Redukuj ślad węglowy z SodaStream

 

 ikona slad weglowy sodastream

Ekologiczne konsekwencje decyzji zakupowych, co raz mocniej wpływają na konsumentów. Klienci, zwłaszcza młodzi, chętnie sięgają po produkty tych firm, które działają na rzecz ochrony środowiska. W przypadku saturatorów SodaStream pomocny może okazać się certyfikat Carbon Trust. Dokument pokazuje ślad węglowy związany z produkcją urządzenia. Jest też zobowiązaniem do jego stałej redukcji. 

 

Ślad węglowy… i plastikowy

Carbon Trust jest międzynarodową organizacją specjalizującą się w tematyce śladu węglowego. Doradza ona rządom i firmom, w jaki sposób ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i osiągnąć neutralność klimatyczną. W ramach współpracy z SodaStream eksperci Carbon Trust przeprowadzili szczegółową analizę procesu produkcji dwóch wiodących urządzeń SodaStream, w tym dostępnego na polskim rynku saturatora DUO. Na tej podstawie wydali oni certyfikat, który pozwala konsumentom ocenić wpływ zakupu na środowisko. Dokument zobowiązuje również firmę do redukcji śladu węglowego w ciągu
2 lat kolejnych lat od jego nadania. Równolegle Carbon Trust analizie poddaje także 2 inne, popularne na całym świecie produkty SodaStream.

 

Współpraca z Carbon Trust jest uzupełnieniem zobowiązania SodaStream do eliminacji jednorazowych plastikowych butelek. Do 2025 roku, poprzez popularyzację swoich produktów, firma zobowiązała się ograniczyć ich ilość aż o 78 mld sztuk, w tym przynajmniej jeden miliard w Polsce. Jak wynika z analizy SodaStream jeden saturator pozwala statystycznej polskiej rodzinie wyeliminować 1769 jednorazowych plastikowych butelek w ciągu 4 lat.

 

Neutralność klimatyczna

 

Współpraca z Carbon Trust jest efektem długofalowej polityki SodaStream na rzecz ograniczenia swojego śladu węglowego. Do 2030 roku, podobnie jak całe PepsiCo, firma ma opierać się wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. By to osiągnąć, w ciągu ostatniego roku fabryki SodaStream pięciokrotnie zwiększyły ilość energii uzyskiwaną z paneli słonecznych. By zbliżyć się do celów neutralności klimatycznej materiały służące do pakowanie saturatorów są wytwarzane w niemal w całości (nie mniej niż 85%) z materiałów wtórnych.
W 2023 roku same urządzenia mają być produkowane wyłącznie z recyklingowego plastiku.

 

Zmiany w polityce firmy dotyczą także dystrybucji oraz całego cyklu życia produktów. Transport urządzeń SodaStream odbywa się głównie drogą morską. By skrócić dystans
od fabryki do konsumentów, firma otworzyła fabrykę w Holandii, a także szereg stacji
do ponownego napełniania butli dwutlenkiem węgla. W planach są także kolejne inwestycje ograniczające, emisję gazów cieplarnianych związaną z logistyką.