Czy saturator do wody gazowanej SodaStream jest ekologiczny?

Saturator do wody gazowanej SodaStream

Życie na Ziemi pojawiło się niemal 4 miliardy lat temu. Choć historia ludzkości jest znacznie krótsza, to właśnie nasz gatunek stał się dla tej planety największym zagrożeniem. Olbrzymia ilość odpadów, eksploatacja zasobów naturalnych i szkodliwe związki uwalniane do atmosfery są obecnie naszymi głównymi problemami. Co możemy zrobić, by cofnąć wyrządzone przez nas szkody i zatroszczyć się o nasz wspólny dom?

Less waste – dlaczego warto?

Świadomość naszych rodaków dotycząca ekologii stale rośnie. Już połowa z nas dostrzega największe problemy dotyczące współczesności. Według badań przeprowadzonych dla Ministerstwa Środowiska i Klimatu to właśnie zanieczyszczenie naszej planety plasuje się na pierwszym miejscu wyzwań naszych czasów. Powietrze pełne toksycznych substancji, olbrzymie ilości nieprzetwarzanych odpadów i coraz gorsza jakość wody zaczynają być widoczne gołym okiem[1]. Aby wspomóc naszą planetę, potrzebne są działania systemowe. Czy my, jako konsumenci, także możemy zrobić coś dobrego dla naszego środowiska?

 

Zero waste i less waste 

Odpowiedzią na pytanie o proekologiczne działania jednostki może być ruch zero waste albo jego mniej restrykcyjna wersja – less waste.

Zero waste to styl życia, który uważany jest za etyczny, ekonomiczny, skuteczny i wizjonerski[2]. Autorką tego trendu jest Bea Johnson, która w swojej książce „Zero waste home” zawarła kilka prostych zasad pozwalających żyć bardziej eko każdego dnia. Dzięki nim odpady produkowane co roku przez jej rodzinę bez problemu mieszczą się w jednym, litrowym słoiku.

Więcej informacji o zero waste podczas zakupów znajdziesz  

Zasada 5R – zero waste w praktyce - infografika

Ślad węglowy – czy urządzenie do gazowania wody może być eko?

Wielorazowość to hasło, o którym powinniśmy pamiętać każdego dnia. Jako konsumenci dokonujemy codziennie wielu wyborów, które mogą przyczyniać się do wyniszczania naszej planety bądź wręcz przeciwnie – działać na jej korzyść.

Jakie produkty jednorazowe możesz wymienić na te wielokrotnego użytku?

 • maszynki do golenia – te z wymiennymi żyletkami są równie skuteczne,
 • folia przezroczysta – do pakowania kanapek używaj woskowijek, czyli fragmentów materiału nasączonych pszczelim woskiem,
 • torebki foliowe – na zakupy zawsze bierz torby wielorazowe wykonane z naturalnych materiałów, które nie szkodzą planecie,
 • styropianowe pojemniki na żywność – jedzenie pakuj do wielorazowych lunchboxów i termosów,
 • kubki na kawę i herbatę – zawsze miej przy sobie wielorazowy kubek i proś o jego napełnienie, zamiast korzystać z jednorazówek,
 • butelki na wodę i inne napoje – tritanowe i szklane butelki wielorazowe są znacznie zdrowsze dla ciebie i bezpieczniejsze dla naszej planety.

 

SodaStream to firma, której ekologia naprawdę leży na sercu. Syfon na wodę gazowaną  naszej marki pozwala na rezygnację z jednorazowych butelek. Korzystając z saturatora przez cztery lata, oszczędzisz naszej planecie aż 1769 plastikowych butelek jednorazowych! To naprawdę imponująca liczba.

Kiedy zużyjesz cały nabój z gazem, możesz wymienić go na nowy, oddając pusty. Dzięki temu cylinder może zostać użyty ponownie, a ty zapłacisz jedynie za gaz. Kurier odbierze stary nabój i dostarczy nowy wprost pod twoje drzwi.

 

Cylindry SodaStream są:

 • bezpieczne – nad ich jakością czuwa cały sztab specjalistów,
 • wytrzymałe – wykonano je ze stopu aluminium i mosiądzu,
 • idealnie dopasowane – zawory zostały zaprojektowane tak, by idealnie pasowały do twojego saturatora,
 • wydajne – starczają nawet na 1,5 miesiąca użytkowania*,
 • niepowtarzalne – SodaStream jest jedynym producentem tego typu cylindrów na świecie,
 • ekologiczne – po opróżnieniu przez konsumenta są odbierane, sterylizowane, kontrolowane pod względem bezpieczeństwa i ponownie napełniane.

*W zależności od stopnia nagazowania wody i modelu urządzenia.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o cylindrach SodaStream

 

SodaStream i Carbon Trust – w trosce o naturę

Czym jest ślad węglowy? To ilość dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, które emitowane są do atmosfery przez daną osobę, organizację czy produkcję i transport konkretnych towarów. Unia Europejska wyznaczyła cel, by do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną[3]. Dzięki jednostkom i organizacjom, które działają na rzecz zmniejszenia swojego śladu węglowego, mamy szansę na sukces.

Marka SodaStream nawiązała współpracę z organizacją zajmującą się działaniami proekologicznymi Carbon Trust. Jej specjaliści dokładnie przeanalizowali proces produkcji oraz transportu saturatorów i akcesoriów, by znaleźć rozwiązania jeszcze bardziej sprzyjające dbaniu o środowisko naturalne.

SodaStream Carbon Trust

Do czego zobowiązuje się SodaStream?

 1. Do 2030 roku działalność naszej firmy opierać się będzie wyłącznie na odnawialnych źródłach energii.
 2. Do 2023 wszystkie opakowania pochodzić będą z plastiku z recyklingu (obecnie jest to 85%).
 3. Transportu drogą morską, by zmniejszyć odległość od fabryki do konsumentów.
 4. Stworzenie fabryki w Holandii, by odległość, którą muszą pokonać produkty SodaStream do europejskiego konsumenta była minimalna.

 

Więcej o tej współpracy przeczytasz tutaj>> 

Za zaangażowanie w ochronę środowiska otrzymaliśmy certyfikat Carbon Trust, który potwierdza „Redukcję Śladu Węglowego” podczas produkcji naszych ekspresów do gazowania wody. Analiza została przeprowadzona dla zestawów startowych Duo/Spirit (obejmujących ekspres, butelkę, cylinder i opakowanie).

 

Plastik plastikowi nierówny

 

Czy saturator SodaStream jest ekologiczny? Jak najbardziej! Oferowany przez nas ekspres do wody gazowanej to rozwiązanie niemal salomonowe. Pozwala na delektowanie się wodą z bąbelkami bez ekologicznych dylematów.

Butelki, które dołączone do zestawów, są wielorazowe. Możesz znaleźć wersje szklane albo plastikowe. Choć tworzywa sztuczne bywają groźne w kontakcie z żywnością i napojami, pojemników od SodaStream nie musisz się obawiać. Wykonane są bowiem z bezpiecznego dla ludzi Tritanu. Nie zawierają szkodliwych związków bisfenolu A (BPA) i bisfenolu S (BPS). W przeciwieństwie do jednorazowych butelek na wodę wykonanych z plastiku PET, związki zawarte w tym rodzaju tworzywa nie mają działania zbliżonego do estrogenów ani androgenów[4]. Dodatkowo materiał ten uodparnia je na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu bez obaw można myć je w zmywarce.

 

 Dlaczego warto używać butelek SodaStream z tritanu? - infografika.

[1]https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/edukacja-ekologiczna-Polakow-swiadomosc-problemy-srodowiskowe-Atmoterm-10711.html

[2]https://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/?gclid=Cj0KCQiAlMCOBhCZARIsANLid6ZDfJ0DnZm14y5vSG0cViI8VGRFg2Lb2lGXLWGhbXg5pCAl3RJOlvMaAtJUEALw_wcB

[3] https://europa.eu/youth/get-involved/sustainable-development/how-reduce-my-carbon-footprint_pl

[4] https://rodzinaeko.pl/aktualnosci/n/80/tritan-nowoczesny-plastik-czy-rzeczywiscie-jest-bezpieczny