Odwodniony organizm? Zobacz, jakie są oznaki odwodnienia i jak mu przeciwdziałać

Butelka SodaStream na stole podczas obiadu

 

Czy często zauważasz, że mimo pełnego energii poranka, z każdą godziną czujesz coraz większe zmęczenie i problemy z koncentracją? A może dochodzi do tego ból głowy, uciążliwy i niepozwalający na komfortowe działanie? Cóż, to może być sygnał, że twój organizm potrzebuje więcej wody! Tak, dobrze czytasz – to oznaki odwodnienia. Zamiast czekać na kolejne symptomy, rusz po szklankę wody i przeczytaj nasz artykuł. Znamy kilka trików na szybkie nawadnianie organizmu.

Spis treści

Woda to eliksir życia – dlaczego jest tak ważna?

Odwodnienie organizmu – czym grozi?

Po czym poznasz, że twój organizm jest odwodniony? Oznaki odwodnienia

Nietypowe objawy odwodnienia organizmu

Odwodniony organizm – skutki odwodnienia

Jak nawodnić organizm? Skuteczne, szybkie i kreatywne nawadnianie organizmu

Jak polubić picie wody? Bąbelki w ruch!

FAQ – najważniejsze informacje o odwodnieniu i nawodnieniu organizmu

 

Woda to eliksir życia – dlaczego jest tak ważna?

Ludzki organizm nie jest w stanie funkcjonować bez wody. To ona odpowiada za szereg niezwykle ważnych funkcji, między innymi:

  • jest budulcem wszystkich tkanek i komórek;
  • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu;
  • ma ogromne znaczenie w procesach metabolicznych – trawieniu, transporcie i wchłanianiu składników odżywczych[1];
  • zapewnia odpowiednią ruchliwość stawów;
  • bierze udział w regulacji temperatury ciała[2].

 

Przygotowywanie napoju SodaStream

 

Zawartość wody w organizmie spada wraz z wiekiem. Ciało noworodków i niemowląt składa się z nawet 75% wody, podczas gdy u dorosłych zawartość ta zmniejsza się do około 60% (dotyczy dorosłego mężczyzny, u dorosłych kobiet to około 50-55%; u osób starszych jest jej jedynie 45-50%[3]).

Z wiekiem organizm traci zdolność do zatrzymywania wody, co sprawia, że regularne nawodnienie staje się jeszcze ważniejsze. Wyobraź sobie, że każda komórka w twoim ciele potrzebuje wody, by prawidłowo funkcjonować – jak roślina, która bez wody usycha. Picie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia to klucz do utrzymania zdrowia, energii i dobrego samopoczucia. Odpowiedniej, czyli jakiej?

Dorosły zdrowy człowiek, nieprowadzący intensywnie aktywnego trybu życia, powinien przyjmować około 2-2,5 l wody na dobę[4] [5]. Sprawdź konkretne zalecenia dla różnych grup wiekowych: Ile wody pić dziennie?

Zadbaj o to, by zawsze mieć dostęp do świeżej wody, w szczególności latem w czasie upałów lub podczas aktywności fizycznej, kiedy ciało szybciej traci jej zasoby. Z odwodnieniem organizmu nie ma żartów. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.

Odwodnienie organizmu – czym grozi?

Nie chcemy cię straszyć, ale odwodnienie może być niebezpiecznym stanem. Woda zgromadzona w organizmie stanowi znaczną część masy ciała. Dlatego, żeby dokładnie określić skalę odwodnienia organizmu, sprawdza się ubytek kilogramów na wadze. Jeżeli utrata wody doprowadzi do ubytku 2-4% masy ciała, możesz zacząć odczuwać negatywne objawy. Znacząco spada wydajność organizmu, a funkcje poznawcze ulegają pogorszeniu. W skrajnych przypadkach, jeżeli utrata wody doprowadzi do ubytku 10-15% masy ciała, może dochodzić do omdleń czy drgawek[6].

 

Nalewanie wody gazowanej z butelki SodaStream do szklanki - zdjęcie

 

Po czym poznasz, że twój organizm jest odwodniony? Oznaki odwodnienia

Nasz organizm wysyła subtelne sygnały, gdy brakuje mu wody. Jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest suchość w ustach. Może też pojawić się uczucie pragnienia, a skóra staje się sucha i mniej elastyczna.

Często odwodnienie manifestuje się również bólem głowy, uczuciem zmęczenia, sennością i problemami z koncentracją[7]. Jeśli zauważysz, że rzadziej chodzisz do toalety i mocz jest ciemniejszy niż zwykle, to również może być znak, że trzeba sięgnąć po szklankę wody[8]. Pamiętaj, aby wsłuchiwać się w swoje ciało. Właściwe nawodnienie organizmu to gwarancja dobrego samopoczucia i zdrowia!

 

Nietypowe objawy odwodnienia organizmu

Bywają też takie symptomy, których często nie wiążemy z odwodnieniem organizmu. Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć. Nieoczywiste oznaki odwodnienia organizmu to przykładowo:

  • nieświeży oddech;
  • wyższa temperatura ciała;
  • uczucie głodu, wyraźna chęć na coś słodkiego – organizm niekiedy może mylić uczucie głodu i pragnienia;
  • zaparcia;
  • zwiększenie masy ciała – niedobór wody obniża tempo metabolizmu[9].

  

Objawy odwodnienia organizmu - infografika

 

Odwodniony organizm – skutki odwodnienia

Długotrwałe odwodnienie może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na funkcjonowanie m.in. mięśni i serca. Może także zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych oraz infekcji dróg moczowych, ponieważ mniejsza ilość przyjmowanych płynów utrudnia organizmowi usuwanie toksyn. 

W skrajnych przypadkach, szczególnie u osób starszych lub bardzo młodych, silne odwodnienie (utrata wody powyżej 15% masy ciała) może prowadzić do stanów zagrażających życiu[10]

Sięgaj po wodę od razu, jak odczujesz nawet łagodne symptomy odwodnienia. Nie lekceważ ich, a uchronisz się przed poważnymi konsekwencjami.

 

Jak nawodnić organizm? Skuteczne, szybkie i kreatywne nawadnianie organizmu

Jak szybko nawodnić organizm? Najprostszy sposób to… regularne picie wody. Śmiało możesz sięgać po kranówkę!

W niektórych przypadkach sama woda może nie wystarczyć do ugaszenia pragnienia i uspokojenia symptomów – tu sprawdzi się izotonik. Aby go przygotować, dodaj do wody łyżkę miodu, sok z cytryny i szczyptę soli.

 

Woda nie musi być nudna!  Jak polubić jej picie? - infografika

 

Staraj się pić wodę regularnie – zaraz po przebudzeniu sięgnij po szklankę wody, potem kilka w ciągu dnia. Zaleca się, by wypijać tyle płynów, ile nasz organizm może stracić w ciągu doby. W zależności od pogody, naszej aktywności, płci i masy ciała może to być od 2 do nawet 3,5 litra[11].

 

Jak polubić picie wody? Bąbelki w ruch!

Wiemy z doświadczenia, że niektórzy nie przepadają za zwykłą wodą. Naszym sprawdzonym rozwiązaniem jest dodanie do niej odrobiny bąbelków. Woda gazowana daje większe uczucie orzeźwienia, lepiej gasi pragnienie, szybciej się wchłania i pomaga w przypadku zaparć i niestrawności[12]. Może przy tym dostarczać wrażeń smakowych, połączona z syropami SodaStream i dodatkami, jak:

  • zioła,
  • owoce sezonowe i egzotyczne,
  • kostki lodu,
  • miód,
  • świeżo wyciśnięte soki z owoców.

 

Wodę z bąbelkami przygotujesz za pomocą saturatora SodaStream w dosłownie kilku ruchach. Wystarczy, że do butelki SodaStream nalejesz wody – może być kranówka! – zamontujesz ją w ekspresie, a następnie wciśniesz przycisk kilka razy. Im więcej razy (do 5-6), tym większe nasycenie gazem.

 

W jaki jeszcze sposób możesz polubić picie wody? Jako że lubimy piękne rzeczy i jesteśmy wzrokowcami, podziałać może designerski kubek lub ładna szklanka. Możliwe, że zechcesz częściej z nich korzystać.

 

 

FAQ – najważniejsze informacje o odwodnieniu i nawodnieniu organizmu

Ile wody powinno się pić dziennie?
+

Przyjmuje się, że zdrowy dorosły człowiek powinien pić ok. 2-2,5 l wody na dobę. Przy czym przy większej aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Zupy także się liczą!

Jakie są najczęstsze oznaki odwodnienia?
+

Symptomy, które świadczą o tym, że twój organizm jest odwodniony:

  • suchość w ustach,
  • uczucie zmęczenia,
  • ból głowy,
  • senność,
  • problemy z koncentracją,
  • ciemne zabarwienie moczu,
  • rzadkie wizyty w toalecie.

 

Czasem to także nieświeży oddech, drgawki, zaparcia, uczucie głodu.

Czym grozi odwodnienie organizmu?
+

Niewielkie odwodnienie może oznaczać przede wszystkim dyskomfort, kiepskie samopoczucie, problemy z koncentracją. Jednak znaczący niedobór wody w organizmie skutkuje silnym osłabieniem, omdleniami i poważnymi problemami zdrowotnymi, a w krytycznych wypadkach – nawet śmiercią.

Jak pić wodę, aby nawodnić organizm?
+

Zaraz po wstaniu sięgaj po szklankę wody, w ciągu dnia wypijaj ich kilka. Wypij też jedną tuż przed snem. Picie wody nie musi jednak oznaczać nudy. Możesz ją urozmaicać dodatkami – syropami SodaStream, owocami, ziołami i bąbelkami. Wiele osób chętniej sięga po wodę gazowaną ze względu na walory smakowe. Możesz ją mieć w każdej chwili, gazując kranówkę w ekspresie SodaStream.

 

[1] https://www.monz.pl/pdf-142618-71044?filename=Wplyw%20odwodnienia.pdf

[2] https://pe.szczecin.pl/files/08EF73512B8047E1BBC0F05F3BF0A598/Normy%20Zywienia%20Nowelizacja%20IZZ%202012.pdf#page=143

[3] https://www.monz.pl/pdf-142618-71044?filename=Wplyw%20odwodnienia.pdf

[4] https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode

[5] https://food-forum.pl/artykul/nawadnianie-osob-aktywnych-fizycznie-i-sportowcow-w-okresie-letnim

[6] https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode

[7] https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/

[8] https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode

[9] https://yourhealth.augustahealth.org/2019/03/25/8-signs-of-dehydration-that-youve-probably-never-heard-of/

[10] https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode

[11] https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode

[12] https://www.ekologia.pl/zdrowie/woda-gazowana-sodowa-wlasciwosci-dzialanie-i-wykorzystanie-wody-gazowanej/#section-zalety-picia-wody-gazowanej