Czy woda gazowana jest zdrowa?

Niemal każdy zna popularne powiedzenie, że „woda zdrowia doda”. Nie można zaprzeczyć, że jest w nim wiele prawdy. Woda jest niezbędna do życia, a prawidłowe nawodnienie wspiera zachowanie dobrego samopoczucia. Jednak dla wielu osób woda niegazowana jest mdła i bez smaku, dlatego chętniej sięgają po wodę z bąbelkami. Czy woda gazowana jest zdrowa i można ją pić bez ograniczeń? Odpowiadamy!

Wpływ wody na organizm: woda gazowana w diecie człowieka

Zbilansowana dieta człowieka to nie tylko zdrowa i jak najmniej przetworzona żywność, ale też – a może przede wszystkim – woda. Jest ona niezbędna do utrzymania zdrowia. Dlaczego? Jaką wodę warto wybierać w codziennej diecie?

Człowiek to woda

Ciało człowieka składa się z wody w 60-75%. Woda znajduje się we wszystkich tkankach organizmu ludzkiego. Jest niezbędna do podtrzymywania wszystkich procesów życiowych, w tym trawienia, termoregulacji, odżywiania komórek czy usuwania toksyn z organizmu. Wysoki poziom nawodnienia umożliwia utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, odżywienie i dotlenienie tkanek, a co za tym idzie optymalne funkcjonowanie organizmu. Zapotrzebowanie na wodę u dorosłego człowieka to około 2,5 l dziennie. Ludzki organizm przyswaja wodę z pokarmów, ale najważniejszym źródłem nawodnienia są płyny. Podstawowym źródłem nawadniania powinna być woda. Ten prosty związek chemiczny złożony z dwóch pierwiastków – tlenu i wodoru jest podstawą istnienia żywych organizmów. Jednak woda wodzie nierówna. Do wyboru masz różne rodzaje wód pitnych. Czym się między sobą różnią i jaką wodę wybrać do swojej codziennej diety [1]?

Rodzaje wody

Osoba nalewająca wodę z kranu do butelki SodaStream

Wchodząc do jakiegokolwiek supermarketu, możesz zauważyć całe półki wypełnione różnymi rodzajami wody. Nie różnią się one tylko marką! Wody butelkowane dzielą się bowiem na:

 1. źródlaną;
 2. mineralną:
 • niskozmineralizowaną (ogólna zawartość soli mineralnych nie jest większa od 500 mg/1 litr)
 • średniozmineralizowaną (ogólna zawartość soli mineralnych powyżej 500 do 1500 mg/1 litr)
 • wysokozmineralizowaną (suma składników mineralnych przekracza 1500 mg/litr);
 1. nasyconą dwutlenkiem węgla:
 • niskonasyconą,
 • średnionasyconą,
 • wysokonasyconą [2].

Woda gazowana – co to jest i jak się ją robi?

Woda gazowana, często zwana też wodą sodową, to napój, który powstaje na skutek wysycenia wody źródlanej lub mineralnej dwutlenkiem węgla. Dzięki temu powstają charakterystyczne bąbelki, a woda zyskuje orzeźwiający smak. Woda niegazowana od gazowanej różni się więc jedynie poziomem stężenia CO2.

Woda gazowana dostępna jest w sklepach w butelkach o różnej pojemności. Jeśli jednak leży ci na sercu dobro planety i nie chcesz kupować wody w plastiku, a smakuje ci woda gazowana, to możesz zrobić ją samodzielnie w domu z pomocą saturatora SodaStream. Ekspres do wody gazowanej SodaStream pozwala szybko i wygodnie nagazować wodę kranową w takim stopniu, jaki lubisz najbardziej. Nabój z gazem CO2 zamontowany z tyłu ekspresu pozwala na szybkie nagazowanie wody, dzięki czemu możesz cieszyć się ulubionym napojem, kiedy tylko chcesz, bez konieczności wychodzenia do sklepu.

Woda gazowana – zdrowa czy nie? Zalety wody gazowanej

Kobieta pijąca wodę gazowaną z saturatora SodaStream

Wokół gazowanej wody narosło wiele mitów. Wiele osób zastanawia się więc: czy woda gazowana jest zdrowa i można pić ją na co dzień? Tak! Woda gazowana, czyli sztucznie nasycona dwutlenkiem węgla, jest napojem, który przyczynia się do ogólnej poprawy nawodnienia organizmu. Dla zdrowych, dorosłych ludzi nie ma przeciwwskazań do spożywania tego rodzaju wody. Woda gazowana ma wiele zalet, a w tym:

Brak kalorii

Woda gazowana na diecie to świetny wybór! Musujące bąbelki hamują napady głodu. Woda gazowana bez dodatków smakowych nie ma żadnych kalorii, więc może być spożywana przez osoby dbające o linię.

Dobrze gasi pragnienie

Woda gazowana, dzięki nasyceniu dwutlenkiem węgla, daje uczucie musowania na języku i podniebieniu, co sprawia, że staje się bardziej orzeźwiająca. Dodatkowo woda gazowana szybciej wchłania się do organizmu, dlatego też jest polecana po wysiłku fizycznym, a także podczas upałów.

Dobry smak

Niektóre wody mineralne, np. o dużej zawartości wodorowęglanów, odbierane są przez wiele osób jako mdłe. Dzięki delikatnie drażniącemu działaniu CO2 na błonę śluzową, a co za tym idzie, obniżeniu wrażliwości smakowej człowieka, wody te odbierane są przez konsumentów jako smaczniejsze.

Uzupełnia niedobory minerałów

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej wspomaga wchłanianie wapnia i magnezu w niej zawartych. Woda gazowana może być więc pomocna w uzupełnianiu niedoborów tych pierwiastków.

Czystość

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej ma działanie bakteriostatyczne, co oznacza, że istotnie wpływa na jakość mikrobiologiczną wody. Jego obecność sprawia, że rozwój flory bakteryjnej zostaje utrudniony, a jej trwałość przedłużona.

Wspomaganie funkcji przewodu pokarmowego

Dwutlenek węgla poprzez działanie na błonę śluzową żołądka wspomaga procesy trawienne, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego. Jednorazowe spożycie większej ilości wody o dużej zawartości dwutlenku węgla powoduje także nacisk gazu na ściany żołądka i jelit, co przyśpiesza motorykę przewodu pokarmowego i pasaż treści pokarmowej. Mechaniczny ucisk na błonę śluzową żołądka i jelit powoduje jej przekrwienie, co poprawia absorpcję składników pokarmowych, w tym składników mineralnych występujących w wodzie [3].

Zalety wody gazowanej - infografika

Woda gazowana – zdrowa alternatywa dla słodzonych napojów gazowanych

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, ale nie chcesz sięgać po napoje gazowane pełne cukru, woda gazowana może być świetną opcją. Swój ulubiony napój gazowany możesz przygotować samodzielnie w domu z syropami smakowymi SodaStream. Do wyboru masz wiele opcji, w tym syropy bez dodatku cukru. Syrop możesz dowolnie dozować i dostosować poziom słodkości napoju do swoich preferencji.

Woda gazowana a zdrowie. Kto nie powinien pić jej w nadmiarze?

Dla osób zdrowych, bez żadnych problemów ze strony układu pokarmowego, picie wody gazowanej nie jest przeciwwskazane, a w niektórych przypadkach nawet polecane. Nie warto jednak ograniczać się tylko do wody gazowanej, a pić ją naprzemiennie z niegazowanymi wodami źródlanymi, mineralnymi czy filtrowaną wodą kranową. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do picia dużej ilości wody gazowanej. Kto powinien jej unikać?

 • osoby z nadkwasotą i wrzodami żołądka;
 • osoby z niewydolnością układu krążenia;
 • osoby z niewydolnością układu oddechowego;
 • osoby cierpiące na refluksowe zapalenie przełyku;
 • małe dzieci [4].

Nalewanie wody już gazowanej z butelki SodaStream do szklanki

Woda gazowana – zdrowa, ale z umiarem

Wiele osób zastanawia się, czy picie wody gazowanej szkodzi na nerki, na zęby, czy na kości. Na szczęście, żadne badania naukowe nie potwierdziły szkodliwego działania wody wzbogaconej CO2. Tak więc, jeśli obawiasz się, czy woda sodowa jest zdrowa, możemy Cię uspokoić. Tak! Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, możesz delektować się swoją ulubioną wodą z bąbelkami.

Jeśli chcesz mieć wodę gazowaną zawsze wtedy, gdy masz na nią ochotę, a dodatkowo ważne dla Ciebie są względy ekologiczne, zdecyduj się na ekspres do gazowania wody SodaStream. Dokup smakowe syropy i wygodną butelkę, by cieszyć się pysznymi napojami, gdzie tylko chcesz!

 

Źródła:

[1] Łubkowska, B., Rola wody w życiu człowieka i środowisku. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk, 2016.

[2] https://anna-regula.pl/jaka-wode-pic-rodzaje-wod-i-ich-zastosowanie/

[3] Hoffmann, M., Jędrzejczyk, H., Rola wody w przetwórstwie żywności, żywieniu i zdrowiu człowieka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

[4] Hoffmann, M., Jędrzejczyk, H., Rola wody w przetwórstwie żywności, żywieniu i zdrowiu człowieka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.