) 1,5-2 litry płynów dziennie. Jednak optymalna dawka dla kobiet to 2,2 litra dziennie, dla mężczyzn – 3 litry dziennie. Osoby bardziej aktywne lub żyjące w cieplejszym klimacie (bądź w czasie wakacji) powinny spożywać jeszcze większe ilości płynów. Starajmy się każdego dnia spożywać minimum 7-8 szklanek wody (1,5-2 litry). Płyny organizm przyjmuje również wraz z posiłkami – w postaci zup, sosów, owoców czy warzyw (przeważnie pokarmy bogate w wodę w naszej codziennej diecie stanowią 20% jej zapotrzebowania)[6].

też wsłuchiwać w swój organizm i gasić pragnienie, gdy tylko je poczujesz. Twoje ciało zasygnalizuje ci każdy niedobór wody. Odwodnienie organizmu może objawiać się zmęczeniem, uczuciem senności, a nawet zwiększoną drażliwością czy nerwowością. Pragnienie pojawia się nie tylko przez sygnał fizjologiczny, lecz także behawioralny. Na przykład najchętniej pijemy wodę i inne napoje, będąc w towarzystwie[7]. 

Co najlepiej nawadnia organizm? Czy jest to woda?

Woda doskonale nawadnia, a przy tym jest powszechnie dostępna (kranówkę można bez obaw pić, o czym piszemy w naszym artykule „Czy można pić wodę z kranu?”) i niekaloryczna. Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej nawadnia organizm, możesz za odpowiedź uznać właśnie wodę, o ile mowa o standardowej potrzebie nawodnienia.

Czy jest coś, co nawadnia lepiej niż woda? W przypadku, gdy organizm potrzebuje jednocześnie uzupełnienia minerałów, szybciej i skuteczniej nawodni połączenie wody i elektrolitów. Dobrym wsparciem dla osób aktywnych fizycznie są również napoje izotoniczne.

Aby dbać o optymalne dzienne przyjmowanie płynów, można spożywać również inne napoje. Jednak to woda jest najzdrowszą i najmniej kaloryczną opcją, zarówno niegazowana, jak i gazowana. Mleko czy soki warzywne lub owocowe również dobrze nawadniają organizm i dostarczają składników odżywczych, jednak zawierają one cukry własne lub dodane. Bywają więc kaloryczne i warto je pić z umiarem. 

Dlaczego woda z kranu to najlepsza opcja nawadniania organizmu?

Woda z kranu to najlepszy wybór zarówno pod względem ekonomicznym, ekologicznym, zdrowotnym, jak i oszczędności czasu. 

Ekonomicznym, ponieważ jest tańsza niż woda butelkowana czy napoje w butelce (przeważnie, w zależności od miejsca zamieszkania, koszt litra kranówki to około 1 grosz). Picie kranówki pozwala rocznie na oszczędzenie nawet kilkuset złotych, jeśli rezygnujemy z wersji butelkowanej.

Ekologicznym, ponieważ spożywanie jej redukuje generowanie odpadów. Polacy wyrzucają ponad 110 tysięcy ton butelek PET rocznie! A ograniczenie zużycia butelek oznacza również redukcję zużycia ropy naftowej, która jest wykorzystywana w procesie produkcji tworzyw sztucznych. To także oszczędność naturalnych zasobów wodnych ziemi. Produkcja półlitrowej butelki wody pochłania (m.in. rafinacja i wydmuchiwanie butelki)[8]. Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj nasz raport o stanie wody w Polsce.

Picie wody z kranu to także oszczędność czasu – przez to, że mamy ją w domu pod dostatkiem, nie musimy tracić cennych minut na stanie w kolejce w sklepie i noszenie ciężkich zgrzewek. Nie musimy się też stale pamiętać o zakupach w przypadku kończących się zapasów wody butelkowanej. 

Woda gazowana, czyli co najlepiej nawadnia organizm

Wielbiciele bąbelków w wodzie nie muszą rezygnować z kranówki. Woda gazowana, uzyskana za pomocą saturatora SodaStream, równie dobrze nawadnia organizm, co woda niegazowana.

Często nawet chętniej po nią sięgamy, ponieważ przez nasycenie dwutlenkiem węgla (to on odpowiada za musujące bąbelki) wydaje nam się przyjemniejsza w smaku i lepiej orzeźwia. Dlatego też bywa, że z większym entuzjazmem wypijamy więcej wody gazowanej niż tej bez bąbelków.

Woda nasycona CO2 może też pozostawiać uczucie sytości, a także wspomagać trawienie i być wsparciem w problemach z zaparciami lub niestrawnością[9]. Będzie więc również dobrym wyborem w przypadku osób dbających o linię. 

Jak pić wodę, gdy nie przepadamy za jej smakiem?

Jeżeli trudno ci przekonać się do neutralnej w smaku wody przez wzgląd na przyzwyczajenia smakowe, możesz zacząć od wprowadzania zmian małymi krokami. Nasyć wodę orzeźwiającymi bąbelkami i dodaj do niej odrobinę syropu.

Dzięki saturatorowi SodaStream i koncentratom przemienisz wodę z kranu w musujący i orzeźwiający napój. Co powiesz na smak ulubionej Lipton IceTea? Teraz w domowym zaciszu możesz skosztować orzeźwienia w postaci gazowanej herbaty. Do grona syropów wzbogacających wodę gazowaną z ekspresu SodaStream dołączyły dwa nowe smaki – Lipton IceTea Lemon i Lipton IceTea Green Tea. Za ich pomocą uzyskasz smak kultowego napoju Lipton, z odrobiną musujących bąbelków. Możesz decydować o intensywności aromatu – wszystko zależy od tego, jaką ilość syropu wlejesz do butelki SodaStream z wodą gazowaną (porcja to ok. 13 ml koncentratu).

Aby zadbać o nawodnienie organizmu, wzbogacając wodę smakami ulubionych napojów, sięgnij też po inne syropy. Dzięki nim i saturatorowi SodaStream możesz każdego dnia kreować inny napój gazowany o intensywności nagazowania i smaku dokładnie takich, jakich pragniesz. 

[1] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/water/
[2] https://www.gov.pl/web/psse-aleksandrow-kujawski/potega-wody2
[3] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/water/
[4] https://www.thelancet.com/journals/ebiom/article/PIIS2352-3964(22)00586-2/fulltext
[5] https://health.usnews.com/wellness/food/articles/how-much-water-should-i-drink-in-a-day
[6] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/water/
[7] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/water/
[8] https://sodastream.pl/blogs/explore/czy-polska-pustynnieje-tak-czy-grozi-nam-brak-wody
[9] https://www.webmd.com/diet/sparkling-water-health-benefits